reklama

Malí exoti z tropů vás nadchnou - seznamte se s tilandsií

Jsou u nás hosty z tropů a subtropů Jižní Ameriky a vypadají tak trochu jako vesmírné bytosti. Zdánlivě nemají kořeny, rostou na kůře velkých stromů a doslova žijí ze vzduchu. Tilandsie zkrátka budí pozornost, a když si je pořídíte, budete mít doma nejen krásnou dekoraci, ale také připomínku toho, jak je příroda rozmanitá.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ve své domovině žijí tilandsie přichyceny na kůře stromů (Zdroj: Depositphotos)

Tilandsie jsou součástí velké rodiny bromélií a dnes je jich známo kolem 550 druhů. Jsou to tzv. epifyty, tedy organismy, které rostou na živých rostlinách. Nejsou to ovšem cizopasníci, protože si sami získávají potravu, a to především doslova "ze vzduchu“. Pomocí malinkých šupinek na svých listech vstřebávají vlhkost i živiny. Právě tyto šupinky dávají mnoha druhům typický vzhled - stříbřitou nebo šedivou barvu.

Pestrobarevná tilandsie
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé druhy vás překvapí hrou barev

Milovnice slunce a vlhka

Jejich životní podmínky jsou skutečně velmi zvláštní, ale to nám nebrání v tom, abychom si nějakou krásnou zástupkyni tilandsií nepořídili domů. Jejich pěstování je jednoduché. Postačí jim jen nalézt hezké místo s rozptýleným světlem (nejlépe poblíž jižního nebo západního okna) a splnit některé jejich netypické požadavky. Určité druhy ale snesou i přímé slunce a vyšší teploty, pochopitelně ale pak potřebují častější zálivku.

Tilandsia funckiana
i (Zdroj: Depositphotos)
Druh tilandsia funckiana má výrazně červený květ

V případě tilandsií ovšem nepotřebujete konévku s vodou, nýbrž rozprašovač, protože je budete několikrát týdně rosit. Ideálně by to mělo být dešťovou vodou, ale použít můžete i balenou neperlivou nebo dokonce destilovanou s trochou hnojiva, které jim dodá potřebné minerály. Pozor ale na hnojiva s obsahem mědi, protože ta rostlinám škodí. Pokud budete používat "normální“ vodu, v které zůstávají stopy minerálů, nemusíte tilandsie hnojit vůbec. Během horkých letních dnů je můžete místo rosení na chvíli ponořit do nádobky s vodou.

Na dřevo i na kamínky

Ve své domovině rostou tilandsie na stromové kůře a někdy i na skalních plošinách (a existuje i několik „pozemních“ druhů), proto jim musíte doma připravit podobné prostředí. Vaší fantazii se ovšem meze nekladou, protože to může být kousek pěkného dřeva stejně jako mušle, skořápka velkého ořechu nebo krásné kamínky. Tilandsie můžete koupit rovnou upevněné na nějakém podkladu, ale pečlivě vybírejte, kde ji kupujete. Jakmile uvidíte, že je rostlina na podloží přilepena lepidlem, je to varování, že buď prodejce příliš nedbá o blaho rostlinky, nebo že se jedná o rostlinu pašovanou, možná dokonce o některý ze vzácných druhů.

Tilandsie v kokosáku
i (Zdroj: Depositphotos)
Tilandsie můžete umístit na nejrůznější povrchy

Jak by tedy tilandsie měla být upevněna? Nejlépe pomocí jemných textilních šňůrek, doma vám dobře poslouží například proužky nastříhané ze starých silonek. Když najdete vhodné dřevo, můžete ji jemně vtěsnat do malých dutin nebo pod větší kus kůry. Použití lepidla se, pokud to jen trochu půjde, vyhněte.

Tilandsie v nádobě
i (Zdroj: Depositphotos)
Z tilandsií vytvoříte krásnou dekoraci - můžete použít keramickou i skleněnou nádobku

Ze semen i výhonků

Tilandsie se nepřesazují, zato můžete vyzkoušet jejich množení. Rostliny se množí například čerstvými semeny, která umístíte na vlhkou vatu a necháte je v teplotě kolem 20 °C naklíčit. Ovšem i semínka musíte pravidelně rosit, aby nezaschla. Pokud se vašim rostlinkám bude doma dobře dařit, možná nasadí mladé odnože v podobě malých růžic a trsů. Když je opatrně oddělíte, získáte "novou“ tilandsii. V našich podmínkách je tilandsie víceméně pokojovou rostlinou, ale pokud máte na venkovní terase nebo na zahradě nějaké místo dobře chráněné před povětrnostními vlivy, můžete svým rostlinkám dopřát trochu letního pobytu na zdravém vzduchu. I tam pochopitelně ale kontrolujte vlhkost a tilandsie průběžně roste. V příliš suchém vzduchu se jim nedaří a listy začnou hnědnout.

Tilandsie rostlinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Tilandsie mají skutečně roztodivné tvary

Co je dobré vědět:

  • Až někde uvidíte název kykatka, pak vězte, že se jedná právě o některou z tilandsií. Český název se ale příliš nepoužívá.
  • Když máte k dispozici kvalitní měkkou vodu, můžete ji používat po odstání k rosení.
  • Tilandsie jen velmi vzácně napadají škůdci.
Tilandsie závěs
i (Zdroj: Depositphotos)
Zajímavě vypadá i tilandsie v závěsu

Vytvořte zahrádku pro víly

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Osázení nepoužívaného akvária (vitríny) rostlinami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Osázení nepoužívaného akvária (vitríny) rostlinami