reklama

Pečujte o andulky s láskou, odvděčí se vám

Andulky patří mezi oblíbené domácí mazlíčky, zvlášť pokud si nemůžeme dovolit psa nebo kočku a péče o ně by pro nás byla náročná. Andulky jsou velmi společenské, ale potřebují správný přístup. Také nechtějí být samy, takže se určitě vyplatí mít andulek několik.

Pečujte o andulky s láskou, odvděčí se vám (Zdroj: Depositphotos)

Andulka, veselý kamarád

Andulky řadíme mezi zpěvné domácí mazlíčky. U nás je nejčastěji chovaná Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), která patří do řádu papoušků. Pochází z Austrálie. Kvůli své přátelské, milé a hravé povaze a pestrému zbarvení patří mezi nejrozšířenější papoušky v domácnosti. Jsou to společenští papoušci, a proto v zajetí by měly být chované alespoň ve dvou. Bezproblémové je držení dvou samců anebo páru. Samotná andulka bude doma smutná a nebude prospívat. 

Andulky
Andulky jsou velmi společenské a veselé (Zdroj: Prima DOMA)

Co byste měli udělat, než si andulku půjdete koupit?

  • popřemýšlejte, jestli někdo z vašich blízkých netrpí alergií na ptačí peří a prach
  • zvažte, zda budete moci andulce věnovat dostatek času

Andulky jsou velmi dobře ochočitelné, a pokud jim budete věnovat opravdu hodně péče a času, naučíte je říkat i pár slov. Zde je ale potřeba pořídit si mládě, které je učenlivější než dospělí jedinci. 

Bílé andulky
Andulky nalezneme v mnoha barevných variantách (Zdroj: Depositphotos)

Potřeby pro chov andulek

Především si budeme muset pořídit prostornou klec. Čím více budete mít andulek, tím větší prostor budou potřebovat.

Dopřejte andulce volnost po bytě, a pokud jste doma, nechávejte jí proletět. Neustálý pobyt v malé kleci bude mít na andulku nepříznivý vliv. Tak jako vy máte rádi pohyb a potřebujete se po dlouhém sezení protáhnout, i andulka potřebuje pohyb a možnost proletět se jí jen prospěje. S tím souvisí i její bezpečí. Dávejte pozor, aby v místnosti, kde je andulka volně puštěná, nebyla otevřená okna nebo dveře, aby zde nebyly předměty, o které se andulka může zranit (otevřený oheň, horká kamna, ostré předměty, jedovaté nebo trnité rostliny). 

Hračky
Andulce by v kleci neměly chybět vhodné hračky (Zdroj: Prima DOMA)

Také je potřeba dávat pozor na další domácí mazlíčky. Pes nebo kočka mohou v nestřežené chvíli spořádat vaši andulku jako svačinu. Klec pro andulku umisťujeme na světlém a klidném místě, ale ne na přímém slunci. Také průvan je pro andulku velký problém. Rozhodně by v blízkosti klece neměla být televize a radiátory a už vůbec neumisťujeme klec do kuchyně, kde se vaří. Dno klece je vhodné vyložit papírem nebo starými novinami a tento papír minimálně obden vyměníme. Dále nesmíme zapomenout umístit do klece napáječku s neustále čerstvou vodou a krmítka.

Andulky jsou hravé, proto budou vděčné za hračky, které budou moci neustále využívat. Tyto hračky jim umístíme přímo do klece. Při výběru vhodné hračky dáváme pozor, aby neobsahovaly malé částečky, které by andulka mohla spolknout. Používáme hračky určené pro domácí mazlíčky, které jsou vyrobené z takových materiálů, které jsou netoxické, a andulky je nemohou ozobat a poničit. Mezi hračkami by nemělo chybět andulkami velmi oblíbené zrcátko. 

Další věcí, která by v kleci měla mít své místo, je koupací nádobka. Andulky se velmi rády koupou a je příjemné je přitom pozorovat. V zookoutcích nebo zverimexech seženete tzv. papouščí koupelnu, která se umisťuje na dvířka klece. 

Nedílnou součástí klece pro andulky musí být bidýlka, na kterých andulky posedávají i spí. Ideální jsou bidýlka z větviček nejedovatých stromů, která mohou zároveň ozobávat a brousit si tak zobáček a drápky. Nejvhodnější jsou větvičky ovocných stromů, třešní nebo jabloní, dále také bříza, buk nebo dub. Průmyslově vyráběná bidýlka s hladkým povrchem jsou úplně nevhodná, andulky si mohou posedáváním na nich vytvořit na nožkách bolestivé otlaky a nemohou si o ně drápky obrousit. Průměr bidýlka by měl být 1-2 cm. 

Bidýlko
Nepoužívejte hladká bidýlka z obchodu, jsou nevhodná (Zdroj: Prima DOMA)

Andulky velmi špatně snášejí chytání do rukou. Pokud potřebujeme andulku nějak ošetřit, např. jí přistřihnout přerostlé drápky, volíme raději způsob nalákat andulku na oblíbenou laskominu, a zatímco se bude věnovat svačině, drápky jí před dráty klece zastřihneme. 

Drápky
Přerostlé drápky je potřeba ostříhat (Zdroj: Prima DOMA)

Čím andulku krmit? Nejvhodnější jsou krmné směsi pro andulky. Obsahují vyvážený podíl krmné složky tak, aby měly andulky dostatek vitamínů, minerálů a dalších živin. Směsi jsou tvořeny několika druhy zrní v optimálním poměru. Andulky potřebují také čerstvou zeleninu a ovoce, takže jí dopřejeme denně kousek jablíčka, mrkve nebo okurky či pomeranče. Další složku jejich potravy by měly tvořit klasy senegalského prosa, které se umisťují do klece a andulky si jejich semena samy vyzobávají. Do další mističky či krmítka je potřeba nasypat andulkám jemný písek nebo grit, který jim pomáhá trávit zrní. 

Bidýlko
Nepoužívejte hladká bidýlka z obchodu, jsou nevhodná (Zdroj: Prima DOMA)

A nezapomeneme ani na sépiovou kost, která je pro andulky zdrojem vápníku a která jim slouží k obrušování zobáčku. Andulky jsou barevné a nalezneme jak andulky bílé, tak žluté, modré, zelené i šedé. Oblíbené jsou i vícebarevné varianty. Ať už si vyberete jakoukoliv andulku, připravte jí domov, ve kterém bude šťastná a veselá. 

A co třeba chameleona... nechcete?

Písek
Pro snadnější trávení potravy potřebují andulky písek (Zdroj: Prima DOMA)
(Zdroj: Prima DOMA)
Proso
Senegalské proso je oblíbenou pochoutkou (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 7. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová