reklama

Kokedamy a aerária aneb Květiny, pěstované trochu jinak

Pokojové rostliny nemusí být nutně jen v květináči nebo ve váze. Ať už bojujete o každý kousíček místa v bytě, nebo zkrátka máte rádi nápadité dekorace, obě situace můžete hravě vyřešit pomocí osázených mechových koulí zvaných kokedama nebo rostlinek pěstovaných ve skleněných koulích.

Kokedama, v doslovném překladu mechová koule, je moderní trend v pěstování rostlin, který pochází z Japonska. Rostlina není zasazena v květináči, ale vyrůstá z kulovitého mechového balu. Díky omezenému prostoru pro kořeny se příliš nerozrůstá a je poměrně nenáročná. Zelený mech obalený provázkem funguje jako obal, zadržuje vodu a k tomu ještě krásně vypadá.

Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 3
i (Zdroj: www.fler.cz/zahrada-na-niti)
Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 3

Zavěšené kokedamy

Kokedama může buď stát na talířku či v misce nebo viset na provázku. Zavěšená kokedama se „zalévá“ ponořením mechového balu do nádoby s odstátou vodou. Namáčení trvá jen několik desítek vteřin a pak už jen stačí nechat květinu chviličku okapat a pověsit zpět na své místo. Díky mechovému obalu voda ze zalité kokedamy nekape.

Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 4
i (Zdroj: www.fler.cz/kokedamy)
Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 4

Stojací kokedamy

Pokud vás tvar kokedam zaujal, ale dáváte přednost tradičnějšímu vystavování květin, vsaďte na stojací kokedamy. Bez ohledu na to, jestli jsou tyhle krásky postavené na parapetu nebo zavěšené, platí, že s přesazováním do prostornějšího květináče nebo s výměnou hlíny starosti mít nebudete.

Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 5
i (Zdroj: www.fler.cz/kokedamy)
Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 5

Květiny, co visí ve skle

Další možnost, jak zavěsit květiny do prostoru, nabízí aerária – skleněné vázičky s květinou uvnitř. Hodí se pro milovníky minimalismu a čistého designu.

Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 1
i (Zdroj: www.fler.cz/zahrada-na-niti)
Zahrada na niti aneb Kokedamy znáte? 1

Skleněná, ručně foukaná aerária mají dva otvory pro lepší proudění vzduchu. Rostlinám, které se dají takto pěstovat, stačí k životu pouze vzdušná vlhkost, a tu je v interiérech snazší zajistit rosením právě v aeráriu.

Publikováno: 8. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce