reklama

Údržba srsti a drápků kočičích krasavic a krasavců

Kočka je tvor velmi čistotný a zvyklý se neustále opečovávat. Jejich srst je téměř vždy bezvadná, načechraná a čistá. Drápky si ale kočky musí brousit, aby jim nepřerostly. V domácích podmínkách na to mají škrabadla nebo naše křesla, přičemž většina majitelů skřípe zuby. Čas od času je ale potřeba minimálně drápky zastřihnout a srst vyčesat a ošetřit.

Údržba srsti a drápků kočičích krasavic a krasavců (Zdroj: Prima DOMA)

Péče o srst našich domácích koček

Dalo by se říci, že kočka si údržbu svojí srsti zvládne docela dobře sama. Ale nenechte se mýlit, pokud několikrát do týdne vezmeme do ruky kartáč na srst nebo vyčesávací rukavici, neuděláme nic špatně. Kočka bude nakonec ráda, že jí někdo s péčí o srst pomáhá, i když její prvotní reakce bude odpovídat spíš opaku. Stačí ale, aby si na pravidelné vyčesávání zvykla. 

Kartáč
Na krátkosrstá plemena vám stačí česací rukavice (Zdroj: Prima DOMA)

Krátkosrstá plemena stačí vyčesat jednou týdně, ale u těch dlouhosrstých budeme muset česání provádět minimálně obden. Pokud bychom česání kočičí srsti podcenili, u těch chlupatějších plemen najednou zjistíme, že kočka není hebká a nadýchaná jako vatový polštářek, ale vypadá spíš jako klubko dredů. Dlouhé chlupy se často zamotávají a zacuchají, až vznikne nevzhledná masa smotků chlupů, které kočce jednak vadí v pohybu, kůže pod dredy se může nepěkně zanítit a také se v těchto místech velmi rádi zdržují nejrůznější parazité a roztoči. Kočičku také zacuchaná srst velmi svědí a často se škrábe, což opět může vést ke kožním problémům.

Kočka
Vyčesávání srsti kočce pomůže (Zdroj: Prima DOMA)

Jestliže vaše čičinka už metamorfózou zadredování srsti prošla, nezbývá, než ji ostříhat, aby se jí ulevilo. Některé kočky stříhání přijmou se stoickým klidem, ale jiné bude potřeba vzít k veterináři, kde je pod sedativy ostříhají. Nikdy doma kočku nestříhejte nůžkami, mohli byste je poranit. Vždy používejte stříhací strojek. Nebojte se ostříhat kočku opravdu až "na trojku", srst jí po čase doroste a bude zdravější. Pokusy o vyčesávání takto zamotaných chlupů stejně skončí naštvanou kočkou, vytrhanými chlupy a vaší podrápanou rukou. Není nutné proto kočku takovému stresu vystavovat.

Holení
Někdy bude potřeba kočce zacuchaný kožich oholit (Zdroj: Prima DOMA)
Srst
Zacuchaná srst bývá bohatým zdrojem parazitů a roztočů (Zdroj: Prima DOMA)

Stříhání drápků

Venkovní kočky si své drápky brousí při běžném pohybu, také o stromy, dřevo v přírodě a dřevěné předměty okolo domu. Domácí kočka, která ven nechodí, ale tyto možnosti nemá. Pohybu po bytě má málo, navíc většinu dne prospí na gauči. Samozřejmostí by mělo být kočičí drápadlo, kde si bude moci drápky brousit a nebude k tomu zneužívat váš nábytek. Přesto to ale nestačí. O hladkou podlahu nebo koberce se drápky neobrousí a je nutné je pravidelně stříhat. Na stříhání používejte kleštičky, které seženete v zooshopech. Jsou navrženy tak, aby drápek přesně zastříhly a netřepili jej. Při stříhání pak dávejte velký pozor, abyste nenarušili cévku, které do drápku ústí. Způsobili byste kočičce zranění.

Kleště
Speciální kleštičky na kočičí drápky (Zdroj: Prima DOMA)
Stříhání
Při stříhání drápků dávejte pozor, abyste kočce neublížili (Zdroj: Prima DOMA)

Při běžné péči o srst a drápky si také všímejte uší vaší kočky. Pokud se jí ve zvukovodu tvoří černé částečky, neváhejte a vyčistěte jí uši. Ale pozor! Nikdy ne vatovou tyčinkou. Do ucha kočce stříkněte trochu roztoku na rozpuštění ušního mazu, který seženete také v obchodech s potřebami pro zvířata. Nepoužívejte přípravky pro lidi, mohou kočce ublížit. Roztok poté vmasírujte jemným kroužením prstů okolo ucha do zvukovodu a potom papírovým kapesníkem nebo buničinou nečistoty z ucha vytřete. Nesnažte se ucho čistit hloubkově, pokud má vaše kočka problémy s ušima, raději navštivte veterináře, který stav posoudí. 

Uši
Otírejte také kočce zvukovody od nečistot (Zdroj: Prima DOMA)

Kastrovat kočku nebo nekastrovat?

(Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová