reklama

Víte, co potřebuje vaše morče ke spokojenosti? Přece čistou klec!

Morčata patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům, aby se jim u vás dobře dařilo, potřebují k svému čisté a zdravé prostředí. Bohužel, právě v tom hodně majitelů chybuje. Klec svým morčatům čistí nedostatečně a ne tak často, jak by se mělo. To však ohrožuje jejich zdraví. Pojďme se proto podívat, jak by to mělo správně vypadat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby byla vaše morčátka zdravá, potřebují mít čistou klec. Víte, jak klec čistit? Poradíme vám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bez každodenního čištění klece se morče neobejde

Jak již nadpis vypovídá, k tomuto čištění by mělo docházet denně. Každý den z klece morčete odstraňte přebytečné potraviny, které morče nesnědlo a odpad. Horkou vodou vymyjte také všechny misky na žrádlo a utřete je dosucha. Denně také z povrchu odstraňte všechny volné hromádky sena a nahraďte ho čerstvým senem. Vyčistěte morčeti záchod a posbírejte zbloudilé bobky. Dennodenně mu vyměňte lahvičku s vodou. Při výměně lahvičku vždy také důkladně vymyjte horkou vodou.

Jednou týdně pak potřebuje klec morčete generální úklid

Co k tomu budete potřebovat?

  • rozprašovač s octovým roztokem
  • gumové rukavice
  • pytel na odpad
  • horkou vodu
  • papírové ručníky nebo čisté hadry
  • kartáč k čištění lahví
  • kartáč
  • tampon
  • kyselinou citronovou

Jednou týdně je však nutné vyčistit celou klec. V rámci tohoto důkladného úklidu je zapotřebí vše z klece vyndat (tedy i morče). Následně je nutné je odstranit podestýlku. Klec důkladně umyjte horkou vodou a potom ji vystříkejte octem v rozprašovači (rozprašovač naplňte do poloviny bílým octem a doplňte ho vodou). Nechte alespoň 10 minut působit, a pak klec opět opláchněte a vytřete dosucha. Ocet klec nejen vyčistí a vydezinfikuje, ale také zbaví zápachu. Použít k tomu samozřejmě můžete i speciální přípravky, zakoupené v obchodě pro zvířata.

Dívka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S čištěním klece pro morčata vám mohou pomoci i děti

Pokud jsou usazeniny na dně klece výrazné, zkuste na dno nalít zředěný roztok octu s vodou v poměru 1:1 a nechte působit. Pak klec vypláchněte a utřete dosucha. Usazeného močového kamene se zbavíte s pomocí kyseliny citronové. Na dno klece nejprve nalijte trochu vody a na usazeniny pak nasypte kyselinu citronovou. Nechte chvilku působit, a pak je vydrhněte kartáčem. Nakonec vše opláchněte horkou vodou.

Napáječku nejprve pořádně umyjte horkou vodou. Stěny napáječky vydrbejte kartáčem, rourku vyčistěte tamponem, nakonec ho vydezinfikujte octovým roztokem a pořádně opláchněte. Pak umyjte vše ostatní, co je v kleci. Do čisté klece pak na dno klece vložte staré noviny a na ně pak rozprostřete podestýlku. Do klece dále vložte také nové seno, čisté misky s krmením a napáječku s čerstvou vodou.

Morče v kleci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedostatečně uklizená klec může vašemu morčeti způsobit rozličné zdravotní obtíže, některé ho dokonce mohou ohrozit na životě. Pravidelné čištění klece je proto důležité

Proč je důležité, aby se morčatům čistila tak často klec

Morčata by nikdy neměla sedět na mokré podestýlce, je to totiž, jako byste nechali dítě chodit v mokré špinavé pleně. Nejenže to je nechutné, dost to páchne, ale také to může morčatům ublížit. Způsobit to může různé kožní problémy, vypadávání srsti, infekci horních cest dýchacích, zánět očí a další život ohrožující nemoci.

Poradíme jak na chov morčat a jaké druhy známe:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová