reklama

Rabštejn nad Střelou je místem unikátních památek a přírodních krás

Městečko Rabštejn nad Střelou leží na severním Plzeňsku, 7 km severovýchodně od Manětína, 40 km od Plzně a 100 km od Prahy. Romantická lokalita na řece Střele se vyznačuje množstvím významných památek a přírodních krás. Rabštejn a jeho okolí jsou vyhledávaným místem turistů a milovníků přírody i památek. O městečko se zajímal z důvodu obrany státu král Karel IV., který tu čas od času pobýval. Jeho návštěvy Rabštejna jsou doloženy.

Rabštejn nad Střelou je městskou památkovou zónou (Zdroj: Běla Nedorostová)

Další prvenství

Městečko je nejen nejmenším městem v České republice a ve střední Evropě, ale zřejmě na světě. Společně s chorvatským městečkem Hum zaujímá Rabštejn i první místo na světě v počtu stálých obyvatel. V současné době je v Rabštejně 75 domů, z nichž většinu tvoří rekreační objekty. Podle posledního sčítání v roce 2013 tu žije 21 stálých obyvatel.

Rabštejn
V Rabštejně žije podle posledního sčítání 21 stálých obyvatel (Zdroj: Běla Nedorostová)

Stavby lidové architektury

Kromě původních roubených a hrázděných stavení je tu barokní zámek postavený na skalnatém ostrohu, bývalý klášter, zříceniny dvou hradů, kostel či židovský hřbitov z 18. století. Ve městě se dochovalo i několik hospodářských usedlostí, pastouška a bývalý špitál, který je kombinací roubené a hrázděné architektury. Rabštejn nad Střelou byl pro množství historických památek vyhlášen v 90. letech minulého století městskou památkovou zónou.

Hradní věž
Jedna z dochovaných hradních věží (Zdroj: Běla Nedorostová)

Nejstarší most v Čechách

Kamenný most přes řeku Střelu patří mezi nejstarší historické skvosty a významné technické památky. Postaven byl za vlády Karla IV. a je údajně  starší než pražský Karlův most. Gotický silniční most je dlouhý 55 m, široký 4,3 m a výška mostních oblouků je 6 m. Most vede nad řekou Střelou v nejnižším místě Rabštejna ve směru na Žihli.

Rabštejn most
Kamenný most je nejstarší technickou památkou u nás (Zdroj: Běla Nedorostová)

Oblíbené místo filmařů

Středověké městečko s romantickou přírodou, hlubokými lesy a nádherným údolím řeky Střely je oblíbeným místem režiséra Tomáše Vorla. V Rabštejně a jeho okolí vznikaly jeho filmy Cesta z města, Cesta do lesa, Cesta domů a Skřítek.

U řeky
Domy podél břehu řeky Střely (Zdroj: Běla Nedorostová)

Okružní naučná stezka

Naučná stezka Rabštejn - Střela má patnáct zastavení a je dlouhá 8 km. Celou ji zvládnete projít za dvě hodiny, můžete ale zvolit i kratší úsek. Výchozím bodem je parkoviště u zastávky autobusu, kde se nachází  zbytky hradu, postaveného pravděpodobně za vlády Karla IV. Původní hrad na ostrohu, ze kterého zbyly jen dvě okrouhlé věže, byl s městečkem spojen hradbami. Od nich vede trasa kolem bývalého kláštera a barokního kostela Panny Marie Sedmibolestné na náves, po místní silnici kolem roubených a hrázděných chalup mezi domky na stezku, svažující se do údolí řeky Střely. Ta  pokračuje podél řeky k mlýnu U Lišáka a do břidlicového lomu, nad kterým se vyjímá tyčící se zámek.

Břidlicový lom
Břidlicový lom a skály, nad nimiž se tyčí zámek a bývalý hrad (Zdroj: Běla Nedorostová)

Údolí řeky Střely

Z břidlicových lomů se po stezce vedoucí vysoko nad řekou dostanete k židovskému hřbitovu. Cesta pokračuje přes chatovou oblast do údolí Střely, přes malý brod a louky na zalesněný vrchol s vyhlídkou na opačném břehu řeky. Po cestě se naskytnou úchvatné výhledy na okolní krajinu a do údolí Střely.

Střela stezka
Naučná stezka nad řekou Střelou, nedaleko mlýna U Lišáka (Zdroj: Běla Nedorostová)

Další zajímavosti a unikáty

Na příjezdu do Rabštejna ve směru od Plzně se nachází alej staletých lip a barokní sochy světců. Na návsi stojí morový kříž ze 17. století a smírčí kříž z 15. století. V městečku se v době vlády Karla IV. těžila kvalitní břidlice, která se vozila do Prahy. Střechu z rabštejnské břidlice má například Chrám sv. Víta na pražském Hradě, Prašná brána nebo hrad Karlštejn. Městečko má i  astronomickou observatoř, kde se můžete dozvědět, že v Rabštejně je nejvíce jasných nocí a nejméně srážek v republice.

V lomu
Rabštejnská břidlice zdobí střechy významných pražských památek (Zdroj: Běla Nedorostová)

Jak se dostat do Rabštejna

Do Rabštejna se nejsnáze dostanete autem. Z Plzně je historické městečko vzdálené 42 km, cesta trvá zhruba tři čtvrtě hodiny. Přes léto jsou v provozu víkendové autobusové spoje Kralovice - Žihle - Rabštejn - Manětín. V pracovních dnech jezdí přes léto autobus Kralovice - Mladotice - Manětín - Rabštejn nad Střelou. Další možností je cesta vlakem na trase Plzeň - Žatec se zastávkou v Žihli, odkud je to po silnici 7,5 km do Rabštejna.

Roubenka
Jedno z dochovaných roubených stavení v pozadí se zámkem (Zdroj: Běla Nedorostová)

Kde se najíst a ubytovat

Na návsi, v bývalé Četnické stanici, najdete Informační centrum s kavárnou, v jejímž sousedství se nachází Muzeum motocyklů. Ubytování a stravu nabízí  Penzion a restaurace Laura a Hostinec U Kamenného mostu. 

Muzeum motocyklů
Jedno z dochovaných roubených stavení v pozadí se zámkem (Zdroj: Běla Nedorostová)

Navštivte středověkou vesničku Botanicus v Ostré:

Publikováno: 14. 8. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová