reklama

Plochá střecha domu ve městě? Ideální místo pro chov včel

Možná by vás nenapadlo chovat včely ve městě v bytě, kde nemáte k dispozici zahradu. Pak vás vyvedeme z omylu. Můžete je ale v klidu chovat i na střeše paneláku nebo bytovky. Podpoříte přírodu a získáte báječné včelí produkty.

I vy můžete chovat včely! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se nebát chovu včel ve městě?

Včely můžete s přehledem chovat i ve velkém městě. Nemusíte se přitom bát, že by se jim tu nedařilo stejně dobře jako na venkově. A zahradu k tomu potřebovat nebudete – střecha domu bude dostatečným prostorem. Včely chované na střeše městského domu jsou ohroženy menším množstvím predátorů. A to jak lidmi, kteří mohou ukrást i celý úl, tak dalšími zvířaty, jako jsou myši a mravenci. Vzduch v mnoha městech je už mnohem čistší díky omezování automobilové dopravy v centrech. Navíc tyto látky nejsou v produktech, jako je med a vosk, detekovatelné.

Nemusíte se bát nedostatku potravy. Ve městě v podstatě pořád něco kvete, sběr zde díky klimatu může začít i o měsíc dříve. Včely mají dolet 3 až 5 km, najdou si tedy dostatek potravy i tady. I na balkonech a za okny bytů najdou květů dostatek.  Kolem vodních toků pak doletí i na delší vzdálenosti. Povolení k chovu včel také potřebovat nebudete. Není totiž v žádném zákoně ustanoveno. Ale vzhledem k udržení dobrých sousedských vztahů a Občanskému zákoníku, který říká, že nesmíte narušit pokojný stav věcí, je vhodné vše se soused probrat.

Úly
Ploché střechy jsou ideální pro chov včel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak ke včelám přistupovat

Včely chované na střeše ve městě se nijak neliší od včel chovaných v úlech na zemi na venkově. Ani úly nejsou rozdílné. Chovejte se k nim tak úplně stejně, jako byste je chovali kdekoli jinde. Vhodné je pořídit mírné plemeno, které se hodí do městského prostředí. Ideální je včela medonosná kraňská – ekotyp z rakouských Alp s názvem Singer. Zejména začátečníci by to neměli s péčí o včelstvo přehánět – včely potřebují co nejvíce klidu a přehnaná péče a „vrtání“ se v úlu je vždy na škodu. Navíc pak péče není ani tolik časově náročná.

Určitě se ale můžete podívat dovnitř, je to ten nejhezčí pohled. Uvnitř najdete zhruba 30 až 40 tisíc včel, když jde o mladé včelstvo. Postupně jich bude i 80 až 120 tisíc. Zepředu mají včelky vstup do úlu a letovou „runway“, proto k nim vždy přistupujte z druhé strany. Je to bezpečnější a včely do vás nenarazí. Při manipulaci s vnitřními částmi úlu je potřeba použít kouř. Včely si pak myslí, že někde hoří, nasávají med a nenapadnou vás. Při manipulaci se včelami a vůbec v celkovém přístupu neukazujte strach. Včely to vycítí. Neuhýbejte poplašeně, neuskakujte. Potřebují klidného včelaře, který k nim přistupuje s pokorou.

Vletový otvor
K včelám přistupujte vždy ze zadní strany úlu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

 A proč vůbec včely chovat?

V první řadě tím chráníme a podporujeme přírodu. Až z 90 % jejího užitku totiž tvoří opylování rostlin. A ten zbytek tvoří produkty včel – med, vosk a propolis, které využíváme na mnoho způsobů.

Včely
Včely jsou užitečné díky své práci i produktům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vybrat kvalitní med?

Publikováno: 28. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová