reklama

Ještě nemáte ve svém zahradním jezírku koi kapry? Nebojte si je pořídit, péče o ně je jednoduchá!

Pokud máte na zahradě jezírko, nebo ho plánujete, určitě neváhejte a pořiďte si krásné koi kapry. Jejich chov není náročný, ale přece jen je potřeba něco dodržet. Tito kapříci stojí od několika set korun do několika tisíc a dožijí se i padesáti let. Zvažte proto, jaký druh budete chtít a nechte si od paní Michaely Riedlové, zkušené veterinářky, poradit jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Koi kapři budou ozdobou vašeho jezírka (Zdroj: Depositphotos)

Jaký zvolit filtrační systém?

Určitě se vyhněte již sestaveným setům, které prodejny nabízejí jako kompletní sestavu. Nemusí totiž vůbec vyhovovat individuálním potřebám a velikosti vašeho jezírka a rybám by to mohlo při nejlepší vůli spíše uškodit.

Nechte si proto vhodný filtrační systém sestavit přímo na míru. Záleží na velikosti jezírka, typu jezírka a druhu i počtu ryb, které tam chcete chovat. Pokud například již máte jezírko i s filtrací a plánujete přidat ryby, je nutné stávající filtraci navýšit a předělat. Určitě nespoléhejte na to, že bude rybám stačit. Jezírko je také vhodné osadit větším množstvím vodních rostlin, protože kořenová filtrace pomáhá také pročišťovat vodu. Také je velmi vhodné, v případě chovu ryb v jezírku, doplnit vhodné zastínění ať už rostlinami v těsné blízkosti jezírka, nebo třeba lekníny, které plavou na hladině.

Ryba v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos)
Ryby v jezírku potřebují dostatečný prostor

Podle čeho vybírat koi kapry

Výběr je zcela na vás, zda se budete rozhodovat podle barvy nebo ceny. Hezky může vypadat jak jednobarevný chov, tak i pestrobarevný. Kombinovat můžete větší a starší, ale také menší a mladší ryby.

Rozhodující je určitě také cena, protože některé druhy vás můžou vyjít i na několik tisíc. To už se opravdu vyplatí hodně promyslet. Nezapomeňte, že při pořizování nových kusů je nutné dodržet třítýdenní karanténu, než nové exempláře do jezírka vypustíte. Umístěte je pro tuto dobu do větší vhodné nádrže se vzduchováním. Koi kapry můžete v jezírku chovat i spolu s dalšími okrasnými druhy ryb, například s jesenem. O vhodnosti kombinací se před pořízením vždy poraďte s odborníkem nebo veterinářem.

Koi kapr u hladiny vody
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ryby potřebují volnou hladinu i v zimě

Vhodné krmení a přezimování

U koi kaprů je vhodné vybírat krmivo, které podporuje jejich zbarvení, a pokud máte malé ryby, tak samozřejmě na podporu jejich růstu. Aby mohly ryby v jezírku přezimovat, mělo by být jezírko alespoň 1,5 m hluboké. Zároveň potřebují i v tomto období dostatečný přísun vzduchu. Dodatečné vysekávání není vhodné, přílišný hluk je mohl rušit a ubližovat jim. Umístěte proto před zimou do jezírka speciální filtraci, která zamezí zamrznutí celé hladiny vody, nebo zabezpečte aspoň část hladiny před zamrznutím jiným způsobem.

Krmení ryb v jezírku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Krmení koi kaprů v jezírku na zahradě

Jak v jezírku chovat jesetery

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná