reklama

Pes a kočka pod jednou střechou aneb základní pravidla pro harmonické soužití odvěkých (ne)přátel

Máte doma pejska a děti si na prázdninách u babičky oblíbily kočičku a rády by si vzaly domů? Bojíte se, jak spolu budou zvířátka vycházet a jestli se vůbec snesou? Soužití psa a kočky v jedné domácnosti ale nemusí být vůbec žádný problém. Zkuste dodržovat několik nejzákladnějších pravidel a pořekadlo „mají se rádi jako kočka a pes“ se u vás bude říkat bez jakékoli ironie.

Ideální načasování: od dětství spolu

I když se to možná někomu nezdá, tak psi a kočky dokážou být celoživotní věrní přátelé. Důležité je začít je navzájem socializovat již od narození. Nejlepší tedy je, když si pořídíte koťátko a štěně najednou, rychleji si tak na sebe zvyknout. Pokud máte doma už dospělé zvířátko, pořiďte k němu mládě.  Nejlepší variantou se jeví dospělý pes a koťátko. Dospělá kočka by mohla mít větší problém přijmout štěně, ale ani to není nemožné.

Štěně a kotě si k sobě cestu najdou...
i (Zdroj: Pixabay)
Štěně a kotě si k sobě cestu najdou...

První dny jsou náročnější

Nejdříve zvířata bedlivě pozorujte, aby na sebe zbytečně neprskala a nevyjížděla po sobě. V případě, že pes bude chtít kočku honit po bytě, je na místě ho pokárat. Psi po nějaké době začnou kočku ve smečce respektovat jako nadřazenou a nechají ji být. Může se stát, že kočka po psovi vyjede packami, je proto dobré jí ze začátku malinko přistřihnout drápky. Dopřejte si společné chvíle ve třech, ale věnujte se také každému zvířátku zvlášť. Když pohladíte jedno zvíře, pohlaďte ihned i druhé.

Nejprve si na sebe musí zvyknout
i (Zdroj: Pixabay)
Nejprve si na sebe musí zvyknout

Každý má mít kousek soukromí

Je důležité, aby nové štěně či koťátko mělo své vlastní místo. Pro malé kotě je dobré připravit i malý prostor, kam se může jít schovat, když se bude cítit ohrožené. Toalety u koček dávejte na místo, kam se hned nedostane pes, protože se může stát, že si pejsci budou chtít na kočičím trusu „pochutnat“. Nenuťte je být stále spolu a hrát si. Pes i kočka si k sobě dřív nebo později najdou cestu sami. Dobré je také dát do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Zvířata si tak zvyknou na svůj pach.

Zvířátka by měla mít své vlastní místo
i (Zdroj: istock.com)
Zvířátka by měla mít své vlastní místo

Jídelní lístek a stolování

Pes a kočka nemají jíst z jedné misky
i (Zdroj: istock.com)
Pes a kočka nemají jíst z jedné misky

Publikováno: 18. 8. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce