reklama

Víte, jak se správně postarat o kočičky, aby je netrápili nezvaní hosté v kožichu?

Pokud naše milovaná kočička chodí ven nebo i jenom na zahradu, je třeba dbát na prevenci proti parazitům, kteří se rádi zabydlují v její srsti. Blechy si bohužel přinese domů jedna dvě a mohou potrápit nejen ji, ale i nás. Možností prevence je několik. Můžete použít speciální napuštěný obojek anebo pohodlnější aplikaci přípravku v pipetě. Kočička tak bude chráněná minimálně měsíc a bude se cítit pohodlně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Chraňte vaši kočičku před parazity (Zdroj: Depositphotos)

Snadná kontrola výskytu blech

Hledání blech v srsti kočky není snadné a asi by nás to ani velmi nebavilo. Naštěstí není nutné blechy přímo hledat. Stačí kousek srsti vyčesat, ideálně na zádech kočky. Vyčesanou srst vyklepeme na bílý kapesník, nebo jinou buničinu, a jemně navlhčíme. Pokud se nám tekutina rozpije do červených teček nebo skvrn, je to ukazatel, že se na kožíšku kočky nachází bleší trus. Pokud zbarvení nevidíme, je srst kočky čistá.

Kočka škrábající se na krku
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud se kočka často škrábe, zkontrolujte jí srst

Možnosti ochrany proti vnějším parazitům

Oblíbené u majitelů koček jsou obojky napuštěné přípravkem odpuzujícím vnější parazity a blechy. Pokud to vašemu mazlíčkovi vyhovuje, není co řešit. Často mají ale kočičky po delším používání těchto obojků kolem krku vypadaný kožíšek a nevypadá to hezky. Navíc jim to opravdu nemusí být vůbec pohodlné.

Další možností jsou preparáty, které zvířátko musí sníst, ale ne do každé kočky to dostaneme snadno. Pokud řešíme vnitřní parazity obývající střevní systém, tam není jiného zbytí. Odčervovací tabletu nebo pastu musí spolknout, případně nám s tím pomůžou u veterináře.

Kočka s obojkem proti blechám
i (Zdroj: Depositphotos)
Proti blechám je možné použít speciální napuštěný obojek

Jak správně aplikovat pipetu proti blechám

Pro odpuzení blech v kožichu máme ale ještě jednu možnost. Aplikaci přípravku pomocí pipety. Účinnou látku aplikujeme na místa, kam si kočka nedosáhne, aby se ho nezbavila dřív, než začne účinkovat. Ideální místo je na zádech pod krkem. Rozhrňte srst a celý obsah pipety aplikujte přímo na kůži. Nešetřete, dávka je přesně taková, jakou je potřeba, aplikujte tedy celý obsah najednou. Také kočku několik hodin po aplikaci na daném místě nehlaďte a nedrbejte. Nezapomeňte hlídat děti, aby na kočičku tuto dobu raději vůbec nesahaly.

Pipety proti blechám mají obyčejně účinnost jeden měsíc, pak se musí aplikace opakovat. Seženete ale také pipety s účinností až tři měsíce. Zároveň slouží nejen proti blechám, ale částečně i klíšťatům. Vždy si pozorně přečtěte příbalové informace, kde musí být napsaný účel i doba účinnosti. Pipetu můžete aplikovat i preventivně, tedy dříve, než parazity na kočce objevíte.

Aplikace pipety proti blechám
i (Zdroj: Depositphotos)
Pipetu proti blechám aplikujte přímo na kůži

Na co si dát pozor a rozhodně nedělat!

Majitelé zvířat často dělají chybu v tom, že zaměňují přípravky a pro kočku zvolí i přípravek určený pro psy. Například, pokud máte psa a dvě kočky, nesnažte se ušetřit tím, že použijete pipetu pro pejska, a to ani v případě, že dávky snížíte a rozdělíte. Ušetřené peníze za správnou pipetu se vám můžou velmi prodražit a kočičce by takový přípravek mohl velmi ublížit. Obsahuje totiž jinou účinnou látku, která je pro kočky velmi nebezpečná a mohla by jí také bohužel i usmrtit. Volte proto vždy produkty určené výlučně pro ten druh zvířete, které chcete ošetřit.

Kočka a pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Nikdy neaplikujte přípravky určené pro psy kočkám

Jak si poradit s blechami a klíšťaty

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná