reklama

Indická okurka se stane součástí vašeho jídelníčku, vyzkoušejte tyto 3 recepty

Indická okurka je u nás zatím ne zcela rozšířenou zeleninou, ale její obliba rosta a postupně si získává místo na našich zahradách. Indická okurka patří mezi tykve a je v podstatě příbuznou dýní a cuket, i její zpracování je podobné. Dá se použít do ohromné řady receptů a upravovat jak za studena, tak i zatepla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máme pro vás recept na pokrm z méně známé indické okurky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Indická okurka či Lagenárie (Lagenaria siceraria) je jednoletá rostlina popínavého růstu z čeledi tykvovitých. Pochází z tropických a subtropických oblastí, kde ji najdeme planě rostoucí na mnoha lokalitách. Pokud má dostatek tepla a vody, roste velmi rychle a bohatě plodí. Kromě základního druhu se pěstuje i celá řada kultivarů s nejrůznějšími tvary plodů. Ty mohou být kulovité, kyjovité, džbánovité či podlouhlé. I v našich podmínkách se dá celkem dobře pěstovat a dočkat se bohaté sklizně. Mladé plody jsou chutí blízké cuketám.

Pěstování okurky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dozrávající plody hruškovitých odrůd

Jak poznat ideální stáří plodu pro použití?

Nejčastěji se setkáme s podlouhlými, zatočenými odrůdami. Na jejich sklizeň existuje snadná pomůcka, pokud je plod pružný a dá se ohnout bez toho, aby se zlomil, je okurka mladá, křehká a určená ke zpracování. Pokud se zlomí, je už stará.

Maté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hotová nádobka na populární čaj maté

Jak použít plně dozrálé plody

Plody, které nestihneme sklidit jako mladé, necháme jednoduše na rostlině dozrát až do podzimu. V teplejších oblastech a pěkném létě mohou plody dozrát až do stavu, že je slupka úplně tvrdá. Podle potřeby je můžeme ještě dosušit na vzdušném místě. Plod úplně ztvrdne a poslouží jako zajímavá dekorace. V mnoha zemích se  ze zralých plodů vyrábějí i nejrůznější nádoby a hudební nástroje.

Plody indické okurky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dosoušení zralých plodů pro výrobu nádob či hudebních nástrojů

Lagenárie pro naše zdraví

Jedná se o velmi dietetickou zeleninu, stejně jako okurka a cuketa, ve 100 g je obsaženo jen 63 kJ (15 kcal). Lagenárie obsahuje zdravou vlákninu, vitaminy skupiny B, vitamin C, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek, fosfor, draslík a další stopové prvky. Obsahuje také látku cholin, která pomáhá všude tam, kde je lidský organismus vystaven dlouhodobému stresu. Podporuje i paměť.

Zpracování v kuchyni

Lagenárie je skutečně velmi používanou zeleninou v Indii. Místní dobroty jako sabdží, dál, sambar nebo korma jsou jídla, kde se tato zelenina používá nejvíce. Proto i řada receptů na využití plodů je inspirována indickou kuchyní nebo z ní vychází. Lagenárie je zde známá pod jménem lauki.

Plody před jakýmkoliv použitím musíme omýt a ideálně oloupat slupku. Poté podélně rozřízneme na čtvrtiny a vyřízneme vnitřní část se semeny. Získanou dužinu bělavé barvy dále nařežeme na libovolné tvary, nejčastěji kostičky. Mladé, měkké okurčičky loupat nemusíme a rovněž semínka mohou zůstat.

Pozor na hořkou chuť

Lagenárie může obsahovat hořce chutnající triterpenoidy. Proto před zpracováním, a to jak do salátu, tak i do vaření, vždy ochutnáme malý kousek. Pokud chutná hořce, tak plod nepoužijeme.

Jednoduchý a rychlý dhál s indickou okurkou

Potřebujeme:

  • 3 hrnky na kostičky nakrájené lagenárie
  • 3/4 hrnku luštěniny (Yellow Split Moong Dal) k zakoupení v obchodech s orientálními potravinami
  • 2 hrnky vody, olej
  • 1 lžíci ghí (přepuštěné máslo)
  • 1 malá nakrájená cibule, 3 šalotky
  • 4 stroužky česneku, 1 lžičku prášku kurkumy, 2 zelené chilli papričky, sůl, 1 lžička semínek římského kmínu

Okurku, luštěninu, nakrájené šalotky, 2 stroužky rozetřeného česneku, kurkumu a trochu soli vložíme do hrnce a přivedeme k varu. Vaříme do měkka asi 20 minut na mírném plamenu. V kastrůlku nebo na pánvi na směsi oleje a ghí lehce orestujeme římský kmín (nesmí se spálit), pak přidáme cibuli, 2 stroužky česneku nakrájeného na plátky a chilli. Orestujeme dozlatova. Nakonec směs vmícháme do hotového dhálu.

Indický dhál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okurka se hodí i do tradičního dhálu

Quiche s lagenárií a žampiony

  • 1,5 hrnku na kolečka nakrájené lagenárie
  • 120 g hladké mouky
  • 120 ml smetany ke šlehání
  • 50 g másla, trocha olivového oleje
  • 2-3 vejce
  • 2 stroužky česneku
  • hrst špenátových listů
  • 200 g měkkého ovčího sýra
  • 1 cibule
  • muškátový květ, pepř, sůl

Z mouky, jednoho vejce, trošky soli a změklého másla vypracujeme vláčné těsto, které se nelepí. Necháme 1-2 hodiny odležet v lednici nebo na chladném místě. Připravíme si formu na quiche a vymažeme ji máslem. Těsto na pomoučněném vále rozválíme na tenkou placku, která musí mít správnou velikost. Po vložení do formy by mělo těsto přesahovat přes okraj. Těsto propícháme vidličkou a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme 10-15 minut při 185 °C.

Lagenárii nakrájenou na kolečka posolíme a necháme 15 minut vypotit, pak omyjeme a osušíme. Na kostičky nakrájenou cibuli orestujeme na pánvi, přidáme česnek a špenátové listy a restujeme ještě chvilku. Pak odstavíme a zalijeme smetanou. Osolíme, opepříme a přidáme muškátový květ. Sýr rozdrobíme na malé kousky a přidáme do směsi. Vsypeme kolečka lagenárie a prošlehané jedno nebo dvě vajíčka. Hmotu vlijeme do korpusu a znovu vložíme do trouby. Pečeme při 180 °C asi 45 minut, dokud není vnitřek tuhý.

Quiche
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Quiche s lagenárií a žampiony

Lagenárie s čočkou a rýží

  • 1 hrnek na kostičky nakrájené lagenárie
  • 1 hrnek rýže Basmati
  • 2 lžíce žluté čočky
  • 1 cibule, 1 mrkev
  • 100 g ghí nebo olivového oleje
  • 3 sušené datle
  • 2 stroužky česneku, 2 hřebíčky, 2 kousky kardamomu, troška římského kmínu, špetka pepře, sůl

Na 20 minut namočíme vypranou rýži a čočku. Na části ghí nebo oleje zpěníme koření a nakrájenou cibuli. Po zesklovatění cibule přidáme nakrájený česnek a na nudličky nakrájenou mrkev. Po několika minutách přidáme nadrobno nakrájenou lagenárii, promícháme a necháme 5-10 minut povařit. Poté následuje rýže s čočkou. Zalijeme vodou tak, aby její hladina byla trošku nad rýží. Osolíme a vylepšíme pokrájenými datlemi, vaříme 15 minut. Když je pokrm téměř hotov, přidáme zbytek másla, odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme 10 minut dojít.

Podívejte se, jak indickou okurku pěstovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 8. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat indickou okurku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat indickou okurku a další zajímavé informace poví Věra Mazalová