reklama

Perská a exotická kočka, plemena, která se mohou vzájemně křížit

V původu perské kočky je mnoho nejasného. Podle všeho se na jejím vývinu přičinily kočky žijící v dávné době na teritoriu malé Asie. Předpokládá se, že jejich pravlastí je oblast dnešního Turecka.

Perská kočka je plemeno dlouhosrstých koček, exotická je jeho uznaná krátkosrstá varieta. Obě plemena se vzájemně kříží. Exotická kočka vznikla v Americe v druhé polovině minulého století postupným přikřížením americké krátkosrsté a britské kočky.

ACHLIN-VE BUBBLY BLOO OF KINNLEY, JW perská modrá mramorovaná bikolor
i (Zdroj: Mirka Litvanová)
ACHLIN-VE BUBBLY BLOO OF KINNLEY, JW perská modrá mramorovaná bikolor

Exotická kočka jako plyšáček

Perská i exotická kočka je středně velká, její hmotnost bývá mezi 3 až 7 kilogramy, tělo je zavalité, na nízkých pevných nohách. Srst je hedvábná, měkká a u peršanek dlouhá, což zvířeti dává zajímavý a přitažlivý vzhled. Okolo krku srst vytváří honosný „límec“. Exotická kočka působí dojmem měkkého plyšového medvídka. Zbarvení je různé. FIFe dnes uznává přes 360 barevných variet u koček perských i exotických. Základními barvami jsou černá, modrá, červená, krémová, čokoládová a lila. A v těchto barvách jsou uznány kočky jednobarevné nebo v různém poměru s barvou bílou, včetně tří základních kreseb v srsti.

KINNLEY JAMY KISS MY LOVE exotická čená s kresbou bikolor
i (Zdroj: Mirka Litvanová)
KINNLEY JAMY KISS MY LOVE exotická čená s kresbou bikolor

Další skupinou v těchto barvách jsou kočky s odznaky, kdy je základní barva nejvýraznější na hlavě, nohách a ocasu. Jinou skupinou jsou kočky kameo, kde je základní barvou zbarvená pouze část chlupu a srst budí dojem něžného přelivu. Připočteme-li k tomu všemu i možnost stříbřitého a zlatého genu a různé kombinace, lehce se k výše uvedenému číslu dostaneme. Některé barvy jsou však vázány na pohlaví, takže se vyskytují pouze u koček samic.

SP D'EDEN LOVER NELLY OF KINNLEY, JW perská černá tečkovaná
i (Zdroj: Mirka Litvanová)
SP D'EDEN LOVER NELLY OF KINNLEY, JW perská černá tečkovaná

Aristokratky mezi kočkami

Typická je velká a masivní hlava s krátkým nosem a kulatým vypouklým čelem. Oči jsou velké, kulaté a velmi výrazné. Uši malé, široce nasazené a u peršanek ozdobené krásnou srstí.

Perské a exotické kočky se vyznačují přítulným charakterem a velkou důvěrou k člověku. Jsou nekonfliktní a velmi klidné. Perské a exotické kočky v porovnání s jinými plemeny prokazují nejvyšší stupeň zdomácnění, jsou to vůbec nejklidnější kočičí plemena, nejlépe přizpůsobená pro klidný a spokojený život v bytě. Výjimečnost povahových vlastností spolu s nádherným zevnějškem z nich činí „aristokratky“ mezi kočkami.

Publikováno: 18. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce