reklama

Co všechno můžete vypěstovat na balkoně nebo terase

Pěstování na balkonech a terasách se rozmáhá hlavně v rámci kvetoucích druhů, které mají toto prostředí zkrášlit. Avšak i při troše nutné péče, si zde bez problémů vypěstujeme salát, ředkvičky nebo okurku, které jsou základem chutného letního míchaného salátu. Má toto pěstování nějaká specifika? Jaké podmínky je třeba rostlinám dopřát, aby úroda byla co nejvyšší?

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování na balkoně či terase se rozhodně netýká jen květin (Zdroj: Depositphotos)

Na balkonech a terasách můžete pěstovat nejen zeleninu. Spoustu parády nadělají především kvetoucí rostliny, které jsou pro pěstování na těchto místech určeny. Jde o pelargonii, petunii, surfinii nebo krásného sporýše, který je známý pod jeho latinským názvem verbena. Vzájemná kombinace různých barevných kultivarů umožní vytvořit na balkoně či terase záplavu nádherných květů.

Zkuste se proto zamyslet jak jednoduše různé rostliny, které jsou výše vyjmenovány, nakombinovat, už při nákupu sadby přemýšlejte, jaké barvy ve vás vyvolají pocit pohody. Nejkrásnější jsou jednoduché kombinace květů žlutá - červená - modrá. Výhodou je, že většina vyjmenovaných balkonovek má velmi podobné nároky na půdu, vláhu a živiny. Největší pozor dávejte na přelití, které nekompromisně zahubí i sebeodolnější druh. Aby byla záplava květů co nejpoutavější, nezapomínejte pravidelně hnojit, a to například pomocí tyčinkového hnojiva, které může v některých případech ochránit zeleň proti nežádaným návštěvám savých a žravých škůdců.

Jahody
i (Zdroj: Depositphotos)
Úroda jahod pěstovaných květináči může být obdivuhodná

V nádobách se poměrně snadno dají vypěstovat i vlastní jahody. Avšak abyste dosáhli velké úrody, je zapotřebí sadbě dopřát velmi úrodnou půdu, dostatek slunečních paprsků a živin nejlépe v podobě těch přirozených, které jsou obsaženy například v kompostové zemině. Před sázením se také přidává na spodní dno vrstva kravského hnoje, který se během sezóny postupně rozkládá, uvolňuje živiny a tím brání jejich nežádoucímu vyčerpání. Jahody je v době jarních mrazíků vhodné chránit netkanou textilií hlavně v době kvetení, tím se sklizeň výrazně zvýší. Jahodník roste i za oknem, avšak dávejte pozor na napadení savými škůdci, které je v tomto případě poměrně časté.

Rozmarýn
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozmarýnu se na balkoně či terase daří

Na balkoně a terase pěstujte i náročnější zeleninu, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky. Výběrem vhodné odrůdy si zajistíte solidní sklizeň, při postupné výsadbě máte až do pozdního podzimu v případě hezkého počasí k dispozici významný zdroj zdravé domácí zeleniny. Pro tyto náročnější druhy platí to, co pro jahody, tedy že vyžadují kvalitní substrát a velkou zásobu živin. V chladnějších oblastech je možné tyto zeleniny pěstovat příklad ve fóliovnících nebo skleníkových přístavbách, které jsou součástí terasy. Vzhledem k omezené zásobě vláhy v nádobách je zapotřebí pravidelně a vydatně zalévat po celou dobu růstu. Ochrana proti dešťům a chladu je vhodná, protože tyto neblahé vlivy zvyšují riziko napadení plísní bramborovou.

Rajčata
i (Zdroj: Depositphotos)
I na malých prostorech lze dosáhnout velkých úspěchů s rajčaty

Kromě náročných druhů pěstujte v truhlíkách a jiných nádobách běžné druhy jako je salát, ředkvička nebo cibule. Zvláště zeleninu s krátkou vegetační dobou je vhodné mít vysetou postupně, čímž se dosáhne postupné sklizně a stálého přísunu čerstvé zeleniny, což je žádoucí hlavně v létě. Je to období typické pro chutné zeleninové saláty, které se nehodí jen k večeři, ale bývají nedílnou součástí pokrmů v rámci grilování. Pro zvýšení sklizně sáhněte před výsevem po kvalitním substrátu, nejlépe kompostovce nebo zahradní půdě s vyšším obsahem živin, kterou si zajistíte u přátel. Sklizeň chutné a křupavé zeleniny za to jistě stojí. Ve velkých nádobách kombinujte druhy mezi sebou, aby se zabránilo jednostranné únavě půdy.

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček