reklama

10 překvapivých způsobů využití octu v domácnosti

Bílý ocet je multifunkční prostředek, který můžete použít de facto na všechno, od bělení prádla, přes mytí oken až po vyhánění škůdců z domácnosti. Je to prostě hotový zázrak. Ocet by proto neměl nikdy chybět na vašich poličkách. Pojďte se s námi podívat, co všechno dovede.

Bílý ocet je multifunkčním prostředkem, který můžete použít nejen k vaření, ale de facto na všechno, co vás napadne (Zdroj: Depositphotos)

Co je vlastně ocet?

Ocet je pochutina, která nás provází již několik tisíc let. Jde o čirou tekutinu, jejíž 100 ml obsahuje 5-15,5 g kyseliny octové. Vyrábí se zpravidla alkoholovým kvašením a kvašením kyseliny octové. 10% a silnější ocet se musí užívat pouze zředěný, jinak hrozí poleptání sliznic. U nás se obvykle prodávají octy s 5-10% kyseliny octové.

Lahvička bílého octu s miskou jablek
Lahvička bílého octu s miskou jablek (Zdroj: Depositphotos)

K čemu všemu tedy můžete doma bílý ocet použít? 

Ve spojitosti s mýdlovou vodou se hodí k očištění celé domácnosti. Tento prostředek vaši domácnost zbaví i nepříjemných zápachů, nečistot a bakterií. V kuchyni bílý ocet vyčistí váš kávovar i rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu, dřez i běžnou troubu. Kromě toho však odstraní také skvrny od tvrdé vody na skle. Využít to můžete nejen na zašlé skleněné nádobí vytažené z myčky, ale i k umytí oken a zrcadel. Zvýší se tak i jejich přirozený lesk. K čištění oken a zrcadel použijte roztok z jednoho dílu vody a jednoho dílu octu. Opomenout nemůžeme ani odpadkové koše, které čistí, dezinfikuje a zbavuje nepříjemného odéru.

Čištění rychlovarné konvice
Bílý ocet je skvělým čisticím prostředkem. V širokém rámci ho můžete využít v kuchyni, kde jím můžete očistit, mimo jiné, i rychlovarnou konvici (Zdroj: Depositphotos)

Ocet je také přírodním repelentem proti mravencům. Stačí jím postříkat octem místa, kde se schovávají, a měli byste mít od mravenců klid. Stejně efektivní jsou rovněž i s muškami octomilkami. Na lapání mušek potřebujete misku, bílý ocet a potravinovou fólii nebo plastové víčko, které na několika místech proděravíte. Octové mušky otvory vletí dovnitř, ale již nevyletí ven.

Spousta mravenců
Pokud se k vám zatoulají mravenci, můžete se jich zbavit s pomocí octu (Zdroj: Depositphotos)

Ocet vás zbaví i minerálních usazenin na vodovodních kohoutcích a sprchové hlavici. Stačí jen, když do octu namočíte papírový ručník, který pak omotáte okolo vodovodního kohoutku, sprchové hlavice, a necháte jednu hodinu působit. Pak vše vydrhněte a opláchněte. V případě, že se vaše sprchová hlavice ucpala, naplňte plastový sáček čistým octem, vložte do něj sprchovou hlavici tak, aby byla celá ponořená a zafixujte ji gumičkami. Nechte ocet působit přes noc. Ráno pak hlavici vydrhněte kartáčkem na zuby a opláchněte čistou vodou. Měla by být jako nová. Zlobí vás usazeniny v toaletě? Nalijte do toalety 120 ml octu a nechte hodinu působit. Pak vše vydrbejte a propláchněte.

Zanesená sprchová hlavice vodním kamenem
Kámen v koupelně představuje nepříjemný problém. Pomoci vám s ním může i v tomto případě ocet (Zdroj: Depositphotos)

Aby při praní barvy oblečení nevybledly, stačí, když před vypráním barevné prádlo namočíte na 15 minut do roztoku vody (80 ml octa na 3,5 l vody) smíchané s octem a pak je vyperete. Pro vybělení prádla pro změnu přidejte půl šálku octa do prvního máchání, aby se mohl během druhého máchání vypláchnout.

Žena kontroluje osušky po vyprání
Ocet může fungovat jako ustalovač barvy i jako bělidlo, záleží jen od toho, jak ho použijete (Zdroj: Depositphotos)

Trápí vás na zahradě plevel? I s tím vám může ocet pomoci. Účinek navíc uvidíte již během jednoho dne. Skvělé na tom navíc jde, že jde o ryze přírodní prostředek.

Trhání plevele
Plevel je úporný nepřítel. I na něj však platí obyčejný ocet (Zdroj: Depositphotos)

Všechny dětské hračky je nutné udržovat v čistotě. Zvýšenou pozornost potřebují především hračky do vany, které jsou neustále ve vlhkém prostředí, čímž inklinují ve větší míře k plesnivění a daří se na nich i bakteriím.

Je proto důležité je pravidelně čistit a dezinfikovat. Nemusíte však k tomu hned používat nějaké chemické prostředky, velmi efektivní je i ocet. Hračky s octem vyčistíte velice snadno, stačí, když si naplníte kbelík vodou a přidáte do ní 120 ml bílého octu a do tohoto roztoku na 10 minut namočíte hračky. Potom je otřete a necháte uschnout. Ocet hračku zbaví nečistot a zároveň je i vydezinfikuje.

Hračky pro děti do vany
Děti se bez hraček neobejdou. Aby nebyly nebezpečné, je dobré je namočit jednou za čas do octového roztoku (Zdroj: Depositphotos)

Víte, že ocet je rovněž i velmi účinným čisticím prostředkem dřevěných podlah? K vyčištění použijte roztok vyrobený smícháním 3,5 l vody, 40 ml kastilského mýdla a 40 ml bílého octu. Pro vůni můžete přidat ještě několik kapek esenciálního oleje. Pozor, s namáčením podlah buďte velmi opatrní.

Dítě na čisté dřevěné podlaze
Aby vaše dřevěné podlahy zářily čistotou, použijte k jejich čištění octový roztok (Zdroj: Depositphotos)

Pokud máte zašlé nože nebo nůžky, nemusíte je hned vyhazovat, použijte k jejich očištění a vyleštění ocet. Nalijte na jejich čepel bílý ocet a posypte je hrubou solí. Sůl rozetřete, nechte působit 10 minut a následně opláchněte proudem vody. Nakonec vše utřete do sucha. Čepele by měly být jako nové. V případě krájecích prkének je nejenže omyjte teplou vodou se saponátem, ale také je po každém použití očistěte a vydezinfikujte octem. Ocet na nich dokáže zničit i tak nebezpečné bakterie, jakými jsou E. coli, salmonella nebo staphylococcus.

Zašlé nářadí, příbory a nůžky
Pokud nechcete zašlé nože a nůžky vyhazovat, zkuste je vyčistit octem. Účinek octu vás překvapí (Zdroj: Depositphotos)

Ocet si poradí nejen s kovem, sklem, dřevem a textiliemi, dokáže odstranit také skvrny z kůže nebo semiše. Vyčistit tak můžete i skvrny od deště na kožených botách a kabelkách. Stačí, když je přetřete papírovým ručníkem namočeným v bílém octě.

Vyleštěné nové kožené boty
Vodní skvrny z kůže odstraníte s pomocí bílého octu (Zdroj: Depositphotos)

V neposlední řadě octem vrátíte jiskru stříbru. Stačí, když stříbro otřete měkkým bavlněným hadříkem namočeným v octu. Po otření stříbro opláchněte čistou vodou a vyleštěte suchou látkou.

Zašlé stříbrné příbory položené na dřevě
Jiskru zašlému stříbru dodá ocet (Zdroj: Depositphotos)

Ocet je skvělým pomocníkem i v péči o pleť

Publikováno: 20. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová