reklama

Bohaté úrody se můžete dočkat i na balkoně. Vybudujte si zde svou útulnou zahradu!

Zahradu si můžeme vybudovat i na balkoně. Začneme tím, že si vše pečlivě promyslíme. Nezapomínáme ani na příjemné posezení, protože ozeleněný prostor zlepšuje psychickou kondici a navozuje pocit pohody. Čím bychom se měli na domácí pěstování vybavit a na co bychom neměli zapomenout?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování na balkoně je klíčem k psychické pohodě, pokud nemáte zahrádku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před budováním zahrady na balkoně si celý prostor nejprve projděte a zaměřte. Důležité totiž je, aby se kromě příjemného posezení a poliček vešla i spousta rostlin, které chcete pěstovat. V rámci výbavy jsou nejvhodnější regály nebo police dřevěné, které působí přírodně. Ale pozor, jejich barevné provedení by mělo korespondovat s tím, jaké provedení nábytku se chystáte pořídit. Tedy pokud si pořídíte světlý nábytek, pořiďte si světlý policový regál. Zapomeňte na plastové nebo kovové provedení polic, v prostředí na balkoně to působí jako velký kýč. Regálový systém je vhodné pořizovat tak, aby se na něj šíří vešly truhlíky, případně květináče s podmiskami.

Ohledně nábytku musíte být skromnější. Většinou si pořídíte dva regálové systémy ze dřeva a na nábytek moc místa nezbývá. Na balkon se hodí například dvojice židlí s malým stolkem, pokud zde rádi pijete například odpolední kávu a chcete relaxovat v zeleni. Ještě vhodnější pro odpočinek se jeví dřevěná lavice, která je delší, ale většinou nebývá problém ji dovybavit měkčenou poduškou, která tak odpočinek zpříjemní.

Posezení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní bydlení si žádá moderní vybavení, rostliny zde ale nesmějí chybět

V prosklené lodžii je zapotřebí myslet na občasné přehřívání místa, pokud nejste doma. Jde především o zastínění prostoru tam, kde se celé odpoledne opírají sluneční paprsky. Využití závěsů, bambusových rolet nebo jiného vhodného řešení je tak na místě. V případě déletrvajícího horka bývají v nezastíněném prostoru škody značné, způsobené především zaschnutím rostlin nebo popálením kořenů z důvodu přehřátí vláhy v květináči.

Osázený truhlík
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na balkoně si vypěstujte třeba mrkev pro vlastní spotřebu

Také si pořiďte vhodné nádoby, ve kterých ještě během letních měsíců můžete začít pěstovat. V zahradnických centrech je možné nyní sehnat spoustu rostlin, které jsou ve velice dobré kondici, avšak s výraznou slevou. Pro začátečníka se velmi dobře hodí pelargonie jako kvetoucí a velmi přitažlivá rostlina, kterou je možné zazimovat a příští rok pěstovat znovu. Z bylinek si na balkon pořiďte mátu, bazalku, levanduli nebo oregano. Některá zahradnictví dokonce nabízí i vzrostlé kusy rajčat a paprik s plody, které v dobrém prostředí rychle dozrají, avšak přesazení je nutné provést velice opatrně.

Záplava květin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty můžete začít pěstovat i během léta, ještě vám předvedou svoji krásu

Z nádob je nejlepší pořídit ty samozávlahové, kde není třeba zalévat každodenně, protože rostliny si odebírají pouze tolik vláhy, kolik aktuálně potřebují. Největším rizikem jsou malé květináče, v nichž se vláha rychle odpaří, a pak rostliny zahynou uschnutím. Během podzimu pak všechny rostliny, které pěstujete jako trvalky, postupně zazimujte, odplozenou zeleninu zlikvidujte a balkon ukliďte. Na jaře se pak můžete těšit na to, že si celý prostor uspořádáte podle vlastní fantazie.

Jaké netradiční rostliny se dají pěstovat na balkoně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček