reklama

Umělcem může být každý, stačí pár triků s papírem

Máte fantazii umělce, šikovné ruce a chuť si vytvořit vlastní originální obrázek? Ukážeme vám takový, ke kterému nebudete potřebovat ani malířskou paletu ani barvičky v tubách. Postačí vám útržky různých papírů, nůžky a lepidlo. Výsledkem bude minimalistické umělecké dílko, které se hodí do moderních i tradičních interiérů.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obrázek z natrhaného papíru je jednoduchý, leč efektní (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Obrázek ze zbytků papírů je vlastně jednoduchou koláží, kterou zvládne i umělec začátečník. Důležité je mít vlastní nápad, vědět, jak na to a rámeček, který koupíte v papírnictví, drogerii nebo v obchodě s fotografickými či výtvarnými potřebami.

Co budete obrázek z natrhaných papírů potřebovat:

  • bílý tužší papír na paspartu
  • jednobarevný tužší papír na podklad
  • efektní různé druhy papíru na dekor a dozdobení
  • kvalitní lepidlo na papír
  • řezák na papír
  • pracovní podložka
  • rámeček
Řezačka, lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kvalitní lepidlo a řezačka na papír se vám budou určitě hodit

Nejdříve si připravte paspartu z bílého tužšího papíru. Tu vytvoříte tak, že vyříznete střední obdélníkovou část archu tak, aby zbyl okraj o šířce zhruba 1,5 cm. Vzniklá pasparta je určena k decentnímu zarámování obrázku, proto zvolte nějakou jemnou neutrální barvu, která „zklidní“ případné barevnější kompozice.

Pasparta
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Paspartu na obrázek si připravte ještě, než začnete s tvořením

Hodí se všechno

Když máte paspartu hotovou, vezměte podkladový papír, který je dobré mít připravený dopředu podle velikosti rámečku. Na něj začněte přikládat kousky natrhaných papírů. V klidu si vyzkoušejte „nanečisto“, co se vám líbí – velikost natrhaných kousků, barevnou harmonii a konečné vrstvení a překrývání.

Rámečky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaký rámeček si pro svůj obrázek vyberete, je zcela na vás

Nebojte se experimentovat, uvidíte, že se hodí každý kousek papíru, třeba i ten se zajímavou rubovou stranou. Stejně tak přijdou vhod kousky novin, časopisů, starých pohlednic a podobných zdánlivě bezcenných „pokladů“. Průběžně zkoušejte, jak ladí pasparta s obrázkem a případné přečnívající kousíčky hned ustříhněte.

Papír
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hodit se vám budou papíry nejrůznějších vzorů a struktur

Když jste konečně spokojeni a našli jste tu svou kompozici, začněte kousky papírky opatrně nalepovat. Ty jemnější můžete i nařasit, což dodá obrázku větší plastičnost. Hotový výtvor nechte zaschnout, a pak vložte do rámečku.

Možností je mnoho

K papírové koláži jsou vhodné skutečně nejrůznější druhy papíru. Můžete si udělat decentní obrázek v jemných přírodních odstínech, který se hodí k podobným barvám v interiéru. Kompozice ze starých novin a fotografií jsou velmi pěkné ke starožitnému nábytku.

Zajímavě vypadá spojení matného a lesklého povrchu, do béžových a světlehnědých odstínů lze přidat papír se zlatým nebo měděným povrchem. Silné a ruční papíry mívají velmi zajímavé roztrhané okraje, takže jich můžete při svém tvoření pro ozvláštnění výsledného díla skvěle využít.

Koláž
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koláže jsou krásné a není složité si nějakou krásnou udělat podle svého vkusu

Tip pro vás:

Pokud jste umělec „začátečník“, udělejte si nejdříve malý obrázek. Až si vše vyzkoušíte, můžete se pustit do větších a složitějších kompozic. Starých papírů, které s vaší pomocí dostanou druhou šanci, je kolem vás určitě dost.

Podívejte se jak na quilling:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová