reklama

Podle čeho vybírat obklady do koupelny ze současné pestré nabídky

Obklady a dlažby jsou nedílnou součástí každé koupelny a dotváří její celkový vzhled. Vybírat můžete mezi klasickým keramickým obkladem glazovaným nebo bez glazury, gresovým obkladem nebo terakotou. Moderní jsou dnes také velkoformátové keramické obklady a oblibu si v posledních letech získaly i obklady v imitaci dřeva. Žádaná je stále i skleněná mozaika. Co se týká barev a vzorů, vybírat lze mezi klasickými jednobarevnými obklady, originálními vzory, obklady s dekorem dřeva, opracovaného přírodního kamene, mramoru či žuly.

i (Zdroj: Depositphotos)
Podle čeho vybírat obklady do koupelny ze současné pestré nabídky (Zdroj: Depositphotos)

Jaký formát obkladu zvolit

Na trhu jsou obklady klasických rozměrů od 10×10 cm až po 45×45 cm, i méně tradiční rozměry, například 30×60, 60×60 nebo 80×80 cm. Velkou oblibu si získávají i velké formáty o rozměrech 20×120 nebo 30×120 cm. „I do malého prostoru lze použít, kromě klasické obkladačky a dlažby, velkoformátovou. Minimalizují se tím spáry a prostor působí dobře i pohledově“, vysvětluje stavbyvedoucí Josef Beneš.

Obklady
i (Zdroj: Depositphotos)
Dva druhy velkoformátových obkladů použitých v malém prostoru koupelny

Podle čeho vybírat obklad

Při výběru obkladů do koupelny je důležité dbát na výběr barvy a motivu, který se nám líbí, dále zvolit optimální velikost obkladů vhodných do daného prostoru a samozřejmě se zaměřit i na kvalitu a vlastnosti materiálu. Obklad by měl být odolný proti vlhkosti, dobře udržovatelný, otěruvzdorný a mít co nejdelší životnost.

Úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Obklady v koupelně by měly být snadno udržovatelné

Světlé barvy do malé koupelny

Malý prostor celkově opticky zvětší jemné barvy. Proto jsou do malých koupelen vhodné světlé obklady v různých kombinacích odstínů. „Dnes jsou moderní například kalibrované obklady, které jsou broušené a u nichž lze minimalizovat spáry. I velmi malý prostor zvětší velkoformátové obklady. U těchto velkých ploch je ale více prořezu a tedy odpadu, který většinou nelze využít,“ doplňuje stavbyvedoucí Beneš. U standardních rozměrů se počítá zhruba s 10% prořezem, u velkoformátových to může být až dvojnásobek.

Velké obklady
i (Zdroj: Depositphotos)
Malý prostor zvětší velké obklady

Velkoformátové obklady

Výhodou velkoformátových obkladů je menší množství spár, čímž se povrch lépe udržuje a plocha působí zajímavě. „Pokládka a rozvržení spár je ale mnohem náročnější než u klasických rozměrů a vyžaduje profesionální, dokonalou práci i specifické nářadí,“ upozorňuje Josef Beneš. Z netradičních větších formátů jsou pro menší prostory vhodné obklady o velikosti 30×60, 20×120 nebo 30×120 cm, u kterých se lze vyvarovat velkého prořezu a dosáhnout současně minimálního množství spár.

Velké obklady2
i (Zdroj: Depositphotos)
I u netradičních větších formátů lze minimalizovat prořez i množství spár

Rozdíl mezi obkladem a dlažbou

Dlažbu je možné použít na podlahu i na stěny. Naopak, obklady na stěnu nelze použít na podlahu, protože mají jiné vlastnosti než podlahová krytina a mohly by praskat. Je nutné vzít na vědomí míru zatížení, použití vhodného lepidla a spárovací hmoty odolných proti vlhkosti. Některé firmy vyrábějí univerzální série, které lze použít na obložení stěn i na dlažbu. To lze ale jen v případě, že tak stanovil výrobce.  

Obklady a dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Stejné obklady a dlažba použité na obklady i dlažbu v koupelny

Obkládání koupelny

Pro lepení obkladů a dlažeb v koupelnách se využívají takzvané modifikované lepicí tmely. Na stěnu se nanese lepidlo stejnoměrně po celé ploše, čímž se zabrání vzniku dutých míst. Pak do lepidla pokládáme jednotlivé obklady, které přiklepneme gumovou palicí, aby k podkladu dokonale přilnuly. Pokud lepidlo vyteče do spár, je nutné je co nejdříve ze spár odstranit a vyškrábnout.

Obkládání
i (Zdroj: Depositphotos)
Obklady klademe na lepidlo rovnoměrně nanesené na stěny

Spárování obkladů

Obklady lze spárovat klasickou cementovou cestou. K použití se nabízí široká škála barev. Bohužel, cementové spáry ale nevydrží dlouho. Většinou za jeden až dva roky, zejména pokud jsou světlejší, změní barvu. „Jsem velkým zastáncem epoxidových spárovaček, které se dříve používaly v potravinářství a chemii. Dnes se využívají i ve stavebnictví a nabízí už také určitou škálu barev. Jejich velkou výhodou je, že když spáry, a dokonce i bílé, znečistíme, zůstanou po umytí zase bílé, a to dlouhodobě. Navíc, epoxidové spáry jsou odolné i proti plísni,“ dodává stavbyvedoucí Josef Beneš.

Ze zbytků si udělejte třeba mozaiku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová