reklama

Holubi nejsou jen obtížní ptáci. Chovejte je a poznejte jejich krásu

Holub patří k nejstarším domestikovaným ptákům. Holubníky na vesnici patřily téměř ke každému domu. A zejména v těžkých dobách byli zdrojem masa. Ale sloužili také k posílání zpráv – ty známe jako holuby poštovní. V tomto smyslu se používají dodnes. Nenosí sice papírky se vzkazy, ale závodí, za jak dlouho se dostane ze stanoveného místa zpět domů. A můžete je samozřejmě chovat i jen tak pro radost nebo výstavy, jako každé jiné zvíře.

i (Zdroj: Depositphotos)
Chov holubů je znám lidem odpradávna (Zdroj: Depositphotos)

Jak má vypadat holubník?

Holubník už není budka na vysokém sloupu. Dnešní moderní holubníky mají jinou podobu. Jsou tak mnohem jednodušší na údržbu, pojmou více zvířat a budete je mít pod dohledem. Ideální je využít dřevěnou nebo zděnou budovu, ke které můžete připojit ještě voliéru. Většina chovatelů výstavních plemen volí částečně volný chov, kdy jsou holubi většinu dne zavřeni ve voliéře a vypouští se na chvíli před setměním. Pro masná plemena je vhodný pouze chov voliérový, kdy máte nad ptáky dokonalou kontrolu. Na 20 holubů počítejte se zhruba 6 m².

Klasický holubník
i (Zdroj: Depositphotos)
Klasickým vesnickým holubníkům už odzvonilo

Nejdůležitější je dobré odvětrání – čerstvý vzduch je pro holuby stěžejní. Vyhněte se ovšem průvanu. Do holubníku je třeba zabudovat budníky – tedy takové budky, kam budou holubice snášet vejce a potom se starat o mladé. Nedílnou součástí voliéry i prostoru pro chov jsou sedačky – plochy, na kterých holubi odpočívají. Bidla s kruhovým průřezem nejsou vhodná. Volte zastřešená krmítka, která se neznečistí tak snadno, a připravte jim i misky s vodou na koupání. To platí hlavně v létě. Holubník udržujte čistý, abyste předešli výskytu parazitů.

Holubník
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní holubník je přehledný a přístupný

Plemeno Moravský pštros

Jedno z nejstarších českých plemen má své kořeny už na počátku 19. století na Moravě. To je první část jeho názvu. Ta druhá je odvozena od pštrosí kresby. Jinak zvaná gazzi kresba znamená základní bílé zbarvení, na kterém jsou barevné plochy. Ty mají být pravidelné a ostře ohraničené. Barevná má být hlava, obojek, celá křídla, záda a také celý ocas. Pak jsou tu i další parametry. Barva může být černá, šedohnědá, červená nebo žlutá, najdete také hnědé a hnědožluté. Váha dospělého holuba by měla být 700-750 g. Můžeme ho v klidu doporučit i začátečníkovi – jsou to holubi vděční, oblíbení. Pouze šlechtění je náročnější a kvůli své živosti a mírné agresivitě je vhodné mít větší holubník.

Hejno holubů
i (Zdroj: Depositphotos)
Na některá plemena holubů se nebudete moci vynadívat

Plemeno Gigant

Původem americký holub s anglickým názvem Giant homer, kterého můžete chovat v mnoha barevných variantách. Stejně jako u moravského pštrosa jsou to černá, šedohnědá, hnědá, hnědožlutá, červená, žlutá a navíc ještě i bílá. Poprvé byl oficiálně uveden v roce 1929. Původně masný holub je nyní výstavním typem o hmotnosti 750-1150 g. I kvůli tomu se raději pohybují na zemi než ve vzduchu, i když prapůvodně jde o holuba poštovního. V tom můžete spatřovat i plus pro chov – určitě nebudou sedět na střeše a znečišťovat ji. Další zvláštností tohoto plemene je, že se rád koupe. Dopřejte mu tuto radost celoročně. Nadchnul vás chov holubů? Pak už jen stačí si vybrat plemeno a najít chovatele, který vám poradí a u kterého vysněné ptáky získáte.

Dva holubi sedící
i (Zdroj: Depositphotos)
Někteří holubi upřednostňují chůzi před létáním

Staňte se chovateli těchto úžasných ptáků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová