reklama

Chcete, aby se vám doma dobře dýchalo? Obklopte se těmi nejlepšími čističkami vzduchu

Koncem 80. let NASA hledala způsoby, jak detoxikovat vzduch na svých vesmírných stanicích. Proto provedla studii s cílem určit nejúčinnější zařízení na filtrování vzduchu od toxických látek a přeměnu oxidu uhličitého na kyslík. V roce 1989 své výsledky publikovali. Poskytli tak veřejnosti definitivní seznam rostlin, které jsou při čištění vzduchu nejúčinnější. NASA říká, že tyto rostliny nejlépe přirozeně filtrují vzduch ve vašem domě. Podle doporučení by přitom měla být alespoň jedna rostlina na každých 9 m². Podívejte se s námi na šestici těch největších přírodních čističek.

V 80. letech začala NASA hledat ty nejlepší čističky vzduchu mezi rostlinami a my vám nyní přinášíme výsledek studie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Anglický břečťan, čistička vzduchu

Anglický břečťan je ideální rostlinou do závěsných květináčů. A podle výzkumu NASA patří k těm nejvýkonnějším čističkám vzduchu na světě. Výzkum zjistil, že zvlášť efektivně dokáže ze vzduchu odstraňovat částice, které vznikají spalováním tabáku, je proto skvělý pro rodinu s kuřáky. Jeho schopnost nasávat karcinogeny z pasivního kouře je neuvěřitelná. Během 12 hodin údajně dokáže zlikvidovat až 94 % plísní obsažených ve vzduchu. Má proto pozitivní vliv na dýchací problémy i astma. Nemusíte se bát jeho pěstování. Péče o něj není nikterak náročná.

Daří se mu všude tam, kde je vzduch svěžejší a studenější. Nemá rád přetopené interiéry a suchý vzduch. Nevyžaduje rosení, ale jednou za čas uvítá sprchu. Pozor si dejte na přemokření. Raději jej zalévejte pravidelně, ale méně vydatně.

Anglický břečťan patří podle NASA k těm nejvýkonnějším čističkám vzduchu na světě
Anglický břečťan patří podle NASA k těm nejvýkonnějším čističkám vzduchu na světě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pothos

Další skvělou čističkou je Pothos, tedy přesněji Epipremnum Aureum, která podle NASA patří k nejefektivnějším rostlinám pro eliminaci formaldehydu. Kromě toho pak velmi efektivně ze vzduchu odstraňuje i oxid uhelnatý. Dalším pozitivem této rostliny je i to, že jde o velmi nenáročnou rostlinu, kterou je skoro nemožné zabít. Vydrží totiž i několik týdnů bez vody. Skvěle vypadají na vyvýšených místech nebo v závěsu. Hodí se proto i do malých prostor. Je označována za jednu z nejlepších pokojových závěsných rostlin.

Pothos (nebo šplhavnice) je velmi silná rostlina, která je efektivní čističkou vzduchu
Pothos (nebo šplhavnice) je velmi silná rostlina, která je efektivní čističkou vzduchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Boston Fern

Boston Fern je jedna houževnatá kapradina, která patří k těm nejlepším přírodním zvlhčovačům vzduchu a mimo to je i skvělým odstraňovačem formaldehydu a xylenu z ovzduší. NASA ji označila za devátou nejlepší rostlinu pro čištění vzduchu v domácnosti. Je zároveň i hezkým dekorativním doplňkem nejen do vaší koupelny. Tam se jí však daří kvůli vlhkosti nejlépe. Jinde se jim bude dařit, pokud je budete mlžit. Mají rády nepřímé sluneční světlo poblíž balkonů, oken a zahrad. V zimě potřebují zkrátit listy asi o 5 cm, pomůže to regeneraci a růstu rostliny. Nikdy nenechte kořenový bal rostliny vyschnout.

Boston fern je devátou nejlepší čističkou vzduchu, která se skvěle hodí pro umístění do koupelny
Boston fern je devátou nejlepší čističkou vzduchu, která se skvěle hodí pro umístění do koupelny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, kterou zdobí pevné dlouhé barevné listy. Bylo prokázáno, že zbavuje vzduch znečišťujících látek jako: benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen a toluen. Jde o velmi odolnou rostlinu, která se dokáže přizpůsobit náročným podmínkám. Během noci produkuje velké množství kyslíku a podporuje dobrý spánek. To v kombinaci i s vysokou vlhkostí, kterou ze sebe vydává, může snížit dopad vzdušných alergenů a prachu v místnosti. Je proto ideální rostlinou do obývacího pokoje i ložnice. Není však bezpečná pro domácí zvířata.

Tchýnin jazyk patří k těm nejoblíbenějším pokojovým rostlinám a jde rovněž i o jednu z nejlepších čističek, které se postarají i o váš dobrý spánek
Tchýnin jazyk patří k těm nejoblíbenějším pokojovým rostlinám a jde rovněž i o jednu z nejlepších čističek, které se postarají i o váš dobrý spánek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spathiphyllum

Studie NASA zjistila, že Spathiphyllum je jednou z nejlepších rostlin, co se týká čištění vzduchu, díky své schopnosti rozkládat a neutralizovat toxické plyny, jakými jsou benzen, formaldehyd a oxid uhelnatý. Nicméně pozor, tato rostlina je sama o sobě toxická pro domácí mazlíčky. Jejich zelené listy jsou však dokonalým doplňkem každé domácnosti, zvláště pak těch se slabým osvětlením. Vystačí si zálivkou jednou týdně a v době vegetace ji pak přihnojujte hnojivem s pomalým uvolňováním, což pak podpoří růst a kvetení.

Spathiphyllum je velmi dobrou čističkou, která je však toxická pro domácí mazlíčky
Spathiphyllum je velmi dobrou čističkou, která je však toxická pro domácí mazlíčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelenec

Zelenec rovněž patří k těm nejlepším čističkám vzduchu, protože z něj odstraňuje formaldehyd a oxid uhelnatý. Podle studie NASA je rostlina schopna během 24 hodin odstranit 95 % formaldehydu. Dobrou zprávou je i to, že tahle rostlina je ideální i pro dosavadní likvidátory kytek. Má silnou vůli přežít. Daří se jí na nepřímém slunci, ale přežívají skoro za jakýchkoli podmínek, dokonce zvládnou i chladnější prostředí, ale nepreferují ho.

Zelenec patří k těm největším přírodním čističkám vzduchu, proto by neměl chybět v žádné domácnosti. Dokáže vyčistit až 95 % formaldehydu ze vzduchu
Zelenec patří k těm největším přírodním čističkám vzduchu, proto by neměl chybět v žádné domácnosti. Dokáže vyčistit až 95 % formaldehydu ze vzduchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podívejte se, jak o pokojové rostliny pečovat:

Publikováno: 9. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová