reklama

Jak si poradit s mastnou pletí?

Příroda každému z nás nadělila tu suchou, tu mastnou nebo dokonce smíšenou pleť. Ať tak či onak, většinou si stěžujeme na problémy s vhodným ošetřováním pleti, s výběrem ideálních kosmetických přípravků nebo vystavování se povětrnostním vlivům. Podíváme se zblízka právě na mastnou pleť a povíme si, zda dát přednost přírodním přípravkům nebo vsadit na profi výrobky.

Jak si poradit s mastnou pletí? (Zdroj: Depositphotos)

Mastná pleť

Mastná pleť se nejčastěji vyznačuje rozšířenými póry, pupínky, akné, černými tečkami, lesklým čelem, bradou a nosem. Je to způsobeno především nadměrnou tvorbou kožního mazu. Bohužel tomu, aby se kožní maz netvořil v nadbytečném množství, nezabráníme, a stejně tak nedokážeme náš typ pleti změnit.

Pomocí několika vychytávek a fíglů ale můžeme lesk naší pleti zmatnit a utlumit, a také můžeme pomocí kvalitní kosmetiky bojovat s akné, černými tečkami i nevzhlednými pupínky. Pokud budeme používat výhradně profi kosmetiku, měli bychom používat takovou, která póry ještě více nerozšíří a především se vyhýbat přípravkům na bázi alkoholu. Ačkoliv máme pocit, že časté čistění a "vysušování" pleti je to pravé ořechové, je to přesně naopak. 

Pleť
Vyvarujte se přípravků na bázi alkoholu (Zdroj: Depositphotos)

Stejně tak by se zralé ženy měly vyhýbat kosmetice pro mladé, i když se mladě cítí. Je velký rozdíl mezi pletí v období dospívání a pletí v produktivním věku. Dospívající slečny mívají také podstatně větší problémy s akné než jejich maminky. Výkyvy při problémech s pletí pak mohou mít také ženy těhotné, po porodu nebo posléze v přechodu. Výhodu pak mohou ženy s mastnou pletí spatřovat právě v pozdějším věku, kdy produkce kožního mazu klesá, pleť se již tolik neleskne, ale vrásky se naopak objeví až mnohem později než u žen s pletí smíšenou nebo suchou. 

Mastná pleť
Mastná pleť bývá problematická (Zdroj: Depositphotos)

Péče o pleť

Mastné pleti se musíme věnovat s rozmyslem. Samozřejmostí by měla být ranní i večerní péče. Ráno vsadíme na tonikum nebo pleťovou vodu bez obsahu alkoholu. Večer pak použijeme šetrné odličovací prostředky a micelární vodu.

A na co nezapomeneme nikdy? Na hydratační krémy. Ty jsou v boji s mastnou pletí téměř klíčové. Musíme však vědět, jaké použít. Mastná pleť již opravdu nepotřebuje více promastit, takže si vybíráme krémy bez obsahu olejů, a večer navíc použijeme krémy s obsahem ovocných kyselin. Pokud se potřebujete často líčit, můžete vyzkoušet i zmatňující krémy, ale vyzkoušejte je nejprve s vaším make-upem. Peelingy a pleťové masky jsou také žádané. Použijte především čistící masky a zde je dokonce možnost si ty specifické připravit doma. U peelingu se pak zdržte používání takových přípravků, které pleť nadměrně vysuší. 

Krém
Používejte hydratační krémy (Zdroj: Depositphotos)

Líčení

I kosmetika je zaměřená na rozličné typy pletí. Transparentní pudry, které na tváři nejsou vidět, jsou určeny právě pro ženy s mastnou pletí. Pokud máte pocit, že se vám pleť opětovně mastí i pod make-upem, použijte zmatňující ubrousky, které přebytečný kožní maz a "mastnotu" odsají.

Jak si pomoci domácími přípravky?

Nevyhovují vám kosmetické přípravky, které kupujete? Zkuste si doma vyrobit vlastní přesně z těch surovin, které vaše pleť potřebuje.

Mastná pleť potřebuje vitamín A. Ten nalezneme např. ve vaječném bílku, ze kterého si můžeme připravit pleťovou masku. Lze jej použít samotný nebo v kombinaci s citronovou šťávou. Vyšlehejte bílek společně s citronovou šťávou dotuha a naneste na očištěnou a odlíčenou pleť. Nechte zaschnout a následně omyjte vlažnou nebo teplou vodou. 

Bílky
Bílky použijte jako výživnou masku (Zdroj: Depositphotos)

Velkým pomocníkem je také kyselina mléčná, kterou nalezneme třeba v jogurtu. Do bílého jogurtu vmíchejte hrst ovesných vloček a lžičku medu a naneste na pleť. Nechte působit cca 15 minut a poté opláchněte teplou vodou. 

Další potřebná kyselina je kyselina citronová, a tu najdeme samozřejmě v citronech. Ideální by bylo si na obličej podobně jako plátky okurek položit plátky citronu. Citronová šťáva je ale natolik agresivní vzhledem k naší pleti, že bychom si spíš uškodili. Pokud ale smícháme citronovou šťávu s vodou, nejlépe destilovanou, připravíme si výborný čisticí prostředek, který budeme na obličej nanášet pomocí odličovacího vatového tamponku. Následně nezapomeneme pleť ošetřit hydratačním krémem, aby pleť nezůstala vysušená.

Domácí ošetření
Dopřejte své pleti výživu pomocí vitamínů a ovocných kyselin (Zdroj: Depositphotos)

A když už jsme zmínili okurky, tak ty jsou rovněž nepostradatelné. Plátky okurek pleť příjemně ochladí a stáhne póry. Nastrouhaná okurka v kombinaci s limetkovou šťávou vám pleť zklidní a pomůže také při nadměrném opálení. A dokonce vám pomůže zesvětlit pihy v obličeji.

Pro pleť je velmi vyživující také vitamin C. Kupodivu naší pleti prospěje konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Některé druhy potravin využijeme jako pleťovou masku, zkuste vsadit třeba na rajčata, respektive na rajčatovou šťávu. Když smícháte tři polévkové lžíce rajčatové šťávy s jednou lžící medu, dostanete vyživující masku, v níž vám přírodní kyselina olejová obsažená právě v rajčatech pomůže zbavit se přebytečného mazu. Na závěr opět naneste hydratační krém, ale tentokrát bez oleje. 

Rajčatová šťáva
Rajčata jsou zdrojem ovocných olejů a vitamínů (Zdroj: Depositphotos)

Kromě kyseliny citronové je pro mastnou pleť potřebná také kyselina jablečná obsažená v jablkách. Stejně jako plátky okurek můžeme na obličej položit tenké plátky jablek anebo jablko nastrouhat a smíchat s jogurtem a citronovou šťávou. Vzniklou kašičku naneseme na obličej a necháme působit. Po 15 minutách opláchneme studenou vodou. 

V případě mastné pleti máme pro vás ještě jednu radu:

Mastnou máte pokožku po celém těle, nejen na obličeji. Dbejte tedy na správné čistění nejen pleti, ale také oblasti krku, ramen a dekoltu. Nezapomínejte ani na horní polovinu zad. Všechny tyto partie ovlivňují právě pleť. Při očistě se vyhýbejte horké vodě, která stav mastné pleti jen znásobuje. 

Maska
Po použití výživné masky pleť ošetřete hydratačním krémem (Zdroj: Depositphotos)

V případě, že vaše mastná pleť bude reagovat na domácí ošetřování podrážděním nebo se zhorší akné či dojde k začervenání a dalším kožním příznakům, je na místě navštívit dermatologa.

Vyzkoušejte domácí pleťovou vodu s medem a fenyklem

Okurky
Okurky pleť zklidní a ochladí (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 2. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová