reklama

Malé kouzlo s nůžkami a jehlou – takovou šitou záložku do knihy zvládnete i vy

Rozečtenou knihu si můžete založit lecčíms. Ale ruku na srdce, všechny ty účtenky, jízdenky z metra nebo zmuchlané papírky jsou jen náhražkou za správnou knižní záložku. Ti opravdoví milovníci knih záložky milují a mají jich někdy celou sbírku. Ale možná jim v nich chybí taková, kterou někdo vyrobil vlastní rukou. Ukážeme vám, jak na to a třeba vás inspirujeme, jak přichystat drobný originální dárek pro někoho blízkého. Ale ušít si ji můžete pochopitelně i pro radost sami sobě.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ušijte si jednoduchou záložku do knihy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K výrobě jednoduché, a přitom efektní čtenářské pomůcky, vám postačí jehla, nit, vhodná látka a pár špendlíků.

Materiál
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravte si látku, která se netřepí

Není to nic složitého

Abyste měli co nejjednodušší práci, vyberte takovou látku, která se netřepí – vhodné jsou například jemné filcové materiály. Začněte tak, že špendlíky spojíte dvě vrstvy látky na sebe a fixou nebo krejčovskou křídou si namalujete tvar, který chcete, aby záložka měla. Zvolte takový, který bude možné po ušití snadno nasadit na růžek stránky v knize (srdíčko, kapka, čtverec apod.).

Sešpendlení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dva kousky látky spojte špendlíky a nakreslete si na ně obrys požadovaného tvaru

Pak k sobě látku sešijte, například perličkovým stehem, ale pozor, jenom v dolní polovině. Horní musí zůstat otevřená. Dbejte na to, aby byly stehy husté a pevné, aby látka co nejlépe držela pohromadě. To oceníte nejen při používání, ale už ve chvíli, kdy budete záložku vystřihovat. Pak už jen opatrně vystřihněte požadovaný tvar. Pokud se bude záložka v horní části mírně třepit, obšijte ji jemným kroužkovým stehem, pro který zvolte nit, která se hodí k barvě použité látky.

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po sešití dolní části záložky opatrně odstřihněte zbytek látky

Zajímavost:

Dnes známe různé druhy záložek, třeba ty magnetické. Dříve byly ale nejběžnější záložky tkané, které se v současnosti těší zájmu sběratelů. V roce 2015 byla například do České knihy rekordů zapsána taková největší tuzemská sbírka Herberta Köglera z Ústí nad Orlicí, která obsahovala více než 1550 tkaných záložek.

Vyrobte si z trička omyvatelnou taštičku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj:

Prima DOMA

Publikováno: 1. 8. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová