reklama

Dekorace z obyčejných PET lahví? Proč ne?

Použité PET lahve proměňte v dekoraci. Za chvíli už venku žádného motýla neuvidíme a tak, aby se nám po nich celý podzim a dlouhou zimu nestýskalo, několik si jich vyrobíme.

Z obyčejné PET lahve vyrobíme půvabné dekorace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Každý odpad nemusí končit v koši nebo v recyklačním kontejneru. Z použitých PET lahví si za deštivého odpoledne můžeme vyrobit vtipné dekorace. Postup je tak snadný, že určitě pozvěte i děti, které se do výroby rády zapojí.

Z prázdných lahví se dají zhotovit užitečné věci, jako například obaly na květináče, anebo také jen tak něco pro radost. A pro to jsme se rozhodli dnes my – vyrobíme si rozkošné třepotající se motýlky. A nic nás to nebude stát.

Budeme potřebovat:

 • použitou ale čistou PET lahev
 • barevné laky na nehty (nebo akrylové barvy)
 • lihový fix

Nůžkami odstřihneme spodní část lahve. To je ta, která je nejvíc rovná. Materiál rozstřihneme tak, abychom získali rovný pás. Připravený pás přiložíme na papírovou šablonu s předkresleným obrázkem a lihovým fixem obkreslíme motýla. Doporučujeme papír a plast spojit lepenkou nebo například kancelářskou sponkou či sešívačkou, aby se při překreslování neposunul.

Z PET lahví si můžete spolu s dětmi vyrobit také roztomilé květináče na bylinky. Podívejte se na jednoduchý návod a pusťte se do práce. 

Odstřižená lahev
Z PET lahve vystřihneme rovný pás (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obrys
Tvar pečlivě obkreslíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Barevnými laky vymalujeme motýlkovi křídla. Protože je lak většinou po první vrstvě transparentní, je třeba, podobně jako u lakování nehtů, natřít dvě až tři vrstvy. Mezi jednotlivými vrstvami vždy necháme lak zaschnout. Pokud máme třpytkový lak, neváháme jím vytvořit na křídlech půvabné dekory. Čím pestřejší motýl bude, tím poutavější dekoraci vytvoříme. Počkáme, až veškerý lak dobře zaschne. To může podle kvality materiálu trvat hodinu i déle, teprve poté motýlka pečlivě vystřihneme.

Vystřihování
Po zaschnutí laku motýla vystřihneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přehnutí
Motýlka uprostřed přehneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ve středu, tam, kde má motýl nakreslené tělíčko (to jsme nebarvili, bylo by to zbytečné, přehnutím by lak prasknul) jej přehneme a zlom přejedeme nehtem, aby byla hrana pěkně ostrá. Tím vytvoříme iluzi letícího motýla. Drátek přehneme a nasadíme na zvýrazněné tělíčko. Oba konce drátku stočíme a tím motýla zafixujeme. Dlouhý konec drátu slouží k zavěšení, zapíchnutí, zkrátka k upevnění dekorace na místo, které jsme si vybrali.

Jste nadšení zahrádkáři? Potom si můžete z PET lahví vyrobit originální truhlík na květiny

Drátek na zapíchnutí
Nakonec z drátku vyrobíme tělíčko (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip pro vás:

Z PET lahví můžeme vyrobit spoustu dalších zajímavých dekorací. Postup je většinou tak snadný, že si s ním hravě poradí i malé děti.

 • Blíží se podzim a je třeba myslet na ptáčky. Vezmeme lahev a vystřihneme do ní vždy dva otvory proti sobě. Do otvorů zasuneme vařečku tak, aby tvořila bidýlko. Do lahve nasypeme zrní a zavěsíme na větev. Zrnka budou na vařečku vypadávat.
 • Odstřižením vrchní části lahve se šroubovým uzávěrem a dekorativním přelakováním získáme jednoduchý svícen.
 • Ze spodní části lahve a nastříháním části těla na proužky vytvoříme dekorativní obaly na květiny nebo na tužky. Proužky můžeme různě proplétat anebo jen ohnout směrem dolů. Dekoraci opět nabarvíme.
 • Z lahve nastříháme rovné pásky, ze kterých můžeme uplést košíky a boxy. Spotřebujeme tak větší množství lahví.
 • Spodní část láhve nám poslouží také jako razítko, jímž vytvoříme pěkné kytičky.
 • Z většího počtu lahví vyrobíme pevný taburet nebo stolek. Lahve vyskládáme vedle sebe a pevně je omotáme fólií. Z kartonu vystřihneme dva kruhy (velikost určuje počet lahví) a položíme je na spodní a horní stranu balíku. Vezmeme dekorativní látku a taburet do ní zabalíme.
 • Z lahví a barevného papíru můžeme vyrábět i různé figurky a zvířátka.
 • Nebo si vyrobte spolu s dětmi kuželky podle návodu Ládi Hrušky.

Další tip na využití PET lahve:

TIP:

PET lahve najdou využití i jinde. Například v kuchyni je můžete použít na oddělení žloutku od bílku. 

Lakování
Křídla vybarvíme lakem na nehty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 5. 9. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová