reklama

Už vám to nemyslí? Tahle rostlina to změní za pouhé tři týdny

Rostlina se zvláštním názvem, pupečník asijský, je zázrakem, který prospěje vašemu zdraví. A to především tomu psychickému. Velmi snadno si ji můžete pěstovat doma a využít ji tak k přípravě čaje. Po pár týdnech uvidíte, co vše dokáže.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pupečník asijský je zázračná bylinka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pupečník asijský pěstovat?

Pupečník asijský, jinak zvaný také gotukola, pochází z tropické oblasti Asie a Jižní Afriky. V ájurvédě se používá pod názvem brahmí a má rozvíjet vědomí a duchovní schopnosti – otevírá sedmou korunní čakru, tedy čakru intuice a vědění. Jde o původně bahenní rostlinu, takže pokud ji náhodou i přelijete, nic vážného se jí nestane. Dopřejte jí světlé nebo polostinné místo. K jejímu pěstování použijte obyčejný zahradnický substrát. Můžete ji pěstovat jako pokojovku nebo ji i v létě letnit venku. Na zimu ji ale určitě přeneste dovnitř. Uvítá každodenní mlžení, které zvýší vzdušnou vlhkost.

Pupečník je nenápadná rostlinka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pupečník je nenápadná rostlinka

Jaké má účinky?

Ve stoncích pupečníku asijského najdete látky, které uklidňují centrální nervovou soustavu. Jmenují se triterpenoidy. Nervovou soustavu nejen uklidňuje, ale také regeneruje a posiluje. Budete mít díky němu lepší náladu. Zlepšuje paměť a koncentraci. Posiluje imunitní systém i játra a vylučovací soustavu. Účinkuje ale také zevně – hojí, regeneruje a působí antibakteriálně na kůži. Využijete ho tak při popáleninách, kožních vředech a při hojení ran. Pomáhá i v boji s celulitidou a při otocích. Zlepší napětí cév, takže je pomocníkem při křečových žilách. Zabraňuje i usazování cholesterolu v cévách a tím zlepšuje krevní oběh. Zvyšuje se díky němu množství kolagenu v chrupavkách.

Pupečník pomůže hlavně vašemu mozku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pupečník pomůže hlavně vašemu mozku

Jak pupečník užívat?

Stejně jako s každou zelenou rostlinou je to s ním jednoduché. Utrhněte pár lístků i s natí a použijte jedním z následujících způsobů. Můžete ho konzumovat jako součást salátů, smoothies nebo si ho klidně nasypat jako zelené do polévky. Nebo si z něj uvařte čaj. Stačí lžíci sušených nebo čerstvých listů zalít hrnkem horké vody a nechat chvíli vylouhovat. Pijte 3 hrnečky denně po 3 týdny. Pak je vhodné udělat týden pauzu.

Čaj z pupečníku pijte 3× denně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čaj z pupečníku pijte 3× denně

Podívejte se, jak pěstovat bylinky v zimě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová