reklama

Správný výběr lůžkovin vám zajistí klidné spaní

Ložní povlečení seženeme v obchodech v desítkách variant co do materiálu, barev i vzorů. Výjimkou není ani povlečení atypické. Víte, jak bychom se správně měli o své lůžkoviny starat a jaký materiál na povlečení je vhodný na zimu či na léto?

i (Zdroj: Depositphotos)
Správný výběr lůžkovin vám zajistí klidné spaní (Zdroj: Depositphotos)

Výběr lůžkovin

Lůžkoviny vybíráme nejen podle barvy a vzoru, ale především podle materiálu. Díky obrovské nabídce si můžeme dovolit střídat povlečení podle nálady nebo podle počasí. V chladných měsících tak vsázíme na teplé materiály jako je třeba flanel. Pod měkkou a teplou flanelovou přikrývkou se báječně spí.

Teplejší měsíce jsou pak jako stvořené pro lehké povlečení z bavlny, ve vysloveně horké noci pak naše tělo ochladí lůžkoviny ze saténu. 

Mezi nejoblíbenější materiály pro jarní období patří hladká bavlna, krep, jersey nebo bavlněný satén. 

Ložní prádlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lůžkoviny přizpůsobujeme ročnímu období

S příchodem teplejších dnů pak měníme nejen materiály lůžkovin, ale také vzory. Víme přeci, že i barvy dokážou navodit pocit tepla či chladu. Tak, jak se na jaře v posteli obklopujeme květinovými vzory a pastelovými barvami, na zimu dáme přednost bílé a typickým zimním dekorům s vločkami nebo sněhuláky. 

Samostatnou kapitolou jsou pak lůžkoviny na dětská lůžka, kde vládne skutečná revoluce módního průmyslu. Většina dětí upřednostňuje povlečení podle oblíbených pohádkových postav a akčních komicsových hrdinů, děvčátka dávají většinou přednost sladce růžovým tónům, chlapci volí barvy spíše zemitější. Velmi často se na dětském povlečení objevují také motivy zvířecích mazlíčků. 

Motivy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zejména děti milují zvířecí a kreslené motivy

Pokud chcete mít neustále pocit, že uléháte do čisté postele, je dobré měnit povlečení každý týden. Zejména se to doporučuje u lidí, kteří jsou náchylní na mastnou pleť či se více potí, ale je to také nutnost v případě alergiků. 

Dnes již víme, že naše postele zdaleka neobýváme sami. Společnost nám dělají miliony bakterií a roztočů. A tyto potvůrky jsou živy především z naší kůže, resp. z mikroskopických částeček, které se nám i během spánku olupují z pokožky. Abychom alespoň částečně eliminovali počet těchto nezvaných návštěvníků, je nutné nejen často naše postele vysávat a větrat, ale také měnit lůžkoviny. 

Vysávání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysávejte matrace v posteli, zbavíte se roztočů

Z hygienických důvodů bychom měli ložní prádlo prát na co nejvyšší teplotu. Většina materiálů je ale s příměsí umělých vláken, kterým vysoká teplota škodí. Proto vždy, než dáme použité lůžkoviny do pračky, zjistíme, jaké doporučení nám dal výrobce. Tato doporučení jsou v přehledných značkách a symbolech na každé etiketě výrobku. 

Vyprané prádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyprané a správně usušené prádlo by mělo svěže vonět

Obecně se můžeme řídit doporučením, že bílé lůžkoviny lze prát až na 60 °C, barevné povlečení pak zásadně otočené naruby a pouze na 40 °C. Pokud máme náhodou po babičce staré dobré povlečení z lněného plátna a navíc bílé, můžeme jej i tzv. vyvařit, tedy vyprat s předpírkou na 90 °C. Takové povlečení by si také zasloužilo i pořádné vybělení na slunci. Většinu moderních materiálů však na přímém slunci nechávat nemůžeme, protože některé textilní barvy vlivem slunečních paprsků vyblednou a lůžkoviny tzv. vyšisují. Stejně tak bílé povlečení s příměsí umělých vláken na přímém slunci spíš zežloutne, než se vybělí. I zde proto respektujeme doporučení výrobce.

Sušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Nic se nevyrovná sušení prádla na slunci a čerstvém vzduchu

Většinu lůžkovin dnes není nutné žehlit, zejména mačkaný krep je vysloveným nepřítelem žehličky, přesto v rámci možností lůžkoviny přežehlíme. Určitě se doporučuje žehlit lůžkoviny pro miminka a malé děti, ale i takové, které trpí respiračními chorobami či alergiemi. Působením horké páry v žehličce zahubíme možné choroboplodné zárodky a prádlo bude příjemně vonět.

Žehlení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud to materiál snese, lůžkoviny žehlete

Taková péče se ovšem netýká jen samotných lůžkovin. Už jsme si řekli, že roztoče a nečistoty z postele vyženeme častým vysáváním a větráním. Pokud používáme matracové chrániče, nerozpakujte se je také vyprat, a to vždy, když postele převlékáte do čistého. Opravdu touto metodou velmi prospějete svému zdraví a klidnému spánku.

Pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Mazlíčci v posteli jsou častým nešvarem

Obrovským nešvarem je sdílet postel se svými čtyřnohými miláčky. Domácí zvířata by měla mít vždy své místo a svůj pelíšek. Pokud v noci trpí steskem, přestěhujte jejich pelíšek do blízkosti své postele, aby na vás dobře viděli. Nedovolujte jim ale skákat vám do postele. A to i přesto, že je po vyvenčení umyjete a často je koupete. Zvířecí srst je taktéž velmi bohatá na nejrůznější bakterie a roztoče, nadto jak kočka, tak pes trousí své chlupy prakticky všude, čeho se jen dotknou. Dokonce i přesto, že psa nebo kočku koupete, je nezbavíte nečistot, které si v srsti nashromáždí během dne. A přinést vám do postele blechu nebo jiného cizopasníka je asi to poslední, co byste chtěli. 

Dělá vám problémy skládat napínací prostěradlo? Vyzkoušejte metodu Ládi Hrušky!

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová