reklama

Máte kudrnaté vlasy? Při péči o ně rozhodně používejte CGM metodu!

Možná máte pocit, že máte se svými vlasy samé trápení. Rovnáte je žehličkou, fénem přes kartáč, ale jakmile se zvýší vlhkost vzduchu, vlasy krepatí a účes je ten tam. Možná je načase, nechat je žít svým životem a nechat své vlny a kudrny vyniknout. Začněte proto hned teď s CGM metodou.

Víte, jak správně pečovat o kudrnaté vlasy? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Co je CGM?

Už jste narazili na zkratku CGM, potažmo nově i VGM? Je to anglické Curly Girl Method/Wavy Girl Method, tedy metoda dívek s kudrnatými/vlnitými vlasy. Její oblíbenost je na vzestupu. Jde o používání správných postupů a prostředků při péči o takové vlasy. Ta dokáže zajistit hlavně vlasy zdravé, ale zároveň dobře vypadající. Metoda kudrny či vlny podporuje. Tento typ vlasů vyžaduje totiž speciální péči. Silikony, alkohol a další ingredience, zastoupené v běžné kosmetice, jim nedělají dobře, vysušují. A právě proto nejsou v kondici, nevypadají hezky a radši se pustíme do jejich rovnání. Přitom je v naprosté většině případů je hydratovat.

Určení typu vlasů

Jedním z kroků je určení typu vlasů. Škála se pohybuje mezi 2 a 4, kdy každé číslo má ještě podkategorie A až C. Ve zkratce typ 2 znamená vlny, typ 3 jsou kudrny a typ 4 je u nás nazývaný afro. Podle průměru vlny nebo prsteny se pak označují A až C. Ale nic není definitivní, a i toto se může časem měnit a z vln se třeba můžou stát za pár měsíců kudrny. Chce to jen vytrvat. Velmi důležitou vlastností vlasů je jejich poréznost. Označuje schopnost vlasů do sebe nasáknout vlhkost a udržet ji tam. A také souvisí s jejich opotřebením a možným poničením teplem nebo nevhodnou chemií.

Žena, dívka
Pokuste se určit svůj typ a poréznost vlasů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vlasy mohou být nízko, středně nebo vysokoporézní. A i to se může v průběhu života měnit. Podle toho je potřeba vybrat péči. Vysokoporézní vyžadují dostatek proteinu. Rychle absorbují vodu, rychle také uschnou. Lámou se, třepí a cuchají. Obecně se pro ně hodí hutnější produkty. Nízkoporézní potom uvítají důkladnou hydrataci. Dlouho trvá je namočit a stejně tak dlouho zase usychají. Produkty se spíše usazují na povrchu, proto se vlasy rychle mastí a plihnou. Vybírejte pro ně přípravky lehčí. Podle struktury vlasů můžete určit typ produktů, které jim budou vyhovovat. Jemné vlasy – tenké, potřebují lehké přípravky, které je nezatíží, hrubé potom jasně cítíte mezi prsty a snesou těžší a hutnější péči.

Jak se tedy o své vlasy starat?

Pořiďte si ty správné přípravky pro péči o své vlny nebo kudrny. A obrňte se trpělivostí. Vše chce čas, budete tápat v názvech, postupech, budete hledat ty správné přípravky pro své vlasy. Ale čeká vás zhruba následující: Vlasy umyjte čisticím šamponem, než s metodou začnete, a pak vždy v případě, že jsou vlasy bez života, jsou na nich usazené stylingové přípravky, usazeniny z vody i z prostředí. V tomto jediném případě je vhodní šampon se sulfáty, který si s důkladným vyčištěním vlasů poradí. Takové mytí má přijít jednou za 4 až 6 týdnů, případně častěji, pokud máte potřebu zbavit vlasy nánosů.

Žena čte
Rozdíl při správné péči o kudrnaté vlasy může být ohromující (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pak podle typů vlasů používejte na běžné mytí cowash – tedy kondicionér, který nahradí šampon, anebo lowpoo šampon – šetrný šampon a kondicionér. Masku použijte vždy po hloubkovém čištění a jednou za čas i místo kondicionéru při běžném mytí.

Vlasy nečešte za sucha. Je to jeden z důvodů, proč jsou vlasy poničené. Vlasy opatrně pročešte jen při mytí, kdy je na nich nanesený kondicionér nebo maska. Použijte jen prsty nebo hřeben se širokými zuby. Nesušte vlasy froté ručníkem. Použijte ručník z mikrovlákna nebo obyčejné bavlněné triko. Vlasy nemněte, pouze je do ručníku nebo trička vymačkejte. Hedvábný polštář prospěje vlasům i pokožce. Pravé hedvábí nebude cuchat vlasy, nevysává z nich ani z pleti vlhkost jako bavlna. To samé platí pro gumičky – scrunchie gumičky z hedvábí vlasy nepolámou.

Rozčesávání
Vlnité a kudrnaté vlasy češte zásadně za mokra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je vhodné, pokud to délka dovolí, na noc vlasy stáhnout do volnějšího culíku na vršku hlavy. Ne nadarmo se mu říká ananas. Další možností je buff, takový pytlík, který si natáhnete na vlasy, nebo obyčejný hedvábný šátek. Vlasům neprospívá horký vzduch. Vhodný pro kudrnaté či vlnité vlasy je difuzér a nízká nebo střední teplota, ideálně přirozené schnutí. Používejte přípravky schválené pro tuto metodu – bez silikonů, alkoholu, sulfátů, parabenů, a vosků. Možná se vám to zdá náročné, ale postačí chvilka vyhledávání a studia a začnete se orientovat. Už i v češtině najdete. Budete to zkoušet, možná se i rozčilovat a zlobit, ale přijdete tomu na chuť a odměnou vám budou nádherné vlasy, které vám budou závidět.

Vyrobte si něžnou čelenku

Publikováno: 2. 8. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová