reklama

Ještě nemáte pokojovou kapradinu? Tato kráska vám nesmí doma chybět

Kapradiny jsou krásné rostliny, které najdete nejen v lese. Mnoho druhů můžete s úspěchem pěstovat i jako pokojové. Mají krásné a mnohdy ne zcela typické barvy, stejně tak neokoukané, rozmanité tvary listů. Navíc fungují jako skvělé čističky vzduchu. Vyžadují trochu specifičtější péči. Ale určitě se nebojte pustit se do jejich pěstování.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kapradiny pěstujte i jako pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos)

Druhy kapradin

Vybrat si tu svou kapradinu vám dá možná zabrat – každá má jinou barvu, jinak utvářené listy. Ale svého favorita si určitě najdete. Nebo jich bude víc?

Knoflíková kapradina – pelea (Pelleae rotundifolia) australská, velmi nenáročná rostlina. Název dostala podle malých, tmavě zelených lístků, které rostou souměrně na větvičce. Na rozdíl od ostatních druhů snese spíše sušší půdu a netrpí příliš ani při suchém vzduchu. Nesnese naopak dlouhé přemokření. Množit ji můžete jednoduše rozdělením trsů.

Ledviník  (Nephrolepis) – velmi oblíbený, je ale už náročnější na vzdušnou vlhkost. Zalévat a rosit byste ho měli pouze měkkou nebo převařenou vodou (ostatně to platí u všech kapradin). V zimě uvítá nižší teplotu a omezenou zálivku. Bude se vyjímat i v závěsných nádobách.

Sleziník (Asplenium) má velké růžicovitě uspořádané listy, lesklé jasně zelené barvy. Zvládne méně světla. Na suchý vzduch reaguje hnědnutím listů.

Sleziník
i (Zdroj: Depositphotos)
Sleziník rozzáří každý kout domu

Parožnatka (Platycerium) – velmi zajímavá kapradina, která je ideální do závěsných květináčů nebo pro epifytické pěstování. Okrasné listy s laloky mohou být až metr dlouhé. Půda nesmí přeschnout. Ideální je ponořit rostlinu v substrátu do vody. Pokud ji pěstujete epifyticky, nesmí na listech při rosení zůstávat kapičky vody. Listy také nikdy neotírejte, porušili byste povrchovou část listu, která přijímá vlhkost.

Parožnatka
i (Zdroj: Depositphotos)
Parožnatka je neokoukaná kapradina

Netík (Adiantum) s drobnými lístky na tenkých stopkách má rád vysokou vzdušnou vlhkost. Krom rosení je tedy vhodné použít keramzit, který budete udržovat stále vlhký.

Netík
i (Zdroj: Depositphotos)
Netík vás uchvátí svými drobnými lístky

Pořídit si můžete i srpovici nebo žebrovici či diskonii. Jsou to méně známé druhy, které jsou ale neméně krásné.

Pěstování kapradin bez zeminy?

Chcete-li kráse kapradin ještě přidat, můžete se pustit do pěstování epifytů. Jsou to takové organismy (v tomto případě rostliny), které žijí na jiných rostlinách. Ale nežijí paraziticky, výživu si obstarávají sami. Takové kapradiny se kořeny zachycují na kmenech, vodu přijímají ze vzdušné vlhkosti. Z toho vyplývá, že jsou v tomto směru poměrně náročné. Pěstovat je můžete na kusu kůry nebo větve nebo v závěsném košíčku.

Kapradina bez zeminy
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé druhy kapradin můžete pěstovat bez zeminy

Co kapradiny potřebují? 5 tipů na správnou péči

Různé čeledě kapradin se vyskytují po celém světě, v nížinách i v horských oblastech, v deštných pralesích i na zmrzlé Aljašce. Není tedy důvod, aby se některé z nich nedařilo i u vás doma. Pokud jí dáte trochu té správné péče, odmění se vám rychlým růstem a svou krásou. Každý druh má samozřejmě trochu jiné požadavky, ale obecně můžeme říci:

  • Kapradiny potřebují vyšší vzdušnou vlhkost.
Rosení kapradin
i (Zdroj: Depositphotos)
Rosení je při pěstování kapradin důležité
  • Půdu jim připravte lehkou, dobře propustnou a neutrální nebo lehce kyselejší – přidejte písek, rašelinu nebo drcenou kůru a trochu kompostu.
  • K zalévání i rosení používejte měkkou nebo alespoň převařenou vodu pokojové teploty. Kořenový bal by neměl nikdy vyschnout. Ale zabraňte také přemokření. Stejnou vodou je potom alespoň každý druhý den roste.
  • Většinou nesnesou přímé sluneční světlo, ideální teplota je pro ně 18-24 °C. Snesou i stín a polostín, takže se skvěle hodí třeba do koupelny. V zimě pak uvítají chladnější místnosti s teplotou 10-15 °C. Sálavého tepla z ústředního topení je určitě ušetřete.
  • Hnojte od jara do podzimu každých 14 dní tekutým hnojivem určeným na zelené rostliny nebo přímo hnojivem určeným na kapradiny.

Jak vyrobit kokedamu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová