reklama

Druhá šance na život pro opuštěné pejsky. Jak se stát jejich dočaskářem?

Pejsci, kteří nemají svůj trvalý domov s milující rodinou a nemůžou být z nějakého důvodu umístění v klasickém útulku, také dostanou svou šanci, a to v takzvané "dočasce“. O co se jedná a jak se stát dočaskářem?

Práce dočaskářů je dobrovolná, nehonorovaná, ale přináší dobrý pocit (Zdroj: Depositphotos)

Přechodnému stanovišti pro pejsky bez domova, pro které z nějakého důvodu není vhodné umístění v útulku, tomu se obecně u nás říká "dočaska“ nebo také dočasná péče. Dočasným páníčkům, v tomto případě spíš psím terapeutům se proto říká "dočaskáři“.

Smutný pes
Do dočasky přicházejí psi, pro které pobyt v útulku není vhodný (Zdroj: Depositphotos)

Kdy je dočaska vhodnější než útulek

Důvody pro umístění pejska právě do systému dočasky a ne do klasického útulku můžou být různé, buď jsou pejskové příliš mladí (zpravidla odebraní z některé z množíren), nebo naopak moc staří a špatně snášející větší psí kolektiv. Někdy jsou to také pejsci různě nemocní a vyžadující zvýšenou péči. Dočaska se také využívá se u pejsků, kteří byli předchozím původním majitelem týraní a teď mají z lidí strach. Takoví psi potřebují v první řadě zklidnit a znovu získat důvěru. Potřebují, aby se jim někdo individuálně věnoval a na to, při vší péči, v útulku není dost času ani prostoru. Zkušení dočasní majitelé - chovatelé je však v klidu a pohodě připraví do normálního života tak, aby psi byli schopni se časem začlenit do budoucí rodiny, která se jich ujme.

Rodina
Přáním každého dočaskáře je, najít psovi co nejdříve milující adoptivní majitele (Zdroj: Depositphotos)

Jak dlouho trvá dočaska?

Jak už samo označení napovídá, dočaska je opravdu jenom krátkodobá péče. Někdy se pejsek u svého přechodného majitele ani neohřeje a po pár dnech či týdnu odchází ke své nové adoptivní rodině, jindy pobude několik týdnů až měsíců, tedy do té doby, dokud nepominou důvody umístění a pes se naučí základní sociální dovednosti nebo ztratí ostych. V dočasce pejskové projdou také vším potřebným veterinárním ošetřením, jsou očkováni, případně i kastrováni a ti, kteří ho nemají, dostanou čip. Vše záleží nejenom na stavu psa, potřebě odborné péče a převýchovy, ale i schopnosti zvládnutí základních hygienických návyků, kontaktu s lidmi, popřípadě s jinými zvířaty. Samozřejmě ale také zájmu o adopci. Je logické, že o mladé a zdravé psy je zájem větší, ale překvapivě i staří a nemocní si najdou své milující páníčky. 

Senior
I starší a klidní psi si najdou své pány (Zdroj: Depositphotos)

Hurá do adoptivní péče

Samozřejmě všichni dočaskáři doufají ve šťastný konec, tedy odchod pejska do adoptivní péče a trvalého domova. Bylo by však mylné domnívat se, že si vyhlédneme psa, kontaktujeme jeho dočaskáře a druhý den si nového kamaráda odvezeme domů. Je třeba myslet nejenom na své vlastní přání a touhy, ale hlavně na psa a na to, že už má něco za sebou, jeho duše a často i tělo bývají bolavé. Proto si dobře rozmyslete váš opravdový zájem a nepodléhejte prvnímu návalu emocí. Také počítejte s tím, že dočaskář si prověří vaše chovatelské zkušenosti, časové možnosti i zázemí. Protože každý pes má jiné potřeby, je dobré předejít oboustranným omylům a zklamáním. Nikdo nechce, aby se pejsek vracel zpět a znovu zažil trauma odloučení.

Šťastný pes
Práce s opuštěnými psy není jen zábava (Zdroj: Depositphotos)

Jak se stát dočaskářem

Uvědomte si, že práce s opuštěnými a týranými psy není vždy jen zábava a pohoda, většinou si zvířata s sebou přinášejí problémy, bolesti a trápení, bývají zanedbaná. Toho všeho by si dočaskář měl být předem vědomý a s problémy by měl počítat. Měl by to být zkušený chovatel s chutí a ochotou se psy pracovat. Měl by mít dostatek volného času, mít v dosahu cvičiště a také chuť vzdělávat se v práci se psy. Také by měl být připravený na loučení, tedy nepřilnout příliš ke psovi a nevytvářet si s ním silné emoční pouto, které by bylo následně pro oba bolestivé přetnout odchodem. Dočaskářem se může stát i osoba nezletilá, ovšem vždy jen s písemným souhlasem svých zákonných zástupců. Náklady na pobyt, tedy krmení a veterinární péči hradí spolek, který dočaskáři pejska svěří a může poskytnout i pelech nebo hračky či pamlsky. Ale hlavně, by dočaskář měl přijmout fakt, že péče je dobrovolná, a nenáleží za ni žádná finanční odměna, snad jen pocit z dobrého skutku. 

Z útulku si můžete pořídit i kočičku

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová