reklama

Naučte se zahušťovat pokrmy na 10 různých způsobů

Znáte různé způsoby jak zahustit polévky a omáčky? Nemusíte totiž používat jen klasickou jíšku z bílé mouky. Existuje několik dalších způsobů, jak pokrmy zahušťovat zdravěji, rychleji. Nebojte se experimentovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Způsobů, jak zahustit pokrmy je mnoho, stačí si vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce (Zdroj: Depositphotos)

Jak na klasickou jíšku

Česká kuchyně se bez jídel zahuštěných jíškou neobejde. Nejrůznější polévky i omáčky na ní prostě stojí.

 • Světlá jíška – na pánvi si rozehřejete máslo nebo olej a přidejte stejné množství hladké mouky. Za stálého míchání chvilku zahřívejte. Dát ji můžete do světlých omáček a zeleninových polévek.
 • Tmavá jíška – postupujte stejně, ale nechte na pánvi smažit do zhnědnutí. Samozřejmě za stálé kontroly a míchání. Skvělá je do guláše.
 • Suchá jíška – hladkou mouku nasucho opražte v troubě nebo na pánvi. Pak ji stačí zamíchat do omáčky.
 • Bešamel – světlou jíšku ještě zalijete mlékem. Vznikne tak omáčka, kterou můžete dále libovolně dochucovat a používat.
Mouky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahušťovat můžete různými druhy mouky

Mouka jinak

Zahušťovat můžete i nadále pomocí jíšky. Jen zkuste sáhnout po zdravější variantě bílé pšeničné mouky.

 • Může to být mouka celozrnná.
 • Vyzkoušet můžete ale také mouku pohankovou, ovesnou nebo špaldovou. Hrachová mouka se nabízí jako skvělý základ na polévku.
 • Jídla můžete bez problémů zahušťovat také různými druhy škrobů

Jsou vhodné pro osoby s alergií na lepek. Hotová jídla zahuštěná škrobem už znovu neohřívejte, protože by zřídla.

 • Klasikou je kukuřičný škrob. Je bez chuti a vůně, takže vám pokrm nijak nezmění. Využijete ho na sladké a slané omáčky. Jen ho nepoužívejte, pokud se chystáte jídlo zmrazit, udělaly by se v omáčce cucky.
 • Také bramborový škrob je tradiční surovinou při vaření. Jen ho přidávejte až jako poslední tečku do vlažné, ne horké polévky či omáčky.
 • Tapiokový škrob se využívá hlavně k zahušťování ovocných pokrmů. Jeho výhodou je, že ho můžete bez problémů zamrazit, nezdrcne se.

Brambory. Nebo jiná zelenina

Máte-li rádi zeleninové krémové polévky, stačí do nich dát jen dostatečné množství zeleniny, která udělá pokrm při mixování hustým sama o sobě. Přihodit můžete do jídla i bramboru, která po uvaření a rozmixování zahustí. Můžete ji ale nastrouhat i syrovou nebo přidat bramborové pyré. To se hodí hlavně v případě, že už výsledný pokrm nechcete mixovat. Podobně vám poslouží cibule. Použijte ji při přípravě guláše stejné množství, jako dáváte masa, a jíška už nebude potřeba.

Zelenina
i (Zdroj: Depositphotos)
Dostatečné množství zeleniny zajistí i dostatečnou hustotu

Chléb

Jednoduše a levně můžete zahušťovat i chlebem. Střídku starého ztvrdlého chleba nastrouhejte (ale dá se použít i čerstvý, nadrobený nebo na kostičky nakrájený) a nasypte do guláše nebo bramboračky.

Žloutek

Žloutek stačí rozšlehat, vmíchat do trochy omáčky nebo vývaru a vše vlít zpátky do hrnce. Pak už ale dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Žloutek můžete rozmíchat i v troše smetany, přidat omáčku a vlít do hrnce.

Vejce
i (Zdroj: Depositphotos)
Žloutek je při zahušťování také pomocníkem

Smetana, sýr, máslo

Sladká nebo zakysaná smetana umí zahustit pokrmy také. Ale samozřejmě musíte počítat se změnou chuti. Ne do každého jídla se hodí. Stačí ji přidat do polévky nebo omáčky a prudce povařit. Vyvaří se voda v ní obsažená – zredukuje se. A výsledný pokrm bude krémovější.

 • Stejně poslouží i čerstvé nebo termizované sýry, které rozmixujete.
 • I ostatní druhy sýrů můžete použít k zahuštění, stačí nastrouhat. Projeví se ale také na chuti.
 • Máslo je klasika – jako třešnička na dortu lžička másla vmíchaná do hotového jídla lehce zahustí a vytvoří krémovou konzistenci

Psyllium

Přírodní vláknina nazývaná psyllium může sloužit i jako zahušťovadlo. Pokud už jste ho používali například k podpoře hubnutí, víte, jak funguje. Ve vodě nebo v jiné tekutině nabobtná. Proto je vhodné ho přidávat po troškách a počkat, než nabude. Použijte ho do omáček i polévek.

Psyllium
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro někoho exotický tip na zahušťování – psyllium

Xantanová, guaranová guma

Přírodní bezlepková varianta pro zahušťování, která vám nevytvoří hrudky. Můžete ho použít do studených i teplých pokrmů. Nevýhodou je vyšší cena. A také to, že pokud to s nimi přeženete, výsledkem bude hrnec plný slizu.

Kuzu

Kořen z japonského vinného kmene je u nás novinkou. Znát ho můžete třeba z japonské kuchyně. Lehce stravitelný škrob umí detoxikovat játra i celý organismus.

Uvařte si luxusní rajsou omáčku podle Ládi Hrušky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová