reklama

Máte doma těchto 5 léčivých pokojových rostlin, které podpoří vaše zdraví?

Pokojové rostliny nemusí být pouze pěknou dekorací. Existuje spousta rostlin, které nejsou pouze pěkné, ale i zdraví prospěšné. Obklopte se takovými léčivými pokojovými rostlinami a podpořte své zdraví. Řekneme vám nejen, jaké rostliny jsou léčivé, ale i jak na jejich pěstování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokojové rostliny nemusí být pouze pro okrasu, mohou také léčit. Pojďte se s námi podívat, jakými rostlinami byste si mohli rozšířit svou domácí lékárnu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ledviník ztepilý (Nephrolepis exaltata), jeden z nejlepších přírodních zvlhčovačů

Ledviník ztepilý je označován za jeden z nejlepších zvlhčovačů a čističek vzduchu, který pomáhá i s odstraňováním problémů se suchou pokožkou, suchými nosními sliznicemi (suchou rýmou, alergií nebo sklonem k zánětu nosních dutin) nebo také s vysušeným hrdlem (tedy se sklonem k laryngitidám, zánětu nosohltanu nebo angíně).

Kromě toho všeho, tato stále zelená rostlina zbaví váš domov toxinů. Jde o oblíbený druh kapradiny, která přirozeně roste v mnoha tropických oblastech. Nejlépe se jí daří na nepřímém, ale jasném světle. Tam, kde je mnoho stínu, má řídké listy. Mají rádi teplé a vlhké podmínky. Nemají rády teplotní extrémy. Při jejím pěstování si dejte pozor na průvan, klimatizaci a topení. Aby se jí u vás dařilo, potřebuje stabilní podmínky a časté zalévání. Půda by měla být organicky bohatá, hlinitá, s drobnou drenáží. Špatně odvodněná půda může způsobit hnilobu kořenů a zabít rostlinu. Přihnojujte od jara do podzimu. Také ji mlžte.

Zalévání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ledviník ztepilý je jedním z nejlepších zvlhčovačů

Toulcovka (Spathiphyllum) eliminuje z domácnosti škodlivé chemikálie

Toulcovka čili lopatkovec nebo také spatifylum, je rostlina z čeledi áronovité, která je velmi oblíbená pro svou dekorativnost. Jenže tato rostlina není pouze estetická, bylo prokázáno, že rostlina dokáže svou přítomností v domácnosti eliminovat škodlivé chemikálie včetně benzenu, známého karcinogenu. Mimo to dokáže rovněž velmi efektivně ze vzduchu odstranit i spory plísní. Pokud tedy chcete nejlépe zužitkovat tuto rostlinu, umístěte ji ve svém bytě v koupelně, v kuchyni nebo v prádelně. Nejlépe se jí daří mimo přímé sluneční světlo. Dejte si pozor na zálivku, abyste ji nepřemokřili. Nepotřebuje ani příliš mnoho vody. Než ji budete zalévat, přesvědčte se nejprve, zda je půda skutečně suchá. Chraňte ji před průvanem a radiátory. Bohužel však není zrovna tím nejlepším společníkem pro kočky a psy.

Lopatkovec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Toulcovka dokáže ze vzduchu eliminovat škodlivé chemikálie a spory plísní

Tchýnin jazyk (Sansevieria) zlepšuje život alergikům

Tchýnin jazyk, nebo také tenura, patří do čeledi agávovitých, které pocházejí z tropické západní Afriky. Jde o dlouhověké nenáročné rostliny, jež v minulosti byly u nás velmi rozšířené. Důvodů, proč je dobré tenuru pěstovat, je hned několik. Je to jedna ohromná čistička vzduchu. Ze vzduchu totiž odstraňuje nejen oxid uhličitý, ale i benzen, formaldehyd, xylen, trichlorethylen a toluen. Kromě toho i velké množství kyslíku sama produkuje. Výrazně také zlepšuje podmínky pro alergiky. Tenurám nejvíce prospívá rozptýlené světlo, ale snášejí dobře i lehký polostín. V zimě jim můžete dopřát prosvětlené stanoviště na východním nebo západním okně. Od jara do podzimu ji jen mírně zalévejte, přičemž mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu proschnout. V zimě ji zalévejte tak jednou za dva až tři týdny. Dejte si přitom pozor, aby se vám u zalévání nedostala voda do středu růstové růžice. Ve vegetačním období ji jednou za měsíc přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

Rostlina v květináči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tchýnin jazyk zlepšuje život alergikům

Withanie snodárná (Withania somnifera) podpoří váš mozek i sexualitu

Withania je hezká malá rostlina se zelenými listy a červenými bobulemi, která pochází ze suchých částí Indie. Je to blízký příbuzný pepře, lilku a rajčete. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina, kterou v létě můžete letnit venku. Během jejího vegetačního období je možné sbírat její listy a vařit si z nich čaj. Kromě listů se z rostliny využívají i její kořeny a po dozrání bobule. Rostlina má afrodiziakální, antivirové, baktericidní, antioxidační, stimulující a protizánětlivé účinky. Může být nápomocná při sexuálních poruchách, frigiditě, úzkosti, depresích a celkovému vyčerpání. Snižuje krevní tlak. Má velmi pozitivní účinek na funkci mozku. Semena se vysévají koncem března, kdy snadno klíčí při pokojové teplotě.

Moringa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moringa je stromem života, superpotravinou i pokojovou rostlinou

Moringa - vypěstujte si vlastní superpotravinu

Moringa je rostlina známá jako “strom života”. Všechny její části jsou jedlé. Trpasličí verzi této rostliny je možné pěstovat jako pokojovou rostlinu, přičemž kdykoliv potřebujete, mohou být její listy a stonky odřezány pro další použití. Listy a stonky obsahují velké množství bílkovin, mangan, esenciální aminokyseliny, beta karoten a bohatý zdroj vitamínů (A, B, C, E, K). Můžete je přitom žvýkat jako žvýkačku nebo je použít do léčivého čaje.

Moringa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Withanii můžete v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu

Moringa posiluje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, čistí tělo, dodává energii, reguluje hladinu cukru v krvi, předchází kardiovaskulárním chorobám, zlepšuje trávení, podporuje metabolismus svalů, má protizánětlivé účinky a udržuje rovnováhu bílkovin v těle. Péče o moringu není nějak náročná. Nepotřebuje hnojit a se zaléváním se to nesmí přehánět. Nesmí být zamokřená a stát ve vodě. V horkém létě je možné ji letnit, ale nesmíte ji postavit na větrné místo.

***Použité zdroje: balconygardenweb.com, www.gardeningknowhow.com, www.marthastewart.com 

Podívejte se, jaké známe plevelné léčivé rostliny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová