reklama

I kočky občas potřebují dohled nad štíhlou linii: Obezita u koček je stejně škodlivá jako u lidí

Většina koček si sama udržuje správný přísun potravy, jí několikrát denně malé porce a nadváha jim nehrozí. Ovšem pokud má vaše kočka přehnanou chuť k jídlu, miluje masové kapsičky a stále škemrá o další sousto, pak její tělesná váha vyžaduje vaši stálou pozornost, především pokud patří mezi kočky lenošky.

Každá kočka je jedinečná. Některá si ráda hraje, jiná raději celý den proleží. Majitelé milují svou kočku takovou, jaká je. Bez ohledu na vzhled či kilogramy je číča mazlíček, kterému je dovoleno mlsat a lenošit podle libosti. Baculky jsou přece tak rozkošné a měkoučké, že by byl hřích jim cokoliv upírat. Jsou spokojené, když jsou zdravé, milované a hýčkané. Kočky se nepozorují v zrcadle jako ženy a svou váhu neřeší, ani když jim začne způsobovat obtíže v pohyblivosti, mrštnosti nebo při hře.

I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 3
i (Zdroj: pixabay.com)
I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 3

Správná výživa by měla odpovídat osobnosti dané kočky a jejím individuálním nárokům. Ovšem podobně jako u lidí stoupá i počet koček s nadváhou a obezitou. Odhaduje se, že až 60 procent domácích mazlíčků váží víc, než je zdrávo. Boubelaté kočky a kocouři jsou určitě šťastní, protože dostávají tu nejlepší péči. To si jejich páníčkové většinou myslí, dokud je na problém neupozorní veterinář. Za kočičí zdraví a pohodu odpovídá majitel či majitelka, protože kočka si sama nepomůže.

I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 4
i (Zdroj: pixabay.com)
I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 4

Obezita u koček

Nadváha a její vyšší stupeň obezita patří do kategorie civilizačních onemocnění. Jedná se o stav, kdy tělesná hmotnost zvířete přesahuje v závislosti na konstituci plemenný standard. O nadváze hovoříme v případě, když je o 5 až 10 % vyšší. Počínající obezita je vyjádřena více než 10 % tělesné hmotnosti nad standardem a při 20 a více procentech se už jedná o těžkou formu obezity.

I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 2
i (Zdroj: pixabay.com)
I kočky občas potřebují dohled na svou štíhlou linii 2

Hrozící nemoci

Všechny výše popsané stavy jsou pro organiszmus velmi nebezpečné a přímo snižují věk zvířete. Při nadváze a obezitě existuje možnost častějšího onemocnění pohybového aparátu a poruch látkové výměny a lze počítat i s výskytem cukrovky. Obezita také výrazně snižuje kapacitu dýchání, přitom potřeba kyslíku organismu stoupá. Zvíře tak trpí zvýšeným tlakem, srdeční nedostatečností, zvyšuje se riziko vzniku infekcí a komplikací při případné narkóze.

Majitel takového zvířete obyčejně tvrdí, že netuší, jak jeho miláček k nadváze přišel. Chcete-li svou kočku opět vrátit do dobré kondice, dodržujte následující doporučení:

  • Pokud jste číču vyloženě překrmovali a teď se rozhodnete pro dietní krmení, buďte opatrní. Její hmotnost se sníží a bude opět v pohodě, ale jen do té doby, než jí začnete dávat její původní stravu. Přísně hlídejte množství jídla, které dostává.
  • Nepřekrmujte ji, nedávejte jí pamlsky ani zbytky od stolu v neadekvátní míře.
  • Zvyšte její pohybovou aktivitu, přidejte navíc dvacet minut společného hraní a dovádění.
  • Pořiďte si dietní nízkoenergetická krmení pro kočky s nadváhou. Nemusíte tak snižovat objem potravy.

Publikováno: 12. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce