reklama

Letněním pokojových rostlin k jejich lepší kondici

Léto vybízí k mnoha změnám v uspořádání rostlin, a to nejen venku. Pokud vlastníme balkon, terasu nebo altán, můžeme s trochou opatrnosti letnit i pokojové rostliny. Základem je především umístit rostliny tak, aby zeleň přesunutá z bytu nebo domu, netrpěla.

i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusy a další pokojovky milují letnění na balkoně nebo terase (Zdroj: Depositphotos)

Mnohé pokojové rostliny během letních veder v domácnosti výrazně trpí. Vysoké teploty a suchý vzduch často stojí za zhoršující se kondicí rostlin. Vysoké teploty způsobují především rychlé vysychání substrátu a v případě, že včas nezasáhnete, může uschnout i celá rostlina. Suchý vzduch je však pro zelené rostliny také riziko, protože se stávají snadným terčem nejrůznějších savých škůdců, jako jsou například svilušky nebo mšice. Mšice si přinesete nejčastěji s novými rostlinami a tito nezvaní hosté hledají nové hostitele. Proto je důležité nové rostliny před přinesením domů zkontrolovat a případně preventivně provést postřik.

Letnění juky
i (Zdroj: Depositphotos)
Juka v květináči venku

Venkovní prostředí dělá dobře nejedné rostlině. Z pokojových rostlin mají letnění rády například juky, dračince nebo citrusy, které po zbytek roku pěstujete na parapetu za oknem.

U prvních dvou jmenovaných je důležité připravit jim velmi vhodné prostředí, nejlépe polostín, a pravidelně kontrolovat, zda je substrát stále mírně vlhký. Vhodné je i přesazení do kvalitnější půdy, která lépe zadrží vláhu a živiny. Nezapomeňte také na polostín, na přímém slunci dochází často k hnědnutí okrajů listů a neprospívají. A pokud přijde déšť, nebojte se je na tento déšť postavit. Opláchne jim prach listů, důkladně zavlaží substrát a celkově výrazně zlepší kondici rostlin.

Listy fíkusu
i (Zdroj: Depositphotos)
Při dešti se nebojte dát rostliny volně ven, jde o velmi osvěžující proceduru

Citrusy jsou poměrně specifické rostliny, vyžadující hlavně opatrný přístup. Na letnění je zapotřebí je postupně navykat stejně tak jako na přenesení domů na podzim, protože jinak dochází v rámci teplotního šoku až k nechtěnému opadu listů.

Citrusy milují letnění někde na parapetu okna nebo na terase v závětří, kde je dostatek slunečních paprsků. Také nezapomínejte na pravidelné hnojení, a i když rostlina prospívá, klidně v létě i přesaďte do nového substrátu. Citrusy jsou obecně na živiny náročnější, hlavně pokud mohutně nakvétají a každoročně plodí. Do vylehčeného kupovaného substrátu je nesázejte, vyhovuje jim směs rašeliny, kompostu a hrubšího písku. Rašelina zajistí potřebnou kyselost a provzdušnění, kompost dostatek živin. Písek pak udržuje rovnoměrnou vláhu.

Pokojové rostliny na terase
i (Zdroj: Depositphotos)
Letnění většina pokojových rostlin miluje

Z ostatních pokojovek letněte například zamiokulkas nebo lopatkovec. Ale pozor, těmto rostlinám vyhovuje polostín, závětří a teplo. Příliš nízké teploty mohou způsobit i žloutnutí listů, průvan pak vede k celkovému ochabnutí zeleně a napadení škůdci. Při dešti s nimi proveďte to, co s dračinci nebo jukami.

Jak pěstovat náročné pokojovky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 6. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček