reklama

Květinové ozdoby jsou opět moderní. S květinovou broží z organzy budete IN

Jako vánek lehounká organza je příjemný a snadno dostupný materiál, kterým zpravidla zdobíme slavnostní stůl. Můžeme ji ale použít i pro výrobu půvabných ozdob, například originální květinové brože na šaty.

Originální šatová brož z organzy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Která žena by nemilovala květiny. Rády se jimi obklopujeme, zdobíme své domovy i dekorujeme sami sebe. A když nemáme po ruce květy živé, nahradí je umělé. Výhodou vlastní tvorby je nejenom možnost přesného barevného sladění s outfitem, ale i radost a uspokojení z kreativní tvorby.

Budeme potřebovat:

  • organzovou stuhu různých barev
  • svíčku
  • korálky (více barev i velikostí)
  • nůžky, jehlu a nit
  • kolečko filcu (nebo větší plochý knoflík)
  • brožový můstek (nebo zavírací špendlík)
  • tavnou pistoli
Materiál
Připravíme si všechno, co budeme potřebovat. Látku i korálky barevně sladíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z organzy si vystřihneme různě velká kolečka. Nemusíme si lámat hlavu s pravidelností, naopak, drobné odchylky způsobí, že květ bude vypadat živěji. Při stříhání myslete i na to, že opalováním se průměr ještě trošku zmenší.

Stříhání
Z organzy vystřihneme kolečka různých velikostí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Okraje vystřižených koleček lehce ožehneme plamenem svíčky. Z každého kolečka tak vznikne jeden okvětní lístek. Při opalování okraje opravdu jen zlehka sežehneme, hlavně je nesmíme nechat v plamenu moc dlouho. Riskujeme, že materiál buď celý shoří, nebo se vytvoří nepěkné černé hrudky. Chce to trochu cviku a citu, ale za chvíli se do toho jistě dostanete.

Opalování
Okraje organzových koleček opatrně opálíme nad plamenem svíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z koleček poskládáme květ. Pokud použijeme vice odstínů organzy, bude výsledek krásně pestrý, všechno závisí jen na naší fantazii. Pro jeden květ v každém případě potřebujeme minimálně pět koleček, čím víc, tím plnější květinu vyrobíme.

Skládání
Připravená kolečka vyskládáme do květu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyskládaná kolečka nejprve dvakrát středem prošijeme nití, a poté přidáme i korálky. Opět navlékáme několik barev a různých velikostí. Korálky můžeme přišít anebo je přilepíme pomocí tavné pistole. V tom případě ale dbáme na to, abychom květ roztaveným silikonem nepotřísnili.

Navlékání korálků
Do středu květů našijeme korálky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na vnitřní stranu květu přišijeme nebo pomocí tavné pistole přilepíme filcové kolečko spolu s brožovým můstkem. Místo můstku můžeme použít i menší zavírací špendlík. Ten ale nejde lepit, musíme jej několika stehy přišít.

Brožový špendlík
Z rubové strany brože připevníme zapínání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tipy pro vás:

Tímto způsobem můžeme vyrobit množství půvabných květinových ozdob a dekorací. Například mezi holčičkami tolik oblíbené čelenky nebo sponečky do vlasů, ale také prsteny, náušnice nebo květinkové náramky pro družičky či růžičky pro dokončení svatebního závoje. Květy také můžeme ozdobit parádní letní klobouk.

Přidávat lze nejenom korálky či kamínky, ale organza krásně vypadá i společně se saténovými stužkami anebo polepená flitry či posypaná třpytkami. Komponenty pro tvorbu pořídíme ve specializovaných obchodech pro tvoření, zužitkujete ale i použitou bižuterii. Například ze staré ošoupané čelenky vyrobíme krásnou novou ozdobu: starou obruč ovineme sametovou nebo saténovou stužkou a na ně nalepíme malé organzové kytičky.

Brož můžete ozdobit vinutkami vlastní výroby, podívejte se, jak na ně:

Publikováno: 15. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová