reklama

K čemu vám poslouží tonikum z bezových květů?

Tonikum z bezových květů patří mezi přírodní prostředky na unavená víčka nebo na sluncem spálenou pokožku. Kromě toho má ale široké využití v kuchyni pro přípravu sirupů či jako základ na výrobu sladkých krémů a podobně. Bez patří mezi velmi účinné přírodní léčivé byliny, které celou řadou zdraví prospěšných látek pomáhají našemu organismu.

i (Zdroj: Prima DOMA)
K čemu vám poslouží tonikum z bezových květů? (Zdroj: Prima DOMA)

Tonikum z bezových květů

Květ černého bezu se používá v lidovém léčitelství a v mnoha různých kulturách již odpradávna a prakticky dodnes. Černý bez je dokonce nejstarší bylinou pěstovanou člověkem už před 4000 lety.

Hlavním důvodem, proč jsou květy černého bezu tak oblíbené, jsou jeho antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tradičně se květ černého bezu používá při detoxikaci, při léčbě astmatu a alergií. Květ černého bezu je bohatý na bioflavonoidy, většinou flavony a flavonoly, které jsou nejčastěji známé pro své antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Bezové květy obsahují chlorogenové kyseliny, jako je kyselina skořicová, které mohou pomoci proti alergiím, regulovat hladinu glukózy v krvi a mají laxativní účinek na tělo. Dále obsahují několik důležitých vitaminů, včetně vitaminu A, B1, B2, B3 a C.

Bezový květ
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bez černý obsahuje spoustu užitečných látek pro náš organismus

Na výrobu budeme potřebovat:

  • bezové květy
  • velkou sklenici
  • převařenou vodu
Bez
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bezové květy začneme skládat do lahve.

Bezové květy trháme vždy tam, kde není žádná silnice nebo průmyslová oblast. Je bezpodmínečně nutné, aby bezové květy byly čisté, bez exhalátů a škodlivin. Bezové květy si z keře nastříháme nebo odtrhneme i se stopkou a doma je necháme chvíli položené na novinách nebo jiné podložce. Tím umožníme, aby z květů vyskákali všichni brouci a mravenci. Květy zásadně neomýváme ani neproplachujeme. Květy bezu, pokud je sbíráme v pravý čas, kdy jsou plně rozvinuté, jsou totiž plné pylu a proplachováním bychom se této důležité a cenné látky zbavili.

Pyl
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bezové květy jsou plné pylu

Do velké čistě vymyté sklenice pak naklademe bezové květy se stonky tak, aby zaplňovaly asi ⅔ obsahu sklenice. 

Skládání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Květy naskládáme asi do ⅔ lahve.

Do sklenice poté nalijeme horkou vodu a ihned uzavřeme. Po krátké maceraci vznikne tekutina, která se podobá muškátovému vínu, avšak bez vůně. Ta se rozvine až po delší době macerace, nejdříve po 14 dnech.

Voda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zalijeme horkou vodou.

Sklenici s bezovým květem je potřeba nechat louhovat v lednici, protože v teple by tekutina začala velmi rychle kvasit. Po 14 dnech potom výluh slijeme a přecedíme. Používáme jako kosmetický přípravek na sluncem spálenou pokožku nebo na unavená víčka. Je výborný i na nejrůznější otoky. V kuchyni výluh využijeme jako základ na přípravu krémů nebo na výrobu domácího bezinkového sirupu.

Zavření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Láhev zavřeme a uložíme do chladna

Voda po holení

Přidáme také něco pro muže, protože ne všem vyhovují průmyslově vyráběné vody po holení, které dokážou způsobit podráždění pokožky a její zarudnutí. Mohou ale samozřejmě používat i ženy po holení nohou a dalších partií.

Potřebujeme:

  • 1 bezový květ,
  • 3 dl 40% lihu

Do lihu vložíme květ a vše necháme 14 dní louhovat, denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Nanášíme na pokožku těsně po holení.

Voda po holení
i (Zdroj: Depositphotos)
Z bezového výluhu se dá vyrobit skvělá voda po holení

Jak využít černou jeřabinu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová