reklama

Vezměte morčata do přírody, pobyt venku jim prospěje

Máte morče nebo zakrslého králíka jako domácího mazlíka? A k tomu třeba chalupu nebo chatu? Pak vězte, že je to skvělá kombinace, protože je můžete vzít na dovolenou či víkend a během letních měsíců jim dopřát pobyt venku. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Morčata a zakrslí králíčci nemusí bydlet jen doma v kleci, pobyt venku jim prospěje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Morčata i zakrslí králíčci patří mezi zvířata, která potřebují nové podněty. Pokud jim zajistíte při pobytu venku dostatečnou bezpečnost a podmínky, které potřebují, pak jim změna prostředí jenom prospěje a budou si svůj letní byt vysloveně užívat.

Ve výběhu jsou v bezpečí

V případě morčat (i králíků) ovšem platí, že je nemůžete nechat vesele pobíhat po zahradě. Takže základem je opatřit jim vhodný venkovní výběh. Jeho výběr závisí na velikosti zvířete a na tom, kolik bude mít obyvatel. Pokud počítáte s tím, že budou morčata umístěna venku celý den, pak by jedno morče mělo mít k dispozici minimální prostor kolem 0,45 m². Pro dvě morčátka počítejte s alespoň 1 m².  Králík potřebuje pochopitelně výběh větší – asi 1,5×1,5 m.

Domeček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro morče vyberte pohodlný výběh s horním krytím a domečkem

Nejdůležitější je pochopitelně bezpečí, takže ohrádka nebo výběh musí mít vždycky vrchní kryt, který je ochrání před predátory a zároveň jim brání v útěku. Chybět by neměla ani skrýš, třeba v podobě morčecího „domečku“.

Voda a vitaminy

Zejména během teplých letních dní potřebují mít morčata i králíci přístup k vodě. Vhodným řešením je napáječka, ale pokud ji nemáte kam umístit, zcela postačí miska s vodou... například z kameniny, která je poměrně těžká a hned tak se nepřevrátí.

Jednou z výhod venkovního pobytu morčat i králíků je to, že si mohou naplno užívat venkovní pastvy na čerstvé trávě, ta pak tvoří většinu jejich krmné dávky. Ale i přesto jim do výběhu přidávejte kvalitní seno, které je vhodným doplňkem stravy, navíc si o něj obrušují zuby. Každý den jim také dejte čerstvou zeleninu a ovoce, které jsou důležité hlavně pro morčata, která si na rozdíl od králíků nejsou schopna vytvořit v těle vitamin C.

Morče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte morčeti čerstvou trávu

Jak na klíšťata

Klíšťata neohrožují jenom lidi a psy, ale i morčata a králíky. Proto je vhodné použití preparátů obsahujících účinnou látku permethrin. Ty se aplikují většinou jako sprej jednou za dva týdny. Zvířatům opatrně postříkejte záda a bříško, ale na hlavě a na horní části krku tyto přípravky opatrně vetřete prsty do srsti, aby se nedostaly do uší a očí.

Použít lze i domácí repelent, který si sami vyrobíte. Do 1 l vařící vody přidejte 2 lžíce rozmarýnu a 2 lžíce levandule. Nechte vychladit a sceďte, poté přidejte ještě 2 lžíce vinného octu. Na srst aplikujte pomocí rozprašovače. Nevýhodou tohoto přípravku je krátká účinnost, takže musíte aplikaci opakovat každý den.

Pozor na slunce

Morčata a menší králíci jsou sice odvážní tvorové, ale venku na ně číhá nejedno nebezpečí. Již jsme zmiňovali ohrožení predátory, kterému zabráníte volbou správného výběhu nebo ohrádky se „zastřešením“. Nebezpečí je ale víc, nejenom již zmíněná klíšťata. Zvířata nikdy nenechávejte na přímém letním slunci. Pro jejich „letní byt“ najděte místo ve stínu. To sice není vždy možné, už jenom proto, že poloha slunce se během dne mění. Proto je nutné mít připraveno něco na zastínění, například plachtu, deku nebo slunečník.

Králík, který bude pobývat venku, by určitě měl být očkován, a to 2× ročně proti králičímu moru a myxomatóze.

Co byste měli vědět:

Možná si kladete otázku, jestli můžete do jednoho výběhu umístit společně morče a králíčka. Není na ni jednoduchá odpověď, protože existují příklady krásného kamarádského soužití i ty, které vypovídají o pravém opaku. Naše doporučení tedy zní: Nejdříve jejich soužití vyzkoušejte. Třeba tak, že společný výběh předělíte pletivem nebo jinou zábranou.

Morče, králík
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Soužití mezi morčaty a králíčky není vždycky takto ideální. Musíte ho nejdřív vyzkoušet

Větší naději na harmonický společný pobyt venku budete mít ale spíše u mladších jedinců.

Podívejte se, jak můžete vyrobit mobilní ohrádku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová