reklama

Seriál o šití – začínáme šit: Něco málo z historie a jak vybrat šicí stroj

Stroje na šití vznikly za první průmyslové revoluce. Usnadnily tak práci ve fabrikách, kde se vše šilo samozřejmě ručně. Velmi se tím zefektivnila výroba.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pořiďte si šicí stroj, poradíme vám s výběrem (Zdroj: Depositphotos)

První stroj představil rakouský vynálezce roku 1814. Stroj se dvěma nitěmi a vázaným stehem (to je ten, který známe dnes) přišel na svět roku 1845 rukou Eliase Howea. Inženýr Singer tento stroj ještě zjednodušil, přidal patku, napětí nitě a pedál. Těžko si asi dokážeme šicí stroj dnes představit bez nich. Elektrický stroj uvedl Singer roku 1889. Jinak se stroje poháněly ruční klikou a šlapacím pedálem s řemenem.

V Česku se šicí troje vyráběly pod značkami Lada, Minerva a Zeta. V polovině 20. let byl potom stroj součástí téměř každé domácnosti. Bylo potřeba opravovat anebo šít to, čeho bylo na trhu nedostatek. Dnes už je to spíš tak, že chceme obléct sebe nebo děti do něčeho jedinečného. To vše byly všechno běžné šicí stroje – rovnostehy. Umí mnoho druhů stehů, můžete na něm použít různé druhy patek. Je to nezbytnost, kterou k šití budete potřebovat.

Šlapací stroj
i (Zdroj: Depositphotos)
Stroje na šití vznikly za první průmyslové revoluce
  • Overlock, obšívací stroj, byl patentován o pár let později, roku 1877. Je to speciální stroj, který látky sešívá a zároveň začišťuje. Zároveň umí i oříznout přebytečnou látku. To vše v jednom kroku. Je ideálním pomocníkem na sešívání pletenin – úpletů a teplákovin. Výsledný steh je totiž velmi pružný a zároveň pevný. Stroj vám navíc díky diferenciálnímu podávání umožní různé napětí jedné z látek, a tak se vám nebudou oproti sobě vytahávat. Případně je můžete použít na řasení.
  • Coverlock je potom stroj, který umí látku založit a opět pružně prošít.
  • Vyšívací stroj – umí vyšít všechny možné vzory podle předlohy v počítači. Vzory k vyšití si můžete zakoupit, stáhnout zdarma nebo sami vytvořit.

Je třeba říct, že si pravděpodobně nevystačíte jen s jedním z nich! Každý umí něco jiného. Rovnostehem, klasickým strojem, můžete látky sešívat k sobě i je prošívat, šít na kraji nebo uprostřed různými typy stehů. Ve své podstatě s ním sešijete a ušijete úplně všechno. Ale nedokáže zcela plnohodnotně nahradit ani overlock, ani coverlock. Overlockem pak jenom sešijete dvě látky k sobě při kraji (třeba boky triček nebo rukávy hlavnímu dílu), případně začistíte okraj. Coverlockem potom začistíte a založíte lemy. 

Mechanický nebo elektronický?

Doba pokročila, a tak si tedy můžete vybrat, jestli bude váš nový pomocník mechanický nebo elektronický.

  • Mechanický stroj – najdete na něm potřebné stehy, k ovládání slouží kolečka a páčky na posouvání. Nastavíte jimi snadno délku stehu, jeho šířku i druh stehu.
  • Elektronický stroj – najdete na něm většinou více druhů stehů včetně nejrůznějším ozdobných. Vše potřebné si navolíte na displeji. Nabízí ale i další funkce, které vám šití ulehčí a zpříjemní. Třeba automatický odstřih nitě, ukládání stehů do paměti, automatické zapošití a mnoho dalších.
Šití na stroji
i (Zdroj: Depositphotos)
Ušijte si vlastní modely oblečení

Jak šicí stroj funguje

Aby steh dobře držel a nepáral se, vymysleli Hunt a Howe vázaný steh, který využívá horní a spodní nit. Jehla projde látkou a dole ji zachytí chapač. Ten ji přehodí přes cívku se spodní nití. To dělá klasický šicí stroj. Overlock pak pracuje se čtyřmi nitěmi, dvěma jehlami a dvěma kličkovači. Výsledkem je takový steh:

Overlockový steh
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Šití overlockem

Coverlock pak vytváří steh takový:

Coverlockový steh
i (Zdroj: Lenka Tajbrová)
Coverlock pak vytváří steh takový

Jak vybrat první šicí stroj?

Může se zdát, že vybrat první šicí stroj je složité. A nemusíme si nic nalhávat, opravdu je to trochu oříšek. Nevíte, jestli vás šití chytí, jestli hned investovat do lepšího stroje. Za mě jsou dobrou volbou staré poctivé stroje, které možná najdete u své babičky nebo maminky. Dají se i za příjemnou cenu koupit z druhé ruky a jsou to držáci, kteří toho hodně zvládnou.

Ujasněte si, jaké potřebujete a očekáváte funkce. S tím souvisí i to, že už máte nějakou, alespoň počáteční, představu to tom, co chcete šít. A jaké stehy byste rádi využívali. Zároveň ale jako začátečník sáhněte po jednoduchém stroji, se kterým se nebudete na začátku trápit. Mohlo by vás to od šití nadobro odradit. Ujistěte se, že stroj bude u nás dobře servisovatelný, jsou dostupné náhradní díly a další příslušenství.

Šicí stroje
i (Zdroj: Depositphotos)
Jaký stroj si vybrat?

Přečtěte si i recenze k jednotlivým strojům. Volte stroj s kovovým vnitřkem a výkonným motorem. Cena je samozřejmě také důležitá. Nesahejte ale raději po stroji za tisícovku ze supermarketu, pokud chcete, aby se vám na něm dobře a pohodlně šilo a chvíli vám vydržel. Ideální cesta je zajít do specializované prodejny, kde vám stroje předvedou, vše vám ukáží.

Vyrobte si jednoduchou šitou textilní dekoraci

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová