reklama

Chov koz je rozšířený na všech kontinentech od horských oblastí až po pouště

Koza domácí je hospodářské zvíře, které potřebuje nejen výběh a pastvu, ale po celý rok i suchou stravu. Chová se zejména kvůli mléku, masu, ale i srsti. U nás jsou nejrozšířenějšími plemeny koza bílá a hnědá, s rohy i bez rohů. Kozy žijí po celém světě, na všech kontinentech od vysokohorských a stepních oblastí přes pralesy až po pouště.

Nejrozšířenější plemena u nás, česká a hnědá koza (Zdroj: Depositphotos)

Mlsná jako koza

Kozy jsou nejen krásná, ale i chytrá, poměrně přizpůsobivá zvířata. Co se týká stravy i spásání trávy, jsou kozy dosti vybíravé. Rády ožírají keře a stromy, zejména listy i větve, a někdy celé dřeviny. Koza je mlsná, z čehož vzniklo rčení "mlsná jako koza“.

Zdravá koza, zdravé mléko

„Koza musí být zdravá, jen tak dává zdravé mléko,“ říká chovatelka Soňa. „Pokud kozám věnujeme dostatečnou péči, bohatě se nám odmění kvalitním mlékem,“ dodává. Kozí mléko je zdravé a lépe stravitelné než kravské, a to díky menšímu obsahu laktózy. Pro jeho kvalitu bývalo kozí mléko nazýváno nápojem dětí a starců. Snad i proto se koza stala v posledních letech nejčastěji chovaným domácím zvířetem. Zdravá koza rovná se zdravé mléko.

Cezení mléka
Scezení – očištění mléka po nadojení (Zdroj: Prima DOMA)

Chov a péče o kozy

„Kozy jsou stádová zvířata a je proto doporučeno chovat vždy nejméně dva kusy, což je dáno i zákonem“, vysvětluje paní Soňa. Aby zvířata prospívala, potřebují dobrou péči. O tom je přesvědčená chovatelka, která vlastní stádo koz. Zaměřuje na chov českých hnědých a anglonubijských plemen. Nejstarší koza v chovu má devět let, nejmladší jeden rok. „Ve stádu mám i tříleté kozy, které mají už po druhé kůzlata. Nechávám je sto dní u matky, a poté jdou většinou na prodej. Kozičky jsou zpravidla určeny k chovu a kozlíci na maso,“ doplňuje chovatelka.

Chov koz hnědých a anglonubijských
Chov koz hnědých a anglonubijských (Zdroj: Prima DOMA)

Speciální postroje pro kozí matky

„V době, kdy mají kozy kůzlata, nechává pít kůzlata šest týdnů od matky a teprve pak se s nimi dělím." Večer kozám ošetří cecíky a na noc jim dává postroje a ochranu na vemena v podobě látkových pytlíků. „Ochrana má dvojí význam. Jednak si ráno nadojím mléko, protože je přes noc nevypijí kůzlata, a za druhé si koza odpočine, neboť kůzlata jí dávají zabrat,“ sděluje chovatelka.

Koza s pijícími kůzlaty
Koza s pijícími kůzlaty (Zdroj: Prima DOMA)

Kozí mléko pomáhá při různých onemocněních

Kozí mléko obsahuje mnoho vitaminů a vyvážené množství bílkovin, tuků i minerálních látek. Výzkumy prokázaly jeho pozitivní vliv na lidské zdraví, zejména na trávicí trakt. Kozí mléko nezpůsobuje zahlenění jako kravské mléko, navíc pomáhá při alergiích, atopickém ekzému, revmatických bolestech i jako prevence nádorových onemocnění. To proto, že koza netrpí nádorovými nemocemi.  

Koza a dítě
Kozy jsou zdravá zvířata, přesto vyžadují péči (Zdroj: Depositphotos)

Denní režim

Ráno kolem sedmé až osmé hodiny, podle ročního období, chodí paní Soňa kozy dojit. „Dojení je pro ně příjemnou záležitostí,“ říká. Pak je nakrmí něčím, co mají rády, uklidí výběh, nanosí seno a jde s nimi na pastvu. Kozy jsou zcela samostatné, a když se nažerou, samy se vrátí. Odpoledne jdou znovu na pastvu, po návratu jim přidá opět něco dobrého do žrádla, podojí je, doplní seno, zavře do chléva, rozloučí se s nimi a jde domů.

Dojení
Kozí mléko obsahuje vitaminy, množství bílkovin, tuků a minerálních látek (Zdroj: Prima DOMA)

Kozy milují česání

Paní Soňa kozy po dojení češe, což mají samozřejmě rády. Současně jim ale vyčesává starou srst a tím je chrání před parazity.

Při tom vždy zkontroluje, zda nemají žádný zdravotní problém. „Kozy jsou sice velmi zdravá zvířata, ale může se stát, že se při prolézání křovím poraní a způsobí si absces. Při česání na to přijdu, takže je mohu okamžitě ošetřit. Nestává se tedy, že by koza byla zraněná.“

Ošetření paznehtů

Každé tři měsíce ošetřuje chovatelka kozám paznehty. „Je to důležité. Stalo se mi totiž, že jsem koupila kozu, která nemohla chodit, protože stála dva roky ve chlévě. Také je nutné sledovat kozí výkaly, které odhalí zdravotní stav zvířat,“ vysvětluje. Při zjištění jakýchkoli zdravotních potíží nesmí zvíře na pastvu s ostatními a zůstává na suché stravě zavřené ve chlévě. Je nutná úprava režimu, čímž se problém reguluje.

Ošetření paznehtů
Důležité je i pravidelné ošetření paznehtů (Zdroj: Prima DOMA)

Mléko, sýry, jogurty a maso

Paní Soňa nadojí denně v průměru 2,5 l mléka. Z něho vyrábí pět druhů sýrů a jogurty. Syrovátku, která zbyde, vrací kozičkám pro jejich výživu. Obecně je krmí tím, co mají rády. Pokud se i vy rozhodujete, zda chovat kozy, myslete na to, že potřebují suchý chlév nebo přístřešek s podestýlkou, kvalitní zelené krmení nebo možnost pastvy, suché krmivo, jádro a vitamíny, nezávadnou vodu a každodenní péči. „I když se kozy pasou a mají zelenou stravu, musí mít denně přístup i k suché stravě, jinak by trpěly průjmovým onemocněním,“ dodává chovatelka.

Tři kozy
Kozí mléko a sýry obsahují řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek (Zdroj: Depositphotos)

Jak si vyrobíte jogurt z kozího mléka?

Stádo
Stádo pasoucích se českých a anglonubijských koz (Zdroj: Prima DOMA)
Kozy na stromě
Plemena koz lezoucích po stromech (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 9. 6. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová