reklama

Ruční výroba originálního šperku z patinovaného měděného drátu

Vážky jsou oblíbeným tématem v umění i ve šperku. My si dnes jednu vyrobíme ze surového měděného drátu. Navíc se ještě naučíme téměř alchymistické kouzlo – patinování.  

Vážka z měděného drátu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Kousky měděného drátu nebo plechu se pod našima rukama proměňují v půvabné šperky a malá umělecká dílka. Snadno tvarovatelný a kujný kov přehýbáním a vyklepáváním získává strukturu, jež je sama o sobě zajímavá. Následujícím chemickým procesem, takzvaným patinováním, kdy povrch získá krásný černohnědý odstín, ale efekt ještě zdůrazníme.

Samozřejmě patiny můžeme dosáhnout i přirozeně časem tím, jak budeme šperk nosit a necháme na něj působit vzduch. Mnohem rychlejší a samozřejmě i zábavnější je již zmiňované umělé patinování pomocí sulfidu amonného.

Potřebujeme:

 • silnější surový měděný drát
 • kleště na práci s drátem
 • kovadlinku
 • kladívko
 • bižuterní kovodíly (na zapínání a zavěšení)
 • pilník
 • houbičku
 • hladítko nebo lžičku
 • sklenici (například zavařovací)
 • sulfid amonný
 • horkou vodu
 • misku s čistou vodou a sodu
Potřebujeme
Předem si připravíme vše potřebné (Zdroj: Prima DOMA)

Drát si dobře vyhladíme. U silnějšího to jde hůř, proto si pomůžeme kouskem pevného hadříku nebo silnější kůží, které kolem drátu omotáme. Opakovaným protahováním v ruce drát zahřejeme a tím jej i vyrovnáme. Odměnou za toto úsilí nám budou efekty při vyklepávání. A protože se jedná o šperk, konec drátu je třeba zbrousit pilníkem, aby nás při nošení neškrábal.

Rovnání
Pomocí kousku pevné látky drát vyrovnáme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Pustíme se do tvarování vážky. Vezmeme si kulaté kleště a na konci drátu vytvoříme spirálku. Poté začneme tvarovat křídlo. Pomůžeme si prsty a drát zhruba 2-3 cm za první spirálkou ohneme, ve smyčce vrátíme zpět a znovu ohneme – máme křídla. Nakonec vytvarujeme tělíčko, na kterém vyrobíme několik volných záhybů. Konec drátu ustřihneme kleštěmi a samozřejmě také zbrousíme pilníkem. Na konci vytvoříme znovu menší spirálku.

Ohýbání
Kleštěmi vytvarujeme elegantní tělo vážky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Nahrubo vytvarované tělíčko vážky vyklepeme. Využijeme kovadlinku a kladívko, s jedním koncem hladkým (na vytvarování plochy) a druhým oblým (na strukturu a tepané efekty). Pracujeme citlivě, ale vytrvale a dbáme na to, aby plocha drátu byla vyklepaná všude zhruba stejně.

Vyklepání
Na kovadlince šperk vyklepeme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Když máme šperk vyklepaný, můžeme smyčky lehce přitáhnout, takže se budou částečně překrývat. Vážka bude na pohled kompaktnější.

Dokončení
Dokončíme elegantní tvar (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Nyní je čas vyzkoušet kouzlo patinování. Nejprve si namícháme patinovací roztok. Do sklenice s horkou vodou nakapeme sulfid amonný (říká se mu také sirná játra) a dobře promícháme. Pro silnější patinu sulfid amonný ředíme v poměru 1 : 5 a pro slabší 1 : 10 dílům vody. Roztok však už nikdy znovu nezahříváme. Důležité je také pracovat v dobře větrané místnosti.Vážku navlékneme na libovolný drátek a celou ji ponoříme do patinovacího roztoku. Proces je rychlý a v okamžiku, kdy šperk z  roztoku vytáhneme, ihned začne černat. Postup máčení několikrát opakujeme, dokud nejsme s intenzitou patiny spokojeni.

Patinování
Vážku v roztoku namáčíme, dokud nedosáhneme požadované patiny (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Šperk ubrouskem osušíme a ponoříme jej do misky s čistou studenou vodou, do které můžeme přidat trochu jedlé sody. Tímto proces patinování okamžitě zastavíme. Vážku znovu osušíme. Nyní šperk dokončíme broušením. Některá místa otíráme hrubší houbičkou na mytí nádobí, dokud se znovu nezačnou lesknout. Vysokého lesku dosáhneme speciálním hladítkem anebo obyčejnou nerezovou lžičkou.

Broušení
Konečný vzhled dodáme broušením (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hlazení lžičkou
Vysokého lesku dosáhneme speciálním hladítkem anebo obyčejnou nerezovou lžičkou (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Vážku zavěsíme pomocí bižuterních kroužků na obruč a na konce připevníme zapínání. Pokud vám tento šperk přijde fádní, můžete mezi smyčky napnout drátky s navléknutými skleněnými korálky.

A znáte vinutky?

Publikováno: 23. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová