reklama

Zkuste doma na terase či balkonu pěstovat brambory v nádobách

Pěstování brambor v nádobách na balkoně nebo terase je trendem, který se rozšiřuje hlavně mezi pěstiteli, kteří nemají k dispozici vlastní zahradu. Je poměrně jednoduché, ale je zapotřebí splnit několik základních podmínek, aby úroda byla bohatá. V následujících řádcích se dozvíte jak na to.

Brambory na balkoně či terase pěstovat lze, vyžadují ale velkou nádobu nebo pytel s úrodnou zemí (Zdroj: Depositphotos)

Pěstování brambor v nádobách není nemožné, naopak se jedná o vcelku jednoduchou záležitost. Základním předpokladem bohaté úrody je využití velkých nádob, kde budou mít hlízy dostatek místa k růstu a také dostatečné množství živin v perfektně připravené půdě. Nejvhodnější jsou velké květináče s průměrem a hloubkou kolem 30 cm nebo více, kde se dají zasadit i dvě hlízy vedle sebe. Důležité je při vysazování vždy zachovat vzdálenost hlíz od sebe alespoň 20 cm, aby si rostliny v nádobě nekonkurovaly. Nejlepší půdou pro pěstování brambor je středně těžká struktura hlinitého typu obohacená o spoustu živin.

S přípravou na vysazení vždy začněte v průběhu měsíce dubna. Je nutné si sehnat kvalitní sadbové brambory, které se dodávají v průhledných síťových pytlích, a jejich konec je řádně zajištěn. Měla by zde být i uvedena odrůda. Koupě sadby z neověřeného zdroje je risk, neboť se může stát, že hlízy nevyrostou nebo výnos bude velmi snížen. Sadbu ponechejte do doby výsadby na tmavém, chladném a suchém místě. Především více světla má ještě před výsadbou na svědomí klíčení hlíz, čímž jej jejich kvalita snížena. Velkou pozornost věnujte vlhkosti při skladování, protože to je hlavní činitel plísně hlíz, případně jejich hniloby.

Brambory
Sadbu brambor kupujte zásadně pro to určenou a řádně označenou (Zdroj: Depositphotos)

Když se přiblíží čas pro výsadbu, sežeňte si velmi kvalitní zeminu. Nejlepší je ta ze zahrádky, ještě promíchaná s prosítovaným kompostem. Brambory rostou velmi dobře i tam, kde byl původně trávník. Proto je možné jako jeden z komponentů pěstebního substrátu použít drnovku. Na spodní dno květináčů dejte vrstvu kravského hnoje. Pokud jej neseženete, pak zvolte jeho granulovanou verzi, která je k dispozici v každé prodejně se zahrádkářskými potřebami. Po naplnění nádob sázejte hlízy zhruba 15 až 20 cm hluboko a zavlažte. Zalévejte při přihlédnutí k aktuálnímu počasí, při chladnějším rázu mohou hlízy klíčit pomaleji a ohrožujete jej zbytečnou hnilobou.

Vyklíčené brambory
Hlízy brambor obecně velmi dobře klíčí (Zdroj: Depositphotos)

V sezoně pravidelně zalévejte a chraňte rostoucí bramborovou nať před větrem a deštěm. Bramborám vyhovuje teplejší a slunečný ráz počasí, avšak pravidelná zálivka do substrátu podpoří jejich růst. Zalévání na listy,  nekompromisní vystavení jejich maličkosti větru a dešti má na svědomí rychlou zkázu v podobě napadení plísní bramborovou, která velmi rychle zničí veškerou nať. K vykopání hlíz přistupte dle ranosti sadby, hlízy se dobývají běžně v průběhu srpna a září, avšak při velmi rané výsadbě i dříve.

Úroda brambor
Pohled na hlízy při probíhající sklizni (Zdroj: Depositphotos)

Poslední otázkou je, co provést se substrátem, který po pěstování zbyl. Vhodné je jej nasypat do kbelíků a nechat přes zimu někde ve sklepě, protože je ve velmi dobrém stavu. Jednou ze zásadních pozitivních vlastností brambor je zlepšování stavu půdy.

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček