reklama

Co potřebuje váš chlupáč ke spokojenosti? Mimo jiné ten správný pelíšek!

Pro nás lidi je naším útočištěm vlastní domov. Pro psy představuje takové útočiště pelíšek, tedy místo, kde odpočívají a spí, a kam také utíkají, když se cítí ohroženi. Proto je důležité vybrat jim ten nejvhodnější, který se bude zároveň dobře udržovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V pelíšku by se měl váš pejsek naučit spát už jako štěňátko (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositpho)tos.com)

Než začnete vybírat pelíšek pro svého chlupatého kamaráda, zamyslete se nad několika důležitými věcmi. Těmi jsou umístění, materiál, velikost a v neposlední řadě druh a zdravotní stav psa, kterému je určen.

Kam s ním?

Pořizujeme pelíšek do bytu? Nebo bude umístěn v chladnější části domu? Nebo dokonce půjde o pelíšek venkovní? Na tyto otázku musíte znát odpovědi ještě, než vyrazíte do obchodu nebo se vrhnete do prohlížení stránek internetového e-shopu.

Pokud bude pelíšek umístěn ve vytápěné místnosti, nejlepším řešením bude klasický pelech z měkkého materiálu, například z odolné textilie nebo plyše. Vyberte takový, jehož materiál se dobře udržuje. Šikovnou vychytávkou jsou odnímatelné potahy, které po vyprání rychle uschnou. Na chodbě nebo v místě, kde je chladněji, případně i průvan, je ideálním řešením pelíšek s vyššími boky nebo uzavřený, třeba ve tvaru domečku nebo iglú.

Látkový pelíšek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Látkové pelíšky patří do bytu. Vyberte si takový, který se hodí k interiéru vašeho domova

Jak velký?

Pelíšek by měl být dostatečně prostorný, ale zase ne příliš velký, protože jinak se v něm pes nebude cítit dobře. V úvahu vezměte také, jakou oblíbenou polohu na spaní má váš chlupáč. Zvíře si raději změřte a přidejte v průměru nějakých 10-15 cm. U štěněte počítejte s tím, že budete časem kupovat nový, větší pelíšek. Maličcí psi, jako jsou čivavy nebo krysaříci, mají rádi uzavřené pelíšky, v kterých se cítí bezpečnější. Tento typ pelechů ale ocení i psí introverti, protože milují svůj klid a občas se potřebují "odstřihnout“ od okolí.

Štěňata v koši
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelíšky z pevných plastů se sice dobře udržují, ale psi je mají tendenci okusovat a mohou si dokonce ublížit

Pelech šitý na tělo

Co pes, to osobnost, takže se vyplatí přizpůsobit pelíšek jeho potřebám a návykům. Některý se při spánku stočí do klubíčka, jiný se slastně rozvaluje, další si rád podpírá hlavu o bočnice pelíšku. Podle těchto libůstek se vám bude lépe vybírat tvar i velikost. Starší zvířata mají stejně jako lidé často obtíže s pohybovým aparátem. Ulevit jim můžete, když jim pořídíte ortopedickou matraci nebo matraci z paměťové pěny.

Pes s hračkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starší psi mají své zdravotní problémy a vy jim můžete pomoci výběrem speciálního pelíšku

Gauč i lehátko

Na trhu je v současnosti velký výběr pelíšků všech tvarů a typů, seženete například takový, který vypadá jako páníčkův pohodlný gauč s opěradlem. Pokud bude vašemu psovi vyhovovat, klidně mu ho pořiďte, jeho koupí získáte vtipnou vychytávku do interiéru. Velkou oblibu si získala psí lehátka, která se hodí spíše pro větší plemena a také jako venkovní pelíšky, například na zahradu. Jejich výhodou je snadná údržba a velmi odolný materiál.

Venkovní lehátko
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovní lehátka pro psy se hodí třeba na zahradu

Taška i pelíšek v jednom

Nejen doma potřebuje váš zvířecí kamarád pelíšek. Ocení ho také během vašich společných dovolených a výletů, ale i během krátkých cest, třeba na veterinu nebo na návštěvu. Pro menší plemena s váhou do 7-10 kg se vyplatí koupit cestovní přepravku, kterou použijete jako dočasný pelíšek, a zároveň v ní budete moci psa bezpečně převážet v autě. Pro štěňátka a skutečné malé psy je dobré mít vždy po ruce přenosnou tašku. Bude se vám hodit při jízdě vlakem nebo autobusem, ale použít ji můžete i pro přepravu autem nebo jako cestovní pelíšek.

Cestovní taška
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cestovní taška pro malé psy by měla být praktická a bezpečná

Snadno a rychle

Ať už koupíte jakýkoliv pelíšek, myslete na jeho snadnou údržbu. Textilní materiály a plyš potřebují pravidelně vyklepávat a pochopitelně prát. Počítejte s tím, že časem proto začnou blednout barvy a pelíšek nejspíš také začne ztrácet svůj původní tvar. Jednodušší je údržba omyvatelných materiálů, které stačí otřít čistou vlažnou vodou a jednou za čas pořádně "vydrbat“.

Tipy pro vás:

  • Při výběru tašek a přepravek pro menší plemena zvolte takové, které mají zevnitř karabinu pro připnutí vodítka. Tak zabráníte tomu, aby psík ze zavazadla vypadl, třeba při nastupování do dopravního prostředku nebo když se něčeho lekne.
  • Venkovní pelíšek by měl být z materiálu odolného proti vlhkosti, například z cordury, ze které se šije i outdoorové oblečení.
  • Na pelíšcích nešetřete. Ty kvalitní od prověřených značek skutečně déle vydrží a jsou z odolných a dobře udržovatelných materiálů.
  • Pelíšky, přepravky i tašky nekupujte zbytečně velké. V takových se psi necítí dobře a někdy mohou mít tendence je i znečišťovat.

Zdroj:

www.lehatkapropsy.cz, www.peliskydog.cz, www.vsepropejska.cz, www.zverokruh-shop.cz

A co takhle mu nový pelíšek vyrobit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová