reklama

Chcete vlastní ovčí farmu? Zvolte roztomilé ovce skudde, které chovali už dávní Vikingové

Kdysi se lidé přesouvali z vesnic do města. Bylo to zajímavé, nové, moderní. Trendem poslední doby je ale naopak přesun obyvatel z velkých měst zpátky na vesnici. Unavení a otrávení z hluku i smogu velkoměsta si zakládají vlastní zahrádky a farmičky. Zajímavou volbou je pak chov ovcí. I tady je více možností, jaké plemeno zvolit, zda zaměřit chov více pro vlnu nebo spíš na maso. Zajímavou volbou je pak vikingské plemeno skudde, které se vyznačuje jemnější chutí masa.

i (Zdroj: Depositphotos)
Plemeno skudde je staré odolné plemeno (Zdroj: Depositphotos)

Plemeno skudde ze Skotska

Ovce skudde jsou menší, než klasické ovce, na které jsme zvyklí. Maximální váhu mají zhruba 35 kg i v dospělosti, jsou tedy podstatně menší.

Nepotřebují velký pozemek, ale měly by mít i tak dostatečné pohodlí a dostatek potravy pro spásání. Pro zhruba 10 ovcí může stačit přibližně 1 ha pozemku. Důležité je ale kvalitní oplocení. Tyto ovce jsou velmi šikovné a snadno nadzvednou neukotvený plot. Dokonce ani elektrické oplocení je díky husté srsti nemusí zastavit. Zvolte tedy pevnější a těžší druh oplocení a ideálně ho pevně ukotvěte do země. Lehké obyčejné pletivo snadno zbortí nebo podlezou.

Chov ovcí skudde
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ovce skudde potřebují pevně ukotvený plot, jinak ho snadno nadzvednou

Pokud byste chtěli využít vlnu pro výrobu oblečení, je nutné je chovat v čistém prostředí, tedy na pozemku bez bodláků a dalších rostlin, které by mohly kvalitu vlny znehodnotit. Při chovu na maso můžete ale vlnu použít jako vedlejší produkt a využít ji přímo na farmě, například pro zateplení studní, vodních trubek, okapů apod.

Chov a reprodukce ovcí skudde

Plemeno skudde je staré odolné plemeno a na rozdíl od klasického skopového nemá tak výraznou skopovou chuť, je podle majitele chovu z hlediska kvality tedy to nejlepší, co může být. Co se týče barvy srsti, nejvzácnější jsou v bílé barvě. Jinak mohou mít jakoukoliv barvu, nepřípustný je ale chov více barev společně, aby nedošlo k míchání a znehodnocení barevné čistoty daného chovu, nejsou totiž povolené skvrny na srsti těchto ovcí.

Dvě ovce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Plemeno skudde je staré odolné plemeno

Reprodukce při správné péči je velmi bohatá a celkově nenáročná. Toto krásné plemeno se vyznačuje dobrou plodností a po druhém bahnění se rodí obvykle dvojčata až trojčata. Rozšíření chovu je tedy velmi snadné a rychlé. Celkově jsou tyto ovce velmi odolné a otužilé a jsou vhodné pro celoroční pobyt venku. K ovcím se kolem listopadu připouští beran a v březnu se začínají rodit jehňata. Přes zimu je pak dobré je držet pod stříškou a na slámě, aby byly těsně u sebe a březí ovce měly co nejvíce tepla a pohodlí.

Stádo ovcí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Reprodukce při správné péči je velmi bohatá a celkově nenáročná

Ovce vám nahradí travní sekačku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná