reklama

Tento keř s typickou omamnou vůní můžete pěstovat i doma jako pokojovou rostlinu

Víte, že jasmínem si můžete provonět nejen svou zahradu, ale i svůj dům? Ano, je tomu skutečně tak. Existují druhy jasmínu, které je možné pěstovat jako pokojové rostliny. Poradíme vám, jak tuto rostlinu pěstovat, aby se jí u vás dařilo a hojně kvetla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravý jasmín pochází z Číny a není pravda, že jej musíte pěstovat pouze venku, existují i odrůdy, které se pěstují jako pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos

Něco málo o jasmínu, co jste třeba nevěděli

Pravý jasmín pochází z Číny a považuje se za symbol lásky a radosti. Pozitivní účinky jsou známé, a proto i hojně využívané v kosmetickém i lékárenském průmyslu. Z některých druhů se připravuje velmi chutný čaj, který má rovněž i blahodárné účinky. Těhotné by se však jasmínu měly raději vyhýbat.

Jasmín můžete skutečně pěstovat i jako pokojovou rostlinu, stačí jen, abyste si vybrali tu správnou odrůdu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jasmín můžete skutečně pěstovat i jako pokojovou rostlinu, stačí jen, abyste si vybrali tu správnou odrůdu

Jaký jasmín můžete pěstovat doma

Jasmín můžete pěstovat venku, nicméně existuje několik odrůd, které je možné pěstovat jako pokojovou rostlinu. Jde především o:

  • Jasminum polyanthum - tedy pravý čínský jasmín, který je známý i jako bílý nebo růžový jasmín.
  • Jasminum sembac - tedy arabský jasmín, jenž se používá k přípravě čaje. Je méně popínavý než bílý jasmín.
  • Jasminum officiale, což je jasmín obyčejný, který produkuje velké množství květin.

Nezapomínejte ani na pravidelnou závlahu. Můžete využít i samozavlažovací květináče a truhlíky.

Jak pěstovat jasmín doma

Jasmín můžete pěstovat v normálním květináči, ale také v závěsném koši. Závěsné nádoby umožňují květinám vytvořit jedinečné a na pohled velmi pěkné útvary. Když si rostlinu přinesete domů, umístěte tam, kde je světlo alespoň 6 hodin denně. Pokud máte tu možnost, v létě ji můžete dokonce i letnit. Světlo pozitivně ovlivňuje její růst a kvetení. Pozor ale, světlo by mělo být silné, ale nemělo by být přímé. Aby se jasmínu u vás dařilo, měl by být zasazen do mírně kyselé a dobře odvodněné půdy s dobrým organickým obsahem. Hodí se k tomu vesměs jakákoli standardní směs na bázi rašeliny nebo kokosu s přidaným drenážním materiálem. Jasmín se přesazuje jednou za tři roky.

Kvetoucí jasmín
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jasmín má omamnou vůni

Vzhledem k tomu, že jasmín rychle roste, je nutné ho jednou za čas prořezat. Prořezávání podporuje větvení a také i kvetení. Nejlepší dobou pro prořez je přitom doba těsně po odkvětu. Pozor, keřovité druhy by měly být prořezány pouze na konci jara a v polovině léta. Jelikož je jasmín popínavou rostlinou, potřebuje mít v květináči i nějakou lezeckou oporu. Pokojový jasmín potřebuje dobrou drenáž. Rostlinu nesmíte nechat během léta vyschnout. Půda by měla být po celou dobu udržována mírně vlhká, ale ne nasycená. Na podzim a v zimě je ale možné jasmín nechat mírně vyschnout. Během celého vegetačního období rostlinu krmte slabým tekutým hnojivem s nízkým nebo nulovým obsahem dusíku. Pozor, s hnojením to ale nepřehánějte, protože ji to bude namáhat a bude kvést déle, než by měla.

Jak množit jasmín

Popínavý jasmín se snadno množí řízky, a to ideálně v době přesazování rostliny. Řízky doporučujeme umístit na teplé a světlé místo s vysokou vlhkostí a stálým, ale opatrným přísunem vody. Nový růst by se pak měl objevit za několik týdnů. Na další rady, jak pěstovat jasmín se můžete podívat ve videu.

Jasmín je možné doma i namnožit s pomocí řízků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stříhání

Co dělat, když mi jasmín nechce kvést

Jasmín zcela přirozeně kvete na začátku podzimu a na jaře. Některé odrůdy však kvetou po celý rok. A další odrůdy pak kvetou pouze přes zimu. Vše záleží na tom, jakou odrůdu si pořídíte. Problémy s kvetením jasmínu mnohdy velmi úzce souvisí s používáním špatného hnojiva. Někdy může kvetení na jistou dobu zastavit to, že jste rostlinu přesadili do větší nádoby. V tomto případě je zapotřebí, abyste byli pouze trpěliví, protože potřebuje zakořenit. Další příčinou nekvetení jasmínu může být i jeho špatné umístění v pokoji. Aby totiž jasmín kvetl, potřebuje dobrou cirkulaci.

Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Poradíme vám, jak na to.

Nekvetoucí jasmín
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když jasmín nechce kvést, obvykle se problém skrývá ve špatném hnojení

Udržujte proto rostlinu nejen tam, kde je dostatek světla, ale také v blízkosti otevřených oken nebo alespoň v blízkosti ventilátoru. Dalšími důvody, proč vám jasmín nekvete, může být nedostatek světla příliš tepla. Aby se květům jasmínu u vás dařilo, je zapotřebí, aby se teploty v místnosti pohybovaly během dne mezi 18-24 °C. V neposlední řadě si dávejte pozor na to, kdy rostlinu ořezáváte. Pozdní ořez může být totiž spojen s odstraněním sezonních pupenů.

Zde najdete vše o jasmínu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Co pěstujete na zahradě? Máme pro vás tipy rostlin, které by neměly chybět na žádné zahradě. 

Publikováno: 19. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová