reklama

Zajímá vás, jak na ubrouskovou techniku, která vypadá jako vytištěný obrázek?

Decoupage je stále oblíbená technika. Můžete zdobit krabičky, lahvičky, kamínky, dokonce i textil. Skvělým doplňkem je tato technika při vyrábění dekorací a praktických krabiček pletených z pedigu. V tomto případě používáme pevné dno, které si vyzdobíme právě ubrouskovou technikou. Směle do toho!

Decoupage je jednoduchá technika s ohromujícím efektem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ubrouskovou techniku můžete použít na velké množství povrchů a můžete se s ním opravdu vyřádit. Velmi zajímavý efekt dělá krabatění, které způsobí kombinace jemného ubrousku, protože se používá jenom tenká vrchní vrstva s obrázkem, a mokrého lepidla, plus také tahy štětcem. To vše způsobí, že výsledné zdobení má zajímavý zkrabatělý design. Pro dosažení ještě většího efektu se využívá speciální lak, který způsobí až popraskání obrázku, to se nazývá kraklé efekt. Co ale v případě, že chcete mít obrázek z ubrousku hladký a ničím nenarušený? To je možné zejména na rovném povrchu, který je možné žehlit. A díky pečícímu papíru se nic nepřipálí a výsledný efekt je přímo luxusní.

Materiál a pomůcky pro decoupage

  • krabičky a dekorace s rovnou plochou
  • destičky nebo dna pro pletení pedigem
  • disperzní lepidlo (např. Herkules)
  • plochý štětec
  • žehlící papír
  • žehlička
  • podložka na žehlení
  • barevné ubrousky
  • nůžky nebo pilník
Materiál pro ubrouskovou techniku
Materiál pro ubrouskovou techniku (Zdroj: Silva Pokorná)

Jak na ubrouskovou techniku bez krabatění

Jako první si na bílou část desky natřete vrstvu disperzního lepidla a nechte ho aspoň mírně zavadnout. Klidně si ale připravte více desek dopředu a lepidlo nechte úplně zaschnout. Pracovat s nimi pak můžete i na druhý den nebo později. Lepidlo postačí klasické školní nebo kancelářské a je možné ho použít jako vrchní fixační vrstvu místo laku.

Naneste lepidlo na bílou část destičky
Naneste lepidlo na bílou část destičky (Zdroj: Silva Pokorná)

Z vybraného ubrousku sundejte jenom vrchní barevnou část, kterou chcete použít. Rozdělujte vrstvy od sebe opatrně, ať si jemný ubrousek neprotrhnete. Dá se s ním sice pracovat i pak, ale už to v našem případě bude náročnější. Protržený ubrousek si nechte na klasickou decoupage bez žehlení.

Oddělte barevnou část ubrousku od bílých částí
Oddělte barevnou část ubrousku od bílých částí (Zdroj: Silva Pokorná)

Díky tomu, že lepidlo máme aspoň mírně zaschlé, můžete hledat správné umístění ubrousku tak, jak bude potřeba, protože se vám při nastavování nebude přilepovat. Najděte tedy správné místo tak, aby na desce byla umístěná právě ta část, kterou tam chcete mít. Položte pečící papír a teplou žehličkou ubrousek zažehlete. Žehlička by neměla být horká ani vlažná, teplotu si přidávejte raději postupně, ale všeobecně je ideální mezi 2 a 3 stupněm, max. kolem 3 stupně teploty, záleží na konkrétní žehličce. Do zaschlého lepidla touto technikou ubrousek v podstatě technicky zatavíte a zároveň vyžehlíte případné nerovnosti.

Položte ubrousek, pečicí papír a zažehlete jej
Položte ubrousek, pečicí papír a zažehlete jej (Zdroj: Silva Pokorná)

Na zažehlení nespěchejte, abyste měli ten nejlepší výsledek. Pokud jste pracovali správně, bude výsledný efekt vypadat hladce, vyžehlíte jak čáry z přeložení ubrousku, tak i jemné tečky, které mají ubrousky po stranách. Pokud někde chybělo lepidlo, můžete ještě opatrně doplnit i přes ubrousek a opět položit pečící papír a zažehlit. Pracujte pomalu a opatrně.

Můžete přidat ještě vrchní vrstvu lepidla či laku
Můžete přidat ještě vrchní vrstvu lepidla či laku (Zdroj: Silva Pokorná)

Nechte po žehlení desku vychladit, a pak opatrně odstraňte zbylý ubrousek. Můžete ho opatrně odtrhat, odstřihnout nebo si pomozte jemným pilníkem na nehty. Pilníkem se mně osobně pracuje nejlépe a výsledek je nejčistší. Trháním je okraj více zoubkatý a nedokonalý, raději ho také očistěte pilníkem. Chybějící části ubrousku můžete zamaskovat barvami.

Odstraňte přebytečnou část ubrousku
Odstraňte přebytečnou část ubrousku (Zdroj: Silva Pokorná)

Nakonec můžete přidat ještě finální lak. Pokud budete používat dno jako dekoraci nebo pro nepotravinové předměty, použijte jakýkoliv bezbarvý hobby lak. Pro styk s potravinami je lepší zvolit na to určený bezbarvý lak.

Hotové desky vypadají jako natištěné
Hotové desky vypadají jako natištěné (Zdroj: Silva Pokorná)

Připravte si více dýnek pro opletení najednou. Vyberte vhodné barvy pedigu a můžete se pustit do pletení. Pokud jste použili krabičku nebo desku bez dírek po stranách, máte hotovo.

Dna s dírkami jsou vhodné pro opletení pedigem
Dna s dírkami jsou vhodné pro opletení pedigem (Zdroj: Silva Pokorná)

Touto technikou si můžete ozdobit třeba kamínky:

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná