reklama

Chytrá kuchyně – malé zázraky pro všední den

Virtuální svět nás obklopuje víc a víc, takže se nelze divit, že pronikl také do našich domácností. I ty už jsou "chytré“, protože je můžeme vybavit přístroji, nad jejichž dovednostmi někdy zůstává rozum stát. Ovládat je můžeme nejen vlastníma rukama, ale díky chytrým telefonům také na dálku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Současná kuchyně je hlavně o vytříbeném designu a moderním vybavení (Zdroj: Depositphotos)

V kuchyni trávíme hodně času, a proto je logické, že chceme, aby byla příjemná nejen na pohled, ale i co se ovládání týče. Samozřejmostí tedy je, že současné kuchyňské přístroje musí být nejen pěkné, ale musí umět šetřit energii i životní prostředí a musí být snadno ovladatelné, tedy takzvaně intuitivní. Mnohé mají dokonce svou vlastní diagnostiku, takže samy odhalí příčinu své závady, což vy zjistíte pomocí aplikace, která propojuje spotřebič s vaším chytrým telefonem.

Nerezové spotřebiče
i (Zdroj: Depositphotos)
Také v kuchyni může být všechno krásné a chytré

Poruč svému sporáku

Srdcem kuchyně jsou bezesporu sporák a trouba, díky nimž vznikají všechny slané i sladké dobroty. Před časem jsme prožili malou "revoluci“, když se objevily první sporáky (chcete-li varné desky) oddělené od trouby.

Tím se bytový design posunul o krok kupředu, protože tyto vestavné spotřebiče lze umístit prakticky kdekoliv. A revoluce se dočkalo i jejich ovládání: Můžeme s nimi komunikovat na dálku přes aplikaci v telefonu nebo tabletu. Sklokeramické a indukční sporáky se lehce ovládají a mají mnoho funkcí, které usnadňují přípravu jídla, a snadná je i jejich údržba. O indukční desku se vůbec nespálíte a k přípravě jídla spotřebujete nejmenší možné množství energie. Jejich univerzální zóny se přizpůsobí velikosti hrnce a funkce Booster umožní krátký intenzivní výkon, například když potřebujete rychle ohřát studenou vodu.

Plynový sporák
i (Zdroj: Depositphotos)
Také v kuchyni může být všechno krásné a chytré

V troubě zdravě

Klasikou jsou plynové sporáky, mimo jiné i proto, že jídlo připravujete vlastně na přímém ohni a s využitím okamžité teploty. Takže mají stále dostatek příznivců. I ony ale těží z technických vychytávek jako zapalování integrované do knoflíků nebo termoelektrická pojistka, která vypne plyn, pokud nečekaně zhasne plamen, třeba když přeteče voda v hrnci.

Moderním troubám se ne nadarmo říká multifunkční. Kromě nastavení pečení shora či zdola, grilu nebo horkovzdušného pečení jsou na trhu i trouby, v nichž lze vařit superzdravě – tedy v páře. Prosklená dvířka mohou být chlazená a při podlévání masa nebo kontrole koláče vysunete plech pohodlně na teleskopickém roštu. Dnes už se málokterá rodina obejde bez mikrovlnné trouby. Ty nejmodernější jsou vybaveny užitečnými funkcemi jako příprava jídel na grilu, v páře nebo horkým vzduchem.

Bílá kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Chytrý sporák v sobě někdy skrývá i mikrovlnnou troubu

Zkontrolujte ledničku telefonem

Ledničky už dávno nejsou jen chladicím prostorem pro uchování potravin. Samy dokážou regulovat vnitřní vlhkost i teplotu a jsou schopny udržet čistý vzduch, protože absorbují pachy. S pomocí chytrých technologií je můžete ovládat na dálku. Pokud si pořídíte ledničku s průhlednými dvířky, uvidíte do ní i bez zbytečného otevírání a zvyšování spotřeby energie.

Některé typy mají vnitřní kameru, takže se do ní podíváte pomocí chytrého telefonu třeba ze supermarketu a zjistíte, co je ještě nutné koupit. Integrovaný LCD displej nahradí papírový bloček na poznámky a vzkazy, ale má i další funkce jako kalendář nebo prohlížení receptů. A ty nejchytřejší ledničky vám nabídnou recepty sestavené podle toho, co se v jejich útrobách zrovna nachází.

Myčka
i (Zdroj: Depositphotos)
I s myčkou se dnes domluvíte "telefonicky“

Malí ale užiteční

V kuchyni nám práci usnadňuje také mnoho menších přístrojů, bez nichž by byla moderní hospodyňka ztracena. Výkonným pomocníkem je kuchyňský robot, který už neumí jenom krájet, strouhat nebo hníst.

Ty špičkové mají vestavěnou váhu i technologie na přípravu jídla, takže s nimi rovnou uvaříte. Můžete na ně připojit také další spotřebiče, třeba odšťavňovač. Ovládání na dálku je samozřejmostí. Když chcete vařit zdravě a rychle, určitě si pořiďte elektrický hrnec, který rovnoměrně rozloží teplo, a s pomocí časovače nastavíte začátek přípravy jídla podle potřeby. Alternativou elektrického je hrnec parní, který funguje na principu ohřívání vody, z níž se začne odpařovat pára, která prostupuje několika nádobami umístěnými nad sebou. Díky tomuto vrstvení připravíte zdravé jídlo najednou, včetně přílohy.

Zelenina
i (Zdroj: Depositphotos)
Na zelenině jsou cenné vitamíny. Vařením v páře jich většinu dobře uchováte

A ještě pár tipů:

  • Milovníkům vína doporučujeme chytrý chladicí box na víno. Ten dokáže nejen nastavit správnou teplotu, ale doporučí vám i vhodné víno a také určí, který sýr se k vašemu vínu hodí nejlépe.
Víno
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud milujete víno, určitě si na něj pořiďte chytrý chladicí box
  • Parní hrnce jsou sice geniálními pomocníky, ale jsou poměrně objemné, proto si jejich nákup rozmyslete, pokud máte menší kuchyni nebo jen kuchyňský kout.
  • U sklokeramických desek si nejdříve zjistěte jejich příkon. Některé mívají napětí 380 V, takže je ve starších domech nezapojíte.
  • Svoje místo v kuchyni má i ruční mixér, který oceníte, když potřebujete rychle rozmixovat trochu ovoce nebo připravit sklenku smoothie. Kupte si ale skutečně výkonný s otáčkami přes 30 tisíc za minutu a s výkonem 1500 W.

Když kuchyně nestačí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová