reklama

Co najdete v trusu? Zákeřné bakterie, které mohou zabít vašeho psího miláčka

U lidí a třeba koní je očkování proti tetanu samozřejmost, u některých psů by mělo být také. Zvláště pokud se pes pohybuje v rizikových oblastech. Vakcinací ho ochráníte před zákeřným onemocněním, které téměř vždy končí smrtí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Očkování psa proti tetanu není povinné, ale je důležité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč nechat psy proti tetanu očkovat?

Clostridium tetani je bakterie, která může způsobit onemocnění, proti kterému ale můžete nechat psa očkovat. Protože jsou psi proti bakterii odolnější než třeba člověk a kůň, není třeba to provádět u každého psa. Záleží na rizikových faktorech. Spory této bakterie vylučují toxin, tetanospazmin, který působí jako nervový jed. Nemůžou se kvůli němu uvolňovat stažené svaly. Během několika dní se ho vyloučí takové množství, že způsobí svalovou obrnu většiny svalů v těle. Bakterie se vyskytují ve vlhkých, hnojených půdách, v trusu hospodářských zvířat, zejména koní a krav.

Tetanem jsou ohrožena zejména štěňata v době výměny zubů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tetanem jsou ohrožena zejména štěňata v době výměny zubů

Spory jsou velmi odolné, vydrží čekat na svou chvíli i několik let. Odolávají horku, suchu i slunečnímu záření. Spory se do těla dostávají otevřenými ránami. Ohrožují tak hlavně štěňata v době, kdy mění mléčné zuby za stálé, to je zhruba od 4. do 7. měsíce. Mají v tomto věku potřebu okusovat vše, co najdou, včetně hlíny. A zejména koňské bobky jsou pro ně neodolatelné. Přes obnaženou dáseň se pak může bakterie dostat přímo do krve. Tvoří až tři čtvrtiny případů nakažení.

Očkování je jediná možnost, jak ochránit psy před tetanem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Očkování je jediná možnost, jak ochránit psy před tetanem

Jedinou možnosti, jak psa uchránit proti tetanu, je očkování. Není povinné ani není součástí plošně používaných vakcín. Více než doporučit ho lze v případě, že pes žije v rizikové oblasti. To je záplavová oblast, místa, kde je zem zaplavovaná půdou z polí hnojených chlévským hnojem. Také tam, kde se vyskytují hospodářská zvířata – zejména koně. A také je vhodné u pasteveckých a loveckých psů, kde je riziko setkání s kontaminovanými předměty nebo možnost poranění vyšší. Očkovat je možné štěňata už od 3 měsíců. Za 3 až 4 týdny se provede přeočkování. To se pak každé 2 roky opakuje.

Nejvíce citliví na tetan jsou němečtí ovčáci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejvíce citliví na tetan jsou němečtí ovčáci

Příznaky tetanu

Tetanus se projevuje poměrně specificky. Pokud tedy vašeho pejska postihne, máte šanci ho brzy rozpoznat a začít ho léčit. Čím dříve k tomu dojde, tím větší je šance na vyléčení. Inkubační doba je 5 až 18 dní – čím dále je místo proniknutí od mozku, tím je delší. Na začátku se začínají projevovat křeče svalů na hlavě a dochází ke slinění. Chůze zvířete je v důsledku stažených svalů toporná. V pozdější fázi už nemůže chodit vůbec. Následně dochází k tuhnutí zádových svalů a šíje. Nakonec jsou postiženy i dýchací svaly. Pes se tak udusí nebo dojde k selhání srdce.

Se psem na dovolenou? Jde to!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová