reklama

Falešná březost není nemoc. S vaší pomocí ji fenka zvládne

Zvláště začínající pejskaři se obávají, že jejich fenku postihne falešná březost. Přílišný strach ale není na místě. Nejedná se o nemocnění, nýbrž o abnormální reakci na změnu hormonální hladiny v těle. Většina fenek tuto situaci zvládne bez větších problémů, zvláště když víte, co dělat a jak jí pomoci.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud má fena falešnou březost, roztomilých štěňátek se nedočkáte (Zdroj: Depositphotos)

Pokud fenku během hárání nenakryjete, začne jí v těle klesat hladina hormonu progesteronu. Někdy to je ale pro její tělo jakýsi signál, že se blíží porod, což vede k nárůstu dalšího hormonu, tentokrát prolaktinu, který vydráždí mléčné žlázy k tvorbě mléka. A to i navzdory tomu, že fena vlastně není březí. V tuto chvíli se dostaví falešná březost, jev, který je pozůstatkem dávných časů, kdy psi žili ve smečkách podobně jako vlci. Samice háraly ve stejnou dobu, aby mohly pomáhat s péčí o čerstvě narozená štěňata, a to včetně kojení.

Žena, dívka, pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Fenka, která prožívá falešnou březost, bude vyžadovat vaši pozornost víc než jindy

Dědictví dávných smeček

Protože příroda je silnější než vliv člověka, který udělal ze psů domácí zvířata, objevuje se falešná březost (mezi kynology zvaná "faleška“) hojně dodnes. Některé feny se s ní potýkají po každém hárání, jiné ji zažijí několikrát v životě a jiné se s ní nepotkají nikdy. Falešná březost se objevuje nějaký čas po hárání, nejčastěji 5–8 týdnů, ale může to být i dříve. Fenky si začnou budovat "porodní“ pelíšek, bývají apatičtější a unavenější, dožadují se pozornosti a mazlení. Záhy jim začnou otékat mléčné žlázy, někdy z nich dokonce lze vymačkat tekutinu podobnou mateřskému mléku.

Pes na gauči
i (Zdroj: Depositphotos)
Někdy jsou fenky při "falešce“ unavenější a mazlivější

Většina z nich bude mít větší chuť k jídlu, a naopak menší zájem o procházky venku. Některé "falešné matky“ dokáží dokonce simulovat porod a někdy se u nich objevuje jindy neobvyklý sklon k agresivnímu chování, protože mají tendenci chránit svoje "virtuální“ potomky. Každá fena je ovšem jiná a průběh falešné březosti je hodně závislý na povaze zvířete i na tom, jak se k situaci postaví majitelé a chovatelé.

Chovejte se normálně

Pokud vy i vaše fenka prožíváte falešnou březost poprvé, určitě je na místě se poradit se zkušeným chovatelem nebo veterinářem. Získáte od nich dobré rady a také vás určitě uklidní, že tuto přece jen nezvyklou situaci lze bez větších problémů zvládnout. Především se snažte chovat k feně normálně. Pokud má slabší projevy falešné březosti, nabízejte jí nejrůznější aktivity v podobě dlouhých procházek nebo zábavných her a cvičení. Nepodléhejte její snaze lenošit a přehnané touze po vaší pozornosti a mazlení. Odklízejte hračky, které si nosí do pelíšku a které považuje za štěňata. A určitě ji nezvyšujte obvyklé dávky krmení.

Hra
i (Zdroj: Depositphotos)
Hra je dobrý způsob, jak rozptýlit falešně březí fenku

Jak se blíží termín „porodu“, fence mohou naběhnout bradavky a pokud je zmáčknete, vytéká z nich mléčně zabarvená tekutina. Snažte se zabránit tomu, aby si fena bradavky olizovala, protože se tak laktace zvyšuje. Když se vám to nedaří, pořiďte jí obleček, přes který se k nim nedostane, případně jí nasaďte límec. Činnost mléčných žláz můžete omezit také obklady, dobře funguje vychytávka našich babiček – obklady vlažnou octovou vodou. Dbejte ale na to, aby fence neprostydlo bříško a močový měchýř.

Pes s vodítkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte na procházky, vaši fenku určitě přivedou na jiné myšlenky

Na veterinu jen s komplikacemi

Ve většině případů se nejspíš obejdete bez návštěvy veterináře a případné hormonální či jiné léčby. Nicméně může nastat situace, která si žádá odborný zásah. Například když začnou bradavky tuhnout a červenat, někdy bývají na omak horké. Tento stav může signalizovat mastitidu – zánět mléčné žlázy. Tu mohou doprovázet symptomy v podobě apatie a nechutenství, občas také zvýšené teploty. Diagnózu ale rozhodně nechte na zvěrolékaři. Ten podle momentálního stavu rozhodne o tom jak fence pomoci.

Pes na veterině
i (Zdroj: Depositphotos)
V případě komplikací neodkládejte návštěvu zvěrolékaře

Kdy pomůže kastrace

Je pravděpodobné, že když se u fenky falešná březost objeví jednou, bude se tento stav opakovat. Nemusí to ale být pravidlo, navíc mohou projevy falešné březosti postupem let u fen slábnout. Pokud máte fenku jako kamarádku a nepočítáte s tím, že byste měli štěňata, můžete přemýšlet o preventivní kastraci. Ta je na místě hlavně tehdy, kdy má zvíře přehnaně silné projevy falešné březosti nebo časté vážnější komplikace. V takovém případě kastraci nejspíš doporučí i váš veterinář.

Dva psi
i (Zdroj: Depositphotos)
Máte-li doma dvě fenky, budou nejspíš hárat ve stejnou dobu

Jak pečovat o fenky před porodem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová