reklama

Pronásleduje vás zánět močového měchýře?

Ačkoliv zánět močového měchýře postihuje statisticky více ženy, ani muži nejsou tohoto palčivého a nepříjemného problému ušetřeni. Při opakovaných zánětech je na místě navštívit svého lékaře, který vám pravděpodobně předepíše antibiotika. Ale víte, že se zánětem močového měchýře můžete bojovat i sami doma a dokonce jej můžete předejít vhodnou prevencí?

i (Zdroj: Depositphotos)
Pronásleduje vás zánět močového měchýře? (Zdroj: Depositphotos)

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře, který patří do celého souboru zánětů močových cest, způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli, která žije v přirozeném prostředí tlustého střeva savců. Dále se na zánětech močového ústrojí mohou podílet kvasinkové infekce, kapavka, genitální opar, močové kameny, zúžení močové trubice, problémy s prostatou, hormonální změny v těhotenství, menstruace i menopauza, ale také cukrovka.

Málokdo ale ví, že riziku vzniku zánětu močového měchýře lze předcházet. Vzpomenete si, kolikrát vám doma říkali, abyste neseděli na studeném, teple se oblékali a dbali na důkladnou očistu intimních partií? Tyto a další vlivy jsou právě možnou příčinou vašich opakovaných zánětů. Kromě nedostatečné hygieny to může být i nevhodně zvolené spodní prádlo (zejména z neprodyšných a umělých materiálů), stres nebo nechráněný pohlavní styk. 

Močové ústrojí
Močové ústrojí podléhá zánětům také z chladu nebo nedostatečného pitného režimu (Zdroj: Depositphotos)
Pálení
Zánět močového měchýře velmi často provází silné pálení (Zdroj: Depositphotos)

Příznaky

První příznak, že něco není v pořádku, je opakované nucení na močení s palčivým pocitem v podbřišku a při močení, zejména ke konci. Bolest je doprovázena také kalnou močí, někdy i se stopami krve. Může se projevit zvýšená teplota, malátnost a únava. Tyto bolesti a příznaky nikdy nepodceňujte, neboť jejich opomenutí může mít za následek až trvalé poškození ledvin.

V případě infekce je nutné vždy vyhledat lékaře, který vám předepíše antibiotika a klid na lůžku. Je nutné také dodržovat pitný režim a vystříhat se alkoholu, kávě i silnému černému čaji, vyhýbat se pokrmům s nadbytkem cukrů a škrobů, omezit solení pokrmů, nekonzumovat příliš kořeněná a ostrá jídla.

Spodní prádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Vsaďte na "fortelné" spodní prádlo k přírodních tkanin

Babské rady

  • Jako prevence je ideální udržovat spodní partie těla v teple a nevystavovat je opakovanému prochladnutí. S tím je spojené i nošení správného a prodyšného prádla. 
  • Víme, že močové ústrojí nám dokáže velmi výrazně dát do pořádku brusinka, ostatně některé přípravky na bylinné bázi na léčbu zánětů močových cest obsahují právě výtažky z brusinek. Konzumujte brusinky jako prevenci, obsahují vysoké procento vitamínů, tříslovin, flavonoidů nebo organických kyselin.
Brusinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Brusinky i borůvky jsou blahodárné a protizánětlivé
  • Velmi účinný je čaj ze zlatobýlu obecného, který přispívá k normálnímu vylučování moči a má antioxidační vlastnosti. 1 čajová lžička na 1 šálek vroucí vody, necháme vylouhovat a pijeme 2× denně.
  • Čaj z přesličky rolní napomůže vylučovací funkci ledvin a močových cest a má antioxidační vlastnosti. Na 2 čajové lžičky sušené přesličky použijte cca 2,5 dcl vřelé vody a nechte 10 minut louhovat. Pijeme ráno a večer 1 šálek.
Přeslička
i (Zdroj: Depositphotos)
Čaj z přesličky působí antibakteriálně
  • Záněty velmi příznivě rozhání heřmánek, pijeme jeho odvar jako podpůrnou léčbu při zánětech i jako preventivní opatření.
  • Celerová a mrkvová šťáva napomůže vyrovnat hladinu minerálů a vitamínů při léčbě zánětu močového měchýře. Obdobně pomůže i petržel, česnek či brokolice.
  • Pálení při močení dokáže snížit jedlá soda. Ve skleničce vody rozpusťte 1 lžičku jedlé sody a vypijte. Soda sníží kyselost moči a pocit pálení se zmírní.
  • Čerstvě nastrouhaný křen (vybereme opravdu "žiletkový") reguluje obsah bakterií v našem ústrojí. 1 lžička nastrouhaného křenu se rozmíchá ve sklenici mléka. Pak se obsah přecedí a pije se po doušcích. 
Křen
i (Zdroj: Depositphotos)
Nastrouhaný čerstvý křen v mléce vám vyplaví z těla všechny nečistoty
  • Tinktura z lichořeřišnice se dá použít jako čaj i jako sedací koupel. 
  • Březový čaj je silně močopudný a může zpočátku vyplavit přemnožené bakterie z močového ústrojí. Hrst kůry z břízy zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat asi 10 minut. 
  • Tip pro ženy: v počátcích pocitů pálení a nucení na časté močení vyzkoušejte bílý jogurt s živou kulturou, který nanesete na hygienickou vložku a tu použijete přes noc na intimní partie. 
Bříza
i (Zdroj: Depositphotos)
Odvaz z březové kůry je močopudný

Babské rady vyzkoušejte jednak jako prevenci, a pak spíše v prvopočátku problému. Pokud po 2-3 dnech příznaky neustoupí nebo máte pocit, že dochází ke zhoršování, neprodleně navštivte svého ošetřujícího lékaře. Ten na základě laboratorního rozboru moči a krve jednoznačně zhodnotí příčinu zánětu močového měchýře a stanoví léčbu. Může se totiž stát, že na vině nejsou bakterie nebo kvasinky, ale cukrovka nebo zúžená močová trubice. A zde je opravdu nutné postupovat zcela odlišně.

Trápí vás zažívání? Uvařte si čaj na jeho podporu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová