reklama

Kastrovat či nekastrovat svého kočičího mazlíčka?

Máte doma kočku a přemýšlíte o kastraci, ale možná vás trápí obavy z celé operace a samotné následné péče o zvíře. I přes možná rizika nabízí kastrace mnoho výhod, které oceníte nejen vy, ale i vaše kočka. Co všechno kastrace obnáší, jak se na ni připravit a jak pečovat o kastrovanou kočku?

i (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)
Kastrovat či nekastrovat svého kočičího mazlíčka? (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)

Proč nechat kočku kastrovat?

Primárním důvodem obvykle bývá prevence reprodukce. Pokud máte kočku, která pobývá částečně venku a v domě anebo jen kočku venkovní, je kastrace na pořadu dne. „Kočka může mít koťata i dvakrát do roka. Pokud nemáte chovatelskou stanici či neplánujete mít doma více koček, kastrace je řešením. Kromě toho má i značný pozitivní vliv na její zdraví. Obvykle se kastrované kočky dožívají vyššího věku, je snížené riziko rakoviny vaječníků a dělohy, ale často je i výsledkem kastrace lepší psychika,“ komentuje vhodnost kastrace Martin Pučálka. Kastrované kočky bývají přítulnější, klidnější, méně agresivnější vůči ostatním kočkám a kocouři obvykle přestávají v domácnosti značkovat.

Pokud máte kočku, která pobývá částečně venku a v domě anebo jen kočku venkovní, je kastrace na pořadu dne
i (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)
Pokud máte kočku, která pobývá částečně venku a v domě anebo jen kočku venkovní, je kastrace na pořadu dne

Mohou nastat nějaké komplikace?

Při jakémkoliv chirurgickém zásahu do těla mohou vždy nastat komplikace. Je potřeba býti s nimi obeznámen. Jedním z rizik je anestezie. Veterinář před kastrací kočku prohlédne a zjistí, zda je možná anestezie a následná kastrace. Po zákroku může dojít k vnitřnímu krvácení, proto je velmi důležité kočku po zákroku pozorovat. Pokud bude apatická a nebude mít zájem o krmivo, vezměte ji raději k veterináři. Dalším rizikem může být olizování ran. Kočky i psi mají tendenci si bolavá či poraněná místa olizovat. Pokud veterinář nenabídne límec, řekněte si o něj. Pro kočku to sice nebude nic komfortního, ale budete mít jistotu, že se rána v pořádku zahojí.

Nekastrované kočky bývají mnohem akčnější a zároveň mívají menší apetit
i (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)
Nekastrované kočky bývají mnohem akčnější a zároveň mívají menší apetit

Čas na změnu „jídelníčku“

Nekastrované kočky bývají mnohem akčnější a zároveň mívají menší apetit, a tak mohou mít krmivo s více tuky. „Po kastraci nastává u koček změna. Lehce zpohodlní, jsou klidnější a mívají větší apetit, což často vede k nadváze až obezitě. Právě ta je pro organismus velmi nebezpečná.  Proto je dobré postupně přejít na krmivo s nižším obsahem tuků, ideálně například přímo pro kastrované kočky. Novinkou na trhu je od značky Marp krmivo Holistic Sterillised CAT pro kastrované a starší kočky se klonem k nadváze a omezeným pohybem,“ doporučuje Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.

Nezapomeňte, že krmivo pro kastrované kočky by mělo obsahovat vysoký obsah bílkovin ze živočišných zdrojů, minimálně 85 %, v ideálním případě má obsahovat i čerstvé maso, které zvyšuje chutnost. Pokud můžete, vyhněte se krmivům s obsahem obilovin, barviv a konzervantů.

Začněte s přechodem na nové krmivo již týden až dva před kastrací kočky
Začněte s přechodem na nové krmivo již týden až dva před kastrací kočky (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)
Postupně přimíchávejte nové krmivo do starého
Postupně přimíchávejte nové krmivo do starého (Zdroj: Krmiva Pučálka / UNSPLASH)

Tip: Začněte s přechodem na nové krmivo již týden až dva před kastrací kočky. Postupně míchejte stávající krmivo s novým, až ke konci období bude mít kočka v misce pouze nové krmivo pro kastrované kočky. Občas můžete přimíchat ke granulím konzervu či vaničku s vysokým obsahem masa a nízkým obsahem tuků.

Inspirujte se, jak venčit kočku domácí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce