reklama

Mouka může být nepřítel - patříte mezi ohrožené?

Stále častěji se setkáváme s někým, kdo se vyhýbá konzumaci potravin, které obsahují obiloviny. Příčinou nemusí být jen zdravotní problémy s lepkem, ale lidé se ho často bojí i proto, že si myslí, že bez něj jedí zdravěji.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Intolerance lepku nebo celiakie dnes již nemusí být problémem, stačí zvolit vhodné stravování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bílkovina zvaná lepek se vyskytuje ve čtyřech druzích obilovin, které poznáme podle toho, že jejich zrno má podélnou rýhu. Jednodušeji řečeno: problémy s lepkem způsobují pšenice, žito, oves a ječmen. Nepříjemné zdravotní důsledky, za nimiž stojí tato bílkovina, jsou bohužel realitou, se kterou se musí vyrovnávat miliony lidí na světě. Nejzávažnějším onemocněním tohoto druhu je celiakie, ale i alergie a intolerance dovedou být pěkně nepříjemné. Důležité tedy je rozeznat, o jakou nemoc se jedná, a podle toho se začít chovat.

Komu lepek nesvědčí, dobře zná bolesti břicha a nadýmání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Komu lepek nesvědčí, dobře zná bolesti břicha a nadýmání

Problémy s lepkem odhalí testy

Pokud začnete mít podezření, že s vaším trávením není něco v pořádku, a že to souvisí s lepkem, nehrajte si na „domácího lékaře“, ale objednejte se na alergologii, v případě vážnějších trávicích obtíží na gastroenterologii. Jedině speciální testy a vyšetření, které vyhodnotí lékař specialista, ukážou, o jaké onemocnění se skutečně jedná. Příznaky jsou totiž na první pohled téměř shodné, ale v případě celiakie se jedná o skutečně závažnou nemoc, která když se neléčí, může způsobovat další vážné komplikace a někdy vede i ke vzniku rakoviny.

Proč je celiakie záludná

Jedná se o autoimunitní chorobu, při které náchylní jedinci negativně reagují na lepek. Ten vyvolává autoimunitní reakci, která postupně poškozuje výstelky tenkého střeva a je příčinou poruch vstřebávání živin. Celiakie se začne většinou projevovat v dětství nebo v mládí a doprovázejí ji průjem, nadýmání, únava, zvýšená kazivost zubů či chudokrevnost. Děti mohou být slabé a někdy se může zbrzdit jejich růst.

Bohužel se jedná o problém, který lze řešit pouze důslednou a doživotní bezlepkovou dietou. Musíte tedy sledovat složení potravin, které konzumujete, a dávat si pozor i na skrytý lepek, protože ten se objevuje v nejrůznějších poživatinách a pochutinách, kde byste ho ani nečekali. Záludnost celiakie tkví také v tom, že někdy se nijak neprojevuje a to, že jí pacient trpí, se zjistí náhodou při jiných vyšetřeních.

I bez lepku si lze užívat zdravého a vydatného jídla – kvalitní maso a zelenina s ovocem vám zajistí dostatek důležitých živin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I bez lepku si lze užívat zdravého a vydatného jídla – kvalitní maso a zelenina s ovocem vám zajistí dostatek důležitých živin

Intolerance je lepší varianta

Velmi podobné příznaky celiakii má intolerance lepku. V tomto případě se ale jedná o krátkodobé obtíže, které nezanechávají trvalé poškození střev. Nejčastějšími příznaky jsou opět průjem, nadýmání a únava, ale také zácpa, celková nevolnost a bolesti břicha. Někdy se přidají příznaky, které nesouvisejí přímo s trávením, například bolest hlavy a kloubů. Na ty si ale stěžují také někteří celiaci, takže je opravdu důležité, abyste s případnými obtížemi zamířili do ordinace odborníka. Když bude vaše diagnóza znít „intolerance“ a budete mít štěstí, tento problém během několika let zmizí, někdy tak náhle, jak se objevil.

I klasická alergie vás potrápí

Nastat u vás ovšem může i třetí varianta, a tou je „obyčejná“ alergie. Někdy se o ní píše jako o alergické reakci na lepek, ale ve své podstatě jde o alergii na pšenici. Stejně jako v případě intolerance se jedná o poruchu, která má krátkodobé projevy a nezpůsobuje trvalé poškození. Ale protože je to alergie, mohou se objevit těžké reakce v podobě tzv. anafylaktického šoku.

Alergické projevy se většinou dostaví velmi záhy poté, co jste požili něco s lepkem. Typickými příznaky jsou křeče žaludku, nevolnost až k zvracení, bolest hlavy, ale rovněž kožní vyrážky, těžké dýchání nebo chrapot a „senná“ rýma. Lékař vám může předepsat léky proti alergiím, ale nejspíš vám stejně jako u intolerance doporučí vyloučit lepek z jídelníčku.

Intolerance lepku bývá často spojena s intolerancí laktózy, tedy mléčných produktů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Intolerance lepku bývá často spojena s intolerancí laktózy, tedy mléčných produktů

Když je lepku přespříliš

Dozvědět se správnou diagnózu je užitečné i proto, abyste věděli, jak se správně stravovat. Jestli máte intoleranci nebo alergii, třeba zjistíte, že některá „lepková“ jídla vám v menším množství nebudou vadit. Jde do jisté míry o kvalitu mouky, z které jsou třeba voňavá bábovka nebo chleba upečeny.

Pokud je upečete z mouky, kterou si opatříte u farmáře pěstujícího tradiční nemodifikovanou pšenici, bude obsahovat až o 40 % méně lepku než mouka ze supermarketu. Ta je totiž vyrobena z modifikované pšenice, která je „našťouchaná“ lepkem, aby byla výživnější. Jenže právě tohle nezdravé „čarování“ s obilovinami je podle některých odborníků příčinou toho, že v posledních desetiletích se problémy s lepkem objevují stále častěji.

Proč a kdy se mu nevyhýbat

Mezi módními dietními trendy se již delší čas objevuje i „bezlepková dieta“. Odborníci se shodují, že pokud nemáte zdravotní problémy, lepku se nevyhýbejte. Zbytečně si tak můžete způsobit komplikace jako kardiovaskulární obtíže a celkovou slabost. Obiloviny navíc obsahují důležitou vlákninu a živiny jako vitaminy skupiny B, vápník, fosfor a zinek. Takže se jich nezříkejte, pokud nemusíte, ale snažte se hledat potraviny, které lepek obsahují přirozeně a zbytečně se nepřecpávat bílým pečivem.

Potraviny bez lepku bývají označeny speciálním piktogramem. Naštěstí jich na trhu přibývá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potraviny bez lepku bývají označeny speciálním piktogramem. Naštěstí jich na trhu přibývá

Co je dobré vědět:

  • Gluten znamená to samé, co lepek, což je dobré vědět, protože se s tímto výrazem setkáte nejen na potravinách dovezených ze zahraničí.
  • Pokud se u vás projeví intolerance na lepek, je možné, že budete trpět i intolerancí na laktózu, protože se často vyskytují společně.
  • Intolerance a alergie se u pacientů projeví kdykoliv během života, často i ve vyšším věku.

Připravte si skvělý bezlepkový dort:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová