reklama

Čištění akvária s rybičkami má svoje zásady, problémy dělá hlavně nesprávné složení vody nebo nefunkční filtr

Čištění sladkovodního akvária se provádí zhruba jednou za měsíc. Aby se všem jeho obyvatelům dobře dařilo i po této proceduře, je zapotřebí pozornost věnovat nejen parametrům vody. Na co si dát při čištění akvária pozor a co nezanedbat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při správném a pravidelném čištění akvária se výměna vody dobře podepíše na zdraví rybek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění akvária je důležitá činnost, provádějte ji pravidelně. Sladkovodní akvárium je nenáročné, pokud je hustě osázené rostlinami, dostatečně velké a je v něm nepříliš velký počet obyvatel. Pokud to s počtem akvarijních rybek přeženete, druhy pak neprospívají, jsou ve stresu, mohou onemocnět nebo postrádají přirozené vybarvení. Stresovaní jedinci, zvláště parmičky, mohou napadat ostatní druhy.

Ještě před zahájením výměny vody v akváriu vypněte a vyjměte filtraci, odpojte i topení. Ponechání čerpadla s filtrem na suchu ve spuštěném stavu je na škodu, protože může dojít k nevratným škodám především na magnetickém rotoru čerpadla, které se přehřeje a zničí. Chlazení zde totiž zajišťuje voda. Celý filtr vyjímejte do připravené misky, důkladně jej očistěte jak na povrchu, tak i jeho vnitřní části, hlavně pak molitanové náplně, případně jednou měsíčně vyměňte i nádobku s aktivním uhlím. Po vyčištění obě zařízení uveďte do činnosti.

Škrabkou důkladně odstraňte řasy ze stěn akvária
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škrabkou důkladně odstraňte řasy ze stěn akvária

Výměnu vody provádějte tak, že najednou obměníte maximálně jednu pětinu vody. A právě zde se ukrývá nejčastější problém. Nově napouštěná voda může být nejen studenější nebo teplejší, takže mnohokrát stojí za teplotním šokem a úhynem ryb. Kromě toho bývá čerstvá voda obohacená o chlor, který je nutné odstranit speciálním přípravkem. Jinak i zde se ukrývá velké riziko náhlého úhynu obyvatel akvária. Chlor totiž působí jako jed a spolehlivě rybky usmrtí, což určitě nechcete.

Odkalování dna pomocí odsávacího zvonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odkalování dna pomocí odsávacího zvonu

Po napuštění akvária zkontrolujte, zda hladina není moc vysoko, aby se voda nemohla dostat z akvária ven při občasném zavlnění hladiny. Zhruba dvě hodiny po ustálení teploty se zaměřte na kontrolu reakce vody. Většině sladkovodních ryb, které chováte v akváriu, vyhovuje pH v hodnotách 6 až 7, přičemž tvrdost by měla být maximálně střední.

V případě, že je s hodnotami vody problém a například zjistíte, že voda je příliš kyselá, to znamená pH pod 6 nebo méně, jde to velmi rychle a účinně srovnat pomocí jedné sody. Jinak riskujete napadení rybek známým problémem v podobě kožovce, který je viditelný jako bílá krupička na těle ryb. Pro léčbu je nutné zvednout teplotu až na 30 °C, přidat kuchyňskou sůl a odstranit aktivní uhlí z filtru. Nezapomeňte na použití léčebného přípravku, ale dávkujte pouze tak, jak doporučuje výrobce.

Dodržujte správné pH a teplotu vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dodržujte správné pH a teplotu vody

Další situace, které mohou nastat při výměně vody v akváriu

  • příliš horká voda – následuje úhyn ryb, případně i praskne akvárium
  • studená voda – není přílišné riziko, ale může znamenat stres pro ryby
  • příliš nečistot ve vodě po vyčištění – způsobené zvířením detritu, většinou během pár hodin jsou zachyceny filtrem
  • náhlé zhoršení stavu obyvatel – nutné změření hodnot vody a přesvědčte se, že voda není příliš teplá

Podívejte se, jak začít s akvaristikou:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 10. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.