reklama

Juka – atraktivní host ze subtropů

Miluje světlo a teplo, ostatně dorazila k nám ze suchých a slunečných oblastí střední Ameriky. Přesto už u nás dávno zdomácněla a stala se z ní oblíbená pokojová květina. Pěstovat juku není sice příliš složité, ale musíte zachovat některé podmínky, bez nichž bude rostlina strádat nebo uhyne.

i (Zdroj: Depositphotos)
Juky milují světlo, takže se jim bude líbit přímo u prosluněného okna (Zdroj: Depositphotos)

Juka patří mezi agáve, ale znalci vám řeknou, že je to vlastně takový velký kaktus. Existuje několik druhů, ale všechny se vyznačují tím, že jsou poměrně vysoké s rozložitými listy. Pokud si tedy vyberete juku jako dekoraci pro svůj domov, počítejte s tím, že může dorůst až 180 cm.

Juka - strom
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve své domovině dorůstají juky do velikosti stromů

Milovnice světla

Juky se hodí nejlépe do moderních, prostorných, a hlavně světlých interiérů. Lásku ke světlu a teplu si přinesly ze své domoviny ve střední Americe a na jihu Spojených států. Tam žijí v polopouštních podmínkách, takže jsou schopny zvládat velké teplotní rozdíly. Šlechtěné kultivary jsou pochopitelně choulostivější, ale přesto se jim bude dařit v hale nebo v konferenční místnosti, kde se často mění teploty. Pro juku jsou typické výrazné zelené šavlovité listy. Proto vypadá nejlépe na neutrálním pozadí a využít můžete také její zajímavé siluety, když ji postavíte proti světlu.

Kopřivy
i (Zdroj: Depositphotos)
Do kompozic s jukou se hodí například dekorativní kopřivy (coleus)

Velmi pěkně vypadá juka v kompozicích s menšími rostlinami, které mají rády podobné světelné podmínky, jako jsou různé druhy pepřinců nebo ozdobných kopřiv. Vzrostlé juky budí někdy dojem zbytečné impozantnosti. Pokud ale nad ně zavěsíte květinovou dekoraci, ta juce ubere na pompéznosti, a navíc vznikne zajímavé květinové zákoutí. Pro tento účel se hodí velmi dobře třeba břečťan.

Břečťan
i (Zdroj: Depositphotos)
S jukou se se snáší také další oblíbená pokojovka – břečťan (hedera helix)

Slunce a voda

Je jasné, že juky vyžadují hodně světla. Bez váhání o nich můžeme říci, že milují slunce, protože jim nevadí ani úpal, který by jiné pokojové květiny zničil. Pro jejich pěstování je vhodná pokojová teplota, ale bez větších problémů přežijí i při 10 °C. I ty pokojové můžete v létě dát na terasu nebo na zahradu, ale s tímto stěhováním počkejte, až skutečně nastanou letní teploty. Ještě před nástupem podzimu je pak odstěhujte zase domů.

Ve vegetačním období vyžaduje juka hojnou zálivku, což ale v jejím případě neznamená, že by měla setrvale stát ve vodě. Přebytečná voda musí z květináče odtéct, proto misku, v které květináč stojí, naplňte štěrkem. Drenážní materiál můžete také nasypat rovnou na dno nádoby. I zeminu, do které rostlinu zasadíte, připravte hodně propustnou, vhodná je například zemina pro pokojové rostliny s příměsí písku, ale lze koupit substráty určené přímo jukám.

Kvetoucí juka
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve vhodném venkovním prostředí vytváří juka v létě krásné hrozny atraktivních květů

Pozor na svilušky

Důležité je pro juky jarní přesazování, které byste měli zvládnout minimálně jednou za dva roky, ale ještě lépe alespoň jednou ročně. Na jaře a v létě byste měli rostlinu také 2× do měsíce hnojit, například standardním tekutým hnojivem. V zimě postačí hnojení jenom jednou za měsíc. Pokud máte juku v teplé a hodně suché místnosti, nezaškodí ji občas rosit. Prospívá to samotné rostlině a zároveň je to prevence výskytu roztočů svilušek, které vyhledávají suchý vzduch a mohou vážně poškodit krásné listy.

Úspěšné množení

Nelekejte se, když vaší juce začnou žloutnout spodní listy, které časem opadají. Je to pro ni typické, a vytváří si tak kmen. Stejně tak se nemusíte zbavovat juky, která je už příliš vysoká. Na jaře ji na libovolném místě kmene seřízněte, řeznou plochu ošetřete práškem z dřevěného uhlí a pak se už můžete jen těšit na nové výhony. Juka se poměrně dobře množí. Buď můžete nechat zakořenit rozřezané kousky kmene, nebo získáte nové sazenice z postranních výhonů. Druhy, které nemají kmen, vytvářejí bohaté zelené růžice, které lze odříznout a nechat zakořenit.

Juka u moře
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve Středomoří se juce druhu aloifolia někdy přezdívá bajonet kvůli tvaru ostrých listů

Tipy:

  • I když juky pocházejí z prostředí, kde se střídají extrémní teploty a zvládnou i menší mráz, nesnášejí průvan a dlouhodobou zimu. Na obojí reagují hnědnutím listů a časem mohou zcela uhynout.
  • Někdy začnou jukám hnědnout špičky listů. Důvodem je většinou nedostatečná a špatná zálivka.
  • Mladé sazenice a řízky potřebují k zakořenění teplotu půdy kolem 25 °C.
  • Ve své domovině je juka bezproblémově kvetoucí rostlinou. V našich podmínkách se květů spíše nedočkáte. Výjimkou je například druh juka aloifolia, která se v létě pěstuje hlavně venku a vyznačuje se bohatým hroznem žlutozelených květů.
  • Pozor na ostré listy juky, o které se můžete při manipulaci snadno poranit.

A co s jukou v zimě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava juky na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jestliže i vy máte rádi exotický vzhled juky a pěstujete jí na zahradě, tak je určitě nutné, abyste věděli, jak tyto rostliny připravíte na zimu, aby se jim na jaře opět dařilo.